Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)
IV. Kiállítások - Rédey Judit: „Rohanjunk a rohanó időkkel". A reklámplakát kezdetei 1885-1920. (Kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban)
„Rohanjunk a rohanó időkkel..." A reklámplakát kezdetei 1885-1920 Kiállítás a Magyar Nemzeti Múzeumban Rédey Judit A Magyar Nemzeti Múzeum egy új kapuját tárja ki az érdeklődök előtt, bemutatva „rejtett ritkaságait 1 '. Az eddig a közönség számára egyáltalán nem, vagy csak nagyritkán hozzáférhető műkincseit teszi közszemlére 12 részes kiállítás sorozat keretében. 2005. október 14. és 2006. február 19. között láthattuk az első tárlatot, a múzeum plakátgyűjteményének gyöngyszemeit a Pulszky-teremben. Találó a címadó plakát kiválasztása. Szerte a városban, a metró kocsikban és a Nemzeti Múzeum épülete előtt két hatalmas hirdetőoszlopon Földes Imre népszerű, a korára jellemző „Blikkfanggal", a képi eszközökön túl egy jó poénnal is a figyelmet felkeltő Dido plakátja csalogatta a kiállításra a látogatókat. Szinte hihetetlen számunkra, hogy a „boldog békeidők" utolsó éveiben is már rohanni kellett, s nem a mai idők „kiváltsága" cz az állandóan gyorsuló életmód. így kétszeresen csattan a közel százéves poén, a múlt finom humorral tükröt tart a mának. (1. kép) „A plakáttörténet kezdeteinek látványos áttekintése egyúttal tehát köz- és kultúrtörténet is. Kordokumentumaink kiválogatásának meghatározó szempontja, a művészi minőség mellett ezért egyfajta kronológia mentén szerkesztett belső tematika - a vegyes kereskedelmi reklám, a sajtó és a könyvek, a film és színház, a szórakozás népszerűsítésének - illusztrálása volt." 1 - sommázta Ihász István, a kiállítás megálmodója a katalógusban a rendezés alapelveit. Valóban kitűnő válogatás tárta elénk a hazai plakátművészet első nagy korszakát. A nem túl nagy kiállítóteret a rendező finom átmenetekkel tagolta, s áttekinthetően különítette el egymástól az egyes stílusokat, vagy témákat. Az utcai hangulatot a jelképesen kockakövekkel szegélyezett fakerítéseken, s a két hirdetőoszlopon elhelyezett plakátok sugallták. A látogatók szép formájú padokon is megpihenhettek, vagy kényelmesen ülve tüzetesebben tanulmányozhattak egy-egy falragaszt. A tökéletes illúzió érdekében, még egy kivetítő is kiegészítette a tárlatot, a korabeli Budapest légkörét megidézve, lágy muzsika mellett. Az utca művészetének megszületését sajátos történelmi, gazdasági, nyomdatechnikai, művészi s egyéb tényezők segítették. Közvetlen életre hívói az 1867. évi kiegyezést követő 1 IIIÁSZ 1.2005. 35. p. /. kép Földes Imre: Rohanjunk a roha nó időkkel, 19141