Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - FODOR ISTVÁN: Prémkereskedelem, művészet, hitvilág (Kereskedelem és hatása őseink korában)

volna a drága prémeket. Egyébként is, mit kezdtek volna ennyi pénzzel, hiszen ar­rafelé még nem volt pénzforgalom? Néhányat ugyan felvarrtak ruháikra ékítmény gyanánt, de ez azért édeskevés lehetett. Meg ezt egyébként sem igazolják a szer­ző által csak általánosságban említett régészeti leletek. Aligha hihető hát, hogy sikerrel tették volna meg a távoli és viszontagságos északi utat az egyébként igen élelmes arab kereskedők, ha kezükben csupán néhány zacskó ezüstpénzt és üveg­gyöngyöt csörgettek volna. Azt is sajnálattal tapasztalhattuk, hogy a kiváló szerző elmulasztotta még csak tallózva is áttekinteni az elmúlt jó száz év irodalmát a volgai bolgárokról. Még a magyar irodalmat is! Mert ha szánt volna erre némi időt, látnia kellett volna, hogy egyáltalán nem vagyunk adatok híján ebben a kérdésben. Meg azt is, hogy az egy­kori prémvadászoknak is annyi eszük, hogy nem üveggolyókért adták a nemes prémeket. Monográfiák sora és tanulmányok tucatjai állnak erről a mai kutató ren­delkezésére. Már 1909-ben megjelent az ún. „keleti ezüstök"-et közzétevő díszes album, ahol a lelőhelyek fel vannak tüntetve, s ebből világosan kiolvasható, hogy a kiváló minőségű iráni, bizánci és közép-ázsiai ezüst tárgyak több, mint 90%-a az Urál-vidéki prémvadászok földjén látott napvilágot. 22 Nem üveggyöngyökkel szúrták hát ki a délről jött kereskedők a prémárusok szemét, hanem a korszak leg­kiválóbb ötvös termékeit adták nekik cserébe. Az északra került, zömmel iráni szaszanída ezüstök előkerülési körülményei­vel kapcsolatban is eléggé szívósan éltek - s hellyel-közzel még ma is élnek - té­ves elképzelések szakirodalmunkban. Bálint Csanád 1996-ban Tatabányán tartott előadását szentelte ennek a kérdéskörnek. 23 Előadásában elsősorban arra keresett választ, hogy a Káma-vidéken előkerült iráni, közép-ázsiai és bizánci ezüstedények és pénzek hogyan és mikor kerültek e területre, honnan és melyek voltak földbe kerülésük okai és körülményei. Jog­gal kritizálta a kiváló kazanyi régész, A. H. Halikov elgondolását, aki úgy vélte, hogy a VI. század közepén - a türk birodalom megalakulása körüli időben - tö­rök nyelvű népcsoportok hozták ide a délen zsákmányolr kincseiket. 24 Ugyancsak joggal bírálta Thomas Noonan ötletét, aki arra gondolt, hogy e kincseket a kazá­rok zsákmányolták az irániaktól, amikor bizánci szövetségben 627-ben kifosz­tották a legyőzött perzsa uralkodó kincstárát s ők továbbították azokat az északi prémvadászokhoz. 25 Bálint Csanád többször is említette, hogy e kincseket „elás­ták", „elrejtették" egykori birtokosaik, ami alighanem - mint alább látni fogjuk 22 SZMIRNOV 1909. 23 BÁLINT 1999. - Előadását 1998-ban Kazanyban is elmondta, így annak szövege oro­szul is megjelent: BÁLINT 1999a. 24 BÁLINT 1999, 68. 25 Uo.

Next

/
Thumbnails
Contents