Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)

IV. Kiállítások - Rédey Judit: „Rohanjunk a rohanó időkkel". A reklámplakát kezdetei 1885-1920. (Kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban)

gazdasági fellendülés nyomán kibontakozó kereskedelmi és kulturális reklámigény, a pol­gári életforma szükségletei voltak. A világ­várossá növekedő Budapesten, de vidéken is az újság mellett a plakát volt hosszú ideig a tömegtájékoztatás és egyben az ízlésformálás legfontosabb eszköze. Nem véletlen, hogy a művészeti írók, a kritikusok, s később a rek­lámszakemberek a korabeli szaksajtóban, de napilapokban is annyit foglalkoztak a plakát­tal. Az 1870-es években elinduló iparművé­szeti mozgalommal karöltve azon fáradoztak, hogy a magyar alkalmazott grafikát, s leg­látványosabb ágát, a plakátkészítést a lehető legmagasabb szintre emeljék, mind technikai, mind művészi vonatkozásban. (2. kép) A plakát első meghatározó stíluskorsza­kát, mely nagyjából a 19. század utolsó har­madától a múlt század fordulójáig tartott, a naturalista akadémizmus és a historizmus jel­lemzi. Kiállításunkon a Gizella Dampfmühle még német feliratú hirdetése tipikus képvi­selője a „gründolás" korszakából származó kereskedelmi reklámnak. Ekkor még nem az előállított termékre hívták fel a figyelmet, ha­nem az iparágak, cégek megalakulásáról tájé­koztattak. Többnyire ipartelepek látképével, alapítási évszámokkal, a nagyüzemi termelés folyamatosságát szemléltető képsorokkal illusztrálták a cégtulajdonos nevét és vállalko­zás át.­A magyar plakátművészet fejlődésének legfontosabb ösztönzői a plakátpályázatok vol­tak, amelyeken számos művész, később pedig nyomdászok is részt vettek. A pályázatok egyik csoportját a kereskedelmi céllal kiírt versenyek, a másikat a Képzőművészeti Társulat műcsarnoki kiállításaira rendszeresen meghirdetettek alkották. 3 Az első hazai plakátpályázatot 1895-ben Lukács Béla kereskedelmi miniszter kezde­ményezte az Ezredévi Ünnepség hirdetésére. A körülbelül 20 pályaművet bemutatták a Műcsarnokban, elbírálásukat pedig az Országos Magyar Képzőművészeti Társulat vállalta magára. Az első díjas mű (Gerster Károly festőművész és Mirkovszky Géza festő-szobrász­művész közös terve) két változatát is láthattuk a legkorábbi alkotások között, Lyka Károly szigorú kritikáját pedig olvashattuk a kiállítási katalógusban. Valóban, a patetikus hangú, részletekben gazdag, terjengős, apró betűs feliratú plakát jobban emlékeztei történelmi em­léklapra, mint hatásos hirdetésre. Több mint száz év távlatából mégis inkább közelebb áll hozzám (s úgy hiszem, hogy ezzel nem vagyok egyedül) Ihász István véleménye: „A szűk­keblű műítészek ellenére a történész-muzeológus a korszak divatstílusát követő, az élet- és szemléletmódot közvetítő értékekre helyezné a hangsúlyt, s ebben nem maradtak el a kora­beli osztrák, angol, francia, amerikai falragaszoktól. Amiként a 19. század második felében bekövetkezett urbanisztikai változások - a Lánchíd, a rakparti paloták, a Vigadó, az MTA 2 POVÁZAI L. 1986. 12. p. 3 FÖLDIÉ. 1998. 36. p. 2. kép Dél-magyarországi Kiállítás Temesvárott, 1891.

Next

/
Thumbnails
Contents