Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 7. (Budapest, 2007)

IV. Kiállítások - Némedi Csaba: Egy '56-os kiállítás születése. A „Sorsfordító napok - A vízügyek és Esztergom a forradalom sodrásában" című kiállításról

hogy az eredeti tárgyi emlékek csak nagyon kis mértékben lesznek beepíthetöck a ki­állításba. A vízügyi emlékek felkutatásában közvetlen munkatársaim (Fejér László, Kaján Imre) mellett nagyon nagy segítséget kaptam Koltay Józseftől, aki az Országos Vízügyi Fő­igazgatóság (OVF) fiatal mérnökeként maga is részese volt a vízügy '56-jának. Az első pil­lanattól fogva nyilvánvaló volt, hogy a vízügy egészére vonatkozó nagyon látványos for­radalmi eseményekkel nem számolhatunk. A korabeli vízügycsckkel kialakított személyes kapcsolatok azonban nyilvánvalóvá tették, hogy legjobban e személyes élmények kapcsán fogható meg a történet ezen vonala. A hangsúly az ezen személyekkel készített interjúkra, illetve írásos visszaemlékezéseikre helyeződött. A kiállítás főbb elemei 2006 nyarának közepére kialakultak a létrehozandó kiállítás főbb jellemzői. A Duna Múze­um időszaki kiállításának helyet adó három terem szinte sugallta, hogy a három bemuta­tandó történet (országos, helyi, vízügyi) tematikailag különüljön el a kiállításon belül. Még­sem így történt, mert egy olyan logikai ív meghúzása mellett döntöttünk, amely a leg­könnyebben és legjobban feldolgozhatóvá teszi a kiállítást '56-ot már csak tankönyvekből, médiából ismerő fiatalok számára. Ugyanez az igény fogalmazódott meg a kronológiai határok meghúzásakor is, így a fizikailag adott terembeosztás a kiállításban a következőképp jelent meg: I. terem: Az ötvenes évek, az 1956-os forradalomhoz vezető út II. terem: Az 1956-os forradalom és szabadságharc III. terem: Megtorlás. A forradalom „utóélete" a rendszerváltásig. (2. kép) 2. kép: Az ötvenes évek árnyékos oldala a ,. Kihallgató "-val (Fotó: Benedek Attila)

Next

/
Thumbnails
Contents