Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 8. (Budapest, 2008)

II. Közlemények - Módszertan - Műhely - Bartha Éva: Országos Történész Muzeológus Konferencia. Veszprém, 2007. június 20-22.

.?. kép A konferencia másnap a vári MTA-székházban folytatódott Tóth István (Móra Ferenc Múzeum, Szeged) elsősorban az alföldi szlovákság tekintetében foglalkozott az asszimiláció szerteágazó kérdéseivel, két alapvető területét emelve ki: az állami, kormányzati segítséggel létrejövőt, és az egyéni szándékból alakulót. A század­fordulón a folyamatot elsősorban gazdasági és csak másodsorban nyelvi kérdésnek tekin­tették. Véleménye szerint, a kettőnek egy lelki folyamatot kell lezárnia - egy nemzetiségi ember ugyanis csak akkor asszimilálódik, ha lélekben is elfogadja a magyar nyelvet. A szlovákságot megosztotta a gazdasági válság idején kialakult tagosítás is, amelynek követ­keztében létrejött szabad munkaerő a városi ipari létesítményekben keresett munkát, ahol gyorsabban asszimilálódott. A mezőgazdaságban élő, dolgozó szlovákok sokkal jobban őriz­ték nyelvüket, kultúrájukat, a kivándorlás is nagyon kis mértékben érintette őket, mert a földjeik biztos megélhetést jelentettek megmaradásukhoz. Gál Vilmos (Magyar Nemzeti Múzeum, Budapest) a tudós magyarok identitástudatát elemezte aszerint, hogy mennyire felelnek meg a magyar származás ismérveinek (magyar nyelv tudása, magyar iskolában eltöltött idö, itthoni kutatási eredmények, az identitás vállalása). Előadásában csak azokról szólt, akik iskoláikat 1918 előtt Magyarországon végez­ek. Az elemzett tudós életutak igen változatosak, színesek. Lénárd Fülöp, Bárány Róbert, Zsigmondy Richard, Hevesi György, Békésy György és Wigner Jenő életútjából emelte ki azokat a mozzanatokat, amelyek magyar kötődésüket reprezentálják. Papp Andrea (BAZ Megyei Múzeumi Igazgatóság Bányászattörténeti Múzeuma, Ruda­bánya) a rudabányai nemzetiségi munkások szerepét, nemzetiségi viszonyukat a név, szüle­tési hely, vallás alapján követte nyomon. Kiemelkedő szerepet töltenek be közöttük a dobsinai bányászok, akik Rudabányán találtak otthonra 1880-ban, magukkal hozva német anyanyelvüket, sok egyedi vonást mutató viseletüket, szokásaikat, amelyeket megőriztek.

Next

/
Thumbnails
Contents