Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)
IV. Kiállítások - Radnóti Klára: Magyar királyság két császárság között - orosz-magyar állami és kulturális kapcsolatok a 19. században. (Kiállítás a moszkvai Állami Történeti Múzeumban)
A kiállítási térbe lépő látogatót az országot szimbolizáló korona domborművű másolata (eredetileg a millenniumi kiállításra készült, később a budai várban Ferenc József trónkárpitját díszítette, a II. világháború alatt került a Magyar Nemzeti Múzeumba), majd a korszakot jellemző díszmagyar pár fogadja. (2. kép) Az első falat egy 5 m széles, a földtől a mennyezetig érő részletes térkép takarja: a magyar királyság 1808as térképe, ez egyben a kiállítás címének a helye is, mellette kétoldalt a Habsburg és a Romanov császári sasok - szimbolizálandó a magyar királyságot közrefogó két birodalmat. Ezzel szemben, a kiállítás másik fő falán Than Mór akvarelljének ugyanilyen méretű nagyítása: Görgey a komáromi csatában. Ez már a század dereka, a szabadságharc, s az egész küzdelmes 19. század megjelenítése is. (3. kép) Az összbenyomás után az I. téma taglalása: egy kis ízelítő a 19. századot megelőző kapcsolattörténetből. Bár a Moszkvai Oroszország és a Magyar Királyság között III. Iván és Hunyadi Mátyás kora óta voltak diplomáciai kapcsolatok - nem beszélve a Kijevi Rusz és a kora középkori Magyarország dinasztikus, ill. háborúkban megnyilvánuló kapcsolatairól - fennmaradt és bemutatható tárgyak híján csak utalni lehetett a két ország „találkozásaira". Rákóczi és Nagy Péter szövetségének a poltavai csatát megörökítő, a fegyveres segítség reményét jelképező díszes orosz szablya állít emléket. (4. kép) Ez a kiállítás egyik szenzációja - az orosz fegyvertörténészek a ritka, korai címerábrázolásokkal ékes, feliratos műtárgy tanulmányozására és publikálására engedélyt kértek a Magyar Nemzeti Múzeumtól. A diplomáciai kapcsolatok meglétére utal a kiállítás legrégebbi darabja: a Kreml béli követfogadást ábrázoló festményünk (a kép pontosabb datálására kísérletet tett a 17. századdal foglalkozó orosz kolléga), erre I. Péter cár 2. kép A korszakot szimbolizáló viselet: a díszmagyar (Fotó: Radnóti Klára) 3. kép A belépőt fogadó látvány Fotó: (Radnóti Klára) 4. kép A poltavai orosz győzelmet jelképező díszszablya (Fotó: Radnóti Klára)