Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 8. (Budapest, 2008)
II. Közlemények - Módszertan - Műhely - Bartha Éva: Országos Történész Muzeológus Konferencia. Veszprém, 2007. június 20-22.
2. kép A konferencia résztvevőinek egy csoportja (Fotó: Oszkó Zsuzsa) Rémiás Tibor (Herman Ottó Múzeum, Miskolc) egy nem mindennapi áttelepülés, illetve áttelepítés történetét mondta el. A Torna vármegyei Derenk lengyel lakóit 1717-1720 között a herceg Eszterházyak telepítették át Lengyelországból, akik háromszáz éven át lakták a települést. Megőrizték archaikus lengyel nyelvüket, kultúrájukat, amely a szepességi gurálokéval azonos. Eletükbe gyökeres változást hozott az 1936-43 közötti áttelepítés a megye tanyaközpontjába, amely jobb körülményeket jelentett ugyan, de a derenki közösséget szétzilálta. Volt falujukhoz való ragaszkodásukat mutatja, hogy visszajárnak a házak romjaihoz. Emellett a leghűségesebb falunak is tekinthető, mert a trianoni döntés után szláv voltuk ellenére nem Szlovákiához, hanem Magyarországhoz akartak tartozni. Az első nap elhangzott előadásokat követően került sor a MAMUTT éves közgyűlésére, ahol Pintér János elnök a 2006-ban végzett munkáról és eredményekről adott számot, Ihász István titkár pedig a szervezet pénzgazdálkodását ismertette. Beszámolt a szervezet újabb évkönyvének szerkesztési munkálatairól, gondjairól, örömeiről is. A tagság mindkét beszámolót - az elnökségnek szóló köszönettel - elfogadta. (3. kép) Ünnepélyes pillanata volt a közgyűlésnek a Wellmann Imre Emlékérem átadása, amelyre immár negyedik alkalommal került sor. A kurátorok döntése értelmében Pollák Róbert (Kelet-szlovákiai Múzeum igazgatója, Kassa) és Tamás Edit történész-muzeológus (MNM Rákóczi Ferenc Múzeuma, Sárospatak) vehette át. A második napon az asszimiláció, az identitás, az interetnikus kapcsolatok kutatási eredményeinek elemzése várt előadókra és hallgatókra egyaránt.