Őriné Nagy Cecília (szerk.): A népművészet a 19-20. század fordulójának művészetében és a gödöllői művésztelepen (Gödöllői Múzeumi Füzetek 8. Gödöllői Városi Múzeum, 2006)

Keményfi Róbert: Egyedi vagy sorozat? Körösfői-Kriesch Aladár leveleiben megfogalmazott elképzelései a művésztelep céljairól

88 Egyedi vagy sorozat? IOSD» —OD MINDEN EGYES SZŐNYEG MŰ­VtíZEK TERVE UTÁN HtSZÜL CSOMÓ ZOTT SZŐNYEG / * (ptru*. imrrntj Q-40 SO Kor. IIVHAK # Í D" 30-SO Kor. TO KONTALI D« ao jo Kor. Ó-COBEL1N W • • 50-SO Kor. •CHIRCBECK 0» 150-850 Kor. AfrLIKACIÓK. KIMltKK # # MMa IM«*<7««> mrlat. GÖDÖLLŐI ****** SZŐNYEGSZÖVŐK AZ OKSZ. MAGYAR IPARMŰVÉ­SIETI ISKOLA TANMŰHELYÉ XSSí" KÖRÖSFŐI-KRIESCH ALADÁR GOoauLő. wpy - 2% . TuW A- Wk W ^^Jitáe Jóllehet a gödöllőiek a lehetőségeivel és magas előállítási áraival (ld. alább) meg sem közelíthettek „valamiféle szalagtermelést", a kolónia egyik érdeme az, hogy a katalógusban is megemlített alapelvek megtartásával a szőnyegszövő műhelyükben a művészi alkotások többpéldányú előállításával a szélesebb körű elérhetőség lehető­ségét teremtették meg. A szövőműhely megadta azt az esélyt, hogy a szőnyegek ne maradjanak egyedi darabok, hanem az alkotások egyforma minőségben több, azonos tartalmú megrendelés számára tudjanak megfelelni. A gödöllői művészeti programok tehát nem csupán a magyar „nemzeti stíl" megalkotásának, a „magyaros ornamentika" megteremtésének eszközei voltak, hanem a telep törekvéseit egy új ipari tervezési minőség előfutáraiként is üdvözölhetjük. Szalagszerű termelésről közel sincs szó, de — Keserű Katalin találó kifejezésével élve — sokszorosíthatóságról, így „üzemszerű" mű­ködésről a szövődében már igen. 3 1 31 Gellér Katalin - Keserű Katalin, i.m. 90-92.

Next

/
Thumbnails
Contents