Novák László Ferenc szerk.: Tradicionális kereskedelem és migráció az Alföldön (Az Arany János Múzeum Közleményei 11. Pest Megyei Múzeumok Igazgatósága, Nagykőrös, 2008)

ANYAGI JAVAK VÁNDORLÁSA, KERESKEDELEM - FODOR ISTVÁN: Prémkereskedelem, művészet, hitvilág (Kereskedelem és hatása őseink korában)

tekezésében is igen nagy figyelmet szentel a prémkereskedelemnek, felsorakoz­tatván a vonatkozó írott források adatait. 18 A keleti prémkereskedelemre vonatkozó források közt komoly figyelmet érde­mel Ibn Fadlan 922-es útleírása, aki a bagdadi kalifa követségével utazott a neve­zetes arab városból a volgai bolgárokhoz, akiknek uralkodója, Almus fejedelem ekkor tért át a mohamedán hitre s ezt az évet szokás a volgai bolgár állam megala­kulása időpontjaként is feltüntetni. E jeles mű magyar nyelven - sokunk örömére — az idén jelent meg Simon Róbert avatott fordításában, jegyzeteivel és utószavá­val. Az arab utazó művében említést tesz a prémkereskedelemről is, a bolgárok különböző csoportjairól írván: „Közöttük számos kereskedő található, akik fölke­resik a türkök földjét és juhokat hoznak onnan, s elmennek a Wiszunak nevezett országba, ahonnan coboly- és fekete róka(prémet) szállítanak," 19 E rövid tudósítás eléggé egyértelmű: a volgai bolgárok közvetítő kereskedelmet folytatnak a Felső-Káma és tágabb vidékén (Wiszu-ban) 20 élő népektől prémet, a déli steppei népektől pedig állatokat és egyéb termékeket hoznak. Ez utóbbi kér­désben azonban meglepő álláspontra jut a kiváló arabista: „Vajon mit exportáltak a muszlim kereskedők az előbb felsorolt prémekért cserébe? Korábban többször említettük, hogy a cserepartnerek leginkább az iszlám ezüstdirhamjat igényel­ték, s valóban óriási mennyiségű dirhamoi találunk a régészeti leletek között, amelyek közel háromnegyede szamanída eredetű, vagyis a X. században főleg Khwárizmon keresztül jutott el az északi területekre. Az egyéb konkrét áruféle­ségekkel kapcsolatban már G. Jacob megállapította, hogy az arab források ezek­ről szólván igen szűkszavúak, és sokkal nehezebben lehet vizsgálni ezeket, mint az importcikkeket. Ennek ellenére nagyjából rekonstruálni lehet a források és a régészeti leletek alapján a legfontosabb portékákat. Ezek között a legfontosabbak: különböző értékesebb anyagból (filc, gyapjú, len, gyapot, selyem, brokát) készült szövetek... Megemlíthetjük még a toalett tárgyakat (főleg tükrök díszítésekkel); különböző díszeket (üveggyöngyök, stb.), borféleségeket és a hajózást szolgáló eszközöket." 21 Sajnos, rosszul tette a tudós kommentátor, hogy G. Jacob 1891-es könyvére hagyatkozott. Azóta ugyanis ismereteink ezen a téren is számottevően gyarapod­tak. Igaz ugyan, hogy jelentős mennyiségű dirhem jutott Közép-Ázsiából Euró­pába, így többek között Észak prémvadász lakóihoz is. Nagy szerencse ez a ma régészei számára, hiszen ezekkel a pénzekkel tudják keltezni e korszak régésze­ti leleteit. Annyit azért mégsem, hogy az északiak csak ezekért a véretekét adták 18 POLGÁR 2006, 94-109. 19 SIMON 2007, 66. 20 Erről ld. BOLSAKOV-MONGAJT 1985, 113-120; BELAVIN 1997; GÖCKENJAN - ZIMONYI2001, 261; POLGÁR 2006, 74-85. 21 SIMON 2007, 176.

Next

/
Thumbnails
Contents