Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)

Tanulmányok - Peterdi Vera: Tárgyak nyomában II. A gömöri tornallyai Tornallyay család története, 19-20. századi élet-és lakáskörülményei

5. kép Tornallyay (II.) Zoltán. Készítője és készítési ideje ismeretlen. Magántulajdon. (Reprodukció: Dabasi András) 6. kép Tornallyay (II.) Zoltán esküvője. 1922. Helyszín: a kúria hátsó traktusa. Ülő sor balról jobbra: ismeretlen. Tornallyay (I.) Zoltánné Fialka Vilma, Király Mária, Tornallyay (II.) Zoltán, Király Kálmánné Takács Mária, Koritsánszky Mártonné Király Sarolta. Első álló sor: dr. Király Kálmán, Korit­sánszky Márton, Király Erzsébet, Beélik Viktor, ismeretlen, Tor­nallyay Margit, ismeretlen, ismeretlen, Kövér Árpád ref. lelkész. Második álló sor: Hevessy László, ismeretlen, ismeretlen, is­meretlen, ismeretlen. Lina, a szobalány, Giza, ismeretlen. Készítője ismeretlen. Magántulajdon. (Reprodukció: Dabasi András) visszaigazolásul, hanem, ahogy az az akkori közszellemben élt, inkább kultur- és tár­sadalomtörténeti megfontolásból: „A családi levelesláda azelőtt sokáig a padláson állott egy egyszerű faládában. Én hozattam azt le onnan és néztem át alaposan. Ekkor derült ki, hogy még sok értékes régi irat, régi számadás stb. van közöttük, bár az idő, a moly, az egér, a ned­vesség nagy kárt tett bennük. A további pusztulástól megóvandó 1940-ben átadtam az egész anyagot az 1513-ból való címeres nemeslevéllel együtt az Országos Levéltárnak megőrzés, gondozás céljából. A tulajdonjog a családé maradt. Előzőleg két ízben is IIa Bálint dr. országos allevéltáros kutatta át az iratokat és csinált az értékesebb iratokról (főleg a középkoriakról) igen sok fényképfelvételt. Még jó anyámék életében 1876-ban Thaly Kálmán és Thallóczy Lajos hírneves tudósok kutatták át a levéltárat és 10 db értékes iratot vittek el belőle a Magyar Nemzeti Múzeum levéltárának. Ezek most egyesítve lesznek az ál­talam beadott levéltári anyaggal. A levéltárba került nagyapám, szépapám, stb. sok régi közérdekű és magán levele, szer­ződése, pörirata stb." 90 1941-ben pedig, mint a túlélő nemzetség legmeghatározóbb egyénisége, afféle páter fa­milias szerepkörben, összetoborozta a családtagokat, és megünnepeltette velük családjuk történetének 700. évfordulóját. Nagyszabású, körültekintően megtervezett, emlékező / öna­zonosság-erösítő/egybentartó ünnepséget rendezett nekik kúriájában a következő főbb pro­90 Tornallyay (II.) Zoltán: Följegyzések... - Ezt a MNM-nak átadott anyagot (családi letét) végül is a család kikérte, s az Országos Levéltárban helyezte el. Tornallyay (III.) Zoltán szíves közlése. - A Múzeum adat­tárában ennek a tranzakciónak nincs nyoma. A MNM egykori, 1882-ben létrehozott levéltárának (korábban csak múzeumi gyűjtemény) teljes anyaga egyébként is 1934-ben beolvadt a Magyar Országos Levéltár ál­lományába. Dcbreczeni-Droppán Béla szíves közlése. - Lásd még ehhez SZVITEK R. 2002. 607. p.

Next

/
Thumbnails
Contents