Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)
IV. Kiállítások - Radnóti Klára: Magyar királyság két császárság között - orosz-magyar állami és kulturális kapcsolatok a 19. században. (Kiállítás a moszkvai Állami Történeti Múzeumban)
Magyar királyság két császárság között - orosz-magyar állami és kulturális kapcsolatok a 19. században Kiállítás a moszkvai Állami Történeti Múzeumban 2005. február 16-május 31. Radnóti Klára 2005. február 16-án nyitotta meg az oroszországi magyar kulturális évad rendezvénysorozatát Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. A magyar kultúra bemutatkozásának első eseményérc a moszkvai Állami Történeti Múzeum Vörös téri épületében került sor a Magyar Nemzeti Múzeum „Magyar királyság két császárság közt - orosz-magyar állami és kulturális kapcsolatok a 19. században" című kiállításának megnyitásával. (1. kép) A Magyar Nemzeti Múzeum és az orosz Állami Történeti Múzeum 2003-ban írt alá együttműködési szerződést. A tervekben egymás kiállításainak fogadása, tapasztalatcsere, közös kiállítások és konferenciák stb. szervezése szerepelt. A magyar fél konkrét kiállításokat is javasolt, ezek egyike volt a 19. századi orosz-magyar kapcsolatokat bemutató történeti kiállítás. A javaslat szintjén megrekedt kiállításterv 2004ben, a Magyar-Orosz Kulturális Evad programjainak szervezésekor került újból elő s kapott végül szabad utat azzal, hogy Magyar Nemzeti Múzeum mintegy 400 m 2-en képet ad a 19. századi Magyarországról, különös tekintettel az Oroszországhoz fűződő állami és kulturális kapcsolatokra. A „Magyar királyság két császárság között" történeti kiállítás: eredeti, egykorú, napjainkig fennmaradt, múzeumokban és más intézményekben őrzött tárgyakkal idézi fel a múltat. Nem történelemkönyv és nem minden részletre kiterjedő tanulmány, csak a fennmaradt emlékanyagból tud építkezni, s képet alkotni a múltról. A 19. századi magyar és orosz történelem találkozási pontjait kutatja, úgy vázolja fel a magyar történelmet, hogy közben a megszokottnál több figyelmet fordít az orosz kapcsolatokra. Történészként arra törekedtünk, hogy a lehetőségekhez képest objektív képet alakítsunk ki, muzeológusként pedig, hogy egy reprezentatív, érdeklődést felkeltő látványt tárjunk a látogató elé. A kiállítás rendezői, Körmöczi Katalin és Radnóti Klára a Magyar Nemzeti Múzeum anyagán túl tizennégy hazai gyűjtemény (Hadtörténeti Múzeum, Magyar Nemzeti Galéria, Iparművészeti Múzeum, Szépművészeti Múzeum, Országos Műszaki Múzeum, Petőfi Irodalmi Múzeum, Budapesti Történeti Múzeum, Magyar Országos Levéltár, Blaskovich Múzeum (Tápiószele), Hadtörténelmi Levéltár, Országos Széchényi Könyvtár, Országos Idegennyelvű Könyvtár, Szent Alekszandra kápolna (Üröm), ELTE TTK Ásványgyűjtemény) és két orosz kollekció (az Állami Történeti Múzeum és az Orosz Birodalmi Külpolitikai Levéltár) anyagából állították össze a kiállítást. /. kép A kiállítás óriásplakátja a moszkvai Állami Történeti Múzeum bejáratánál (Fotó: Radnóti Klára)