Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 6. (Budapest, 2006)

II. Módszertan - Műhely - Közlemények - Gócsáné Móró Csilla: Blaskovichok a Rákóczi-korban, a Rákóczi-kor és kultusztárgyai a Blaskovich-gyűjteményben

Különösen mívesek a Blaskovich gyűjtemény fejrevaló díszei, a forgók és süvegdíszek. A 18. századból való a hal­ványzöld smaragdokkal, áttört ékkövekkel díszített süvegdísz (ltsz.: 67.121.1.) (5. kép) és az aranyozott, ezüst kerecsenforgó, (ltsz.: 67.126.1.) A millenniumi kiállításon szerepelt egy aranyozott, 18. századi díszkard (ltsz.: 67.74.1-2.) és kardkötő. A díszszablya mar­kolata csontból készült ún. karabella forma. A keresztvas egyik végén enyhén fel-, a másikon lehajlik. Mind a markolat, mind a keresztvas türkizekkel és igazgyöngyökkel díszített. A köveket tartalmazó tokot a végén lévő szög segítségével erősítették a fegyverre. A bordó bársonnyal bevont hüvely veretei aranyozott ezüstből készültek, szirmos virágokat, haditrófeákat ábrázolnak. Itt is megfigyelhetők a hasonlóan felerősített féldrágakövek. 62 Az elefántcsont és gyöngyház berakásokkal gazdagon díszített fegyver mellett egy török handzsár (ltsz.: 67.76.1-2.) képviselte a Blaskovich gyűjteményt az 1896-os kiállításon. A 18. századi tárgyként bemutatott acél markolatú, czüstdróttal és ezüst véretekkel díszített vágófegyver ívelt pengéjű, az alsó két harmadán „lángolt' 1 kidolgozású. Markolata ezüst­dróttal áttekercselt felső része szétálló ún. jatagán-handzsár markolat, amelyet vésett leveles virágok díszítenek. A hüvely famagja teljes egészében ezüstlemezzel borított. A hüvely középső részén halpikkelyt utánzó díszítmény látható, a felső egységén filigrándrót és szalagfonat fut, a fennmaradó felületet préselt virágok és indák díszítik. 6-^ A múzeum legszebb lőfegyvere a 17. századi keréklakatos csinkapuska (ltsz.: 67.77.1.) (6. kép), amely használatos volt még a fejedelem korában is. A nyolcszögletes, végén eny­hén megvastagodó csövet, réz cél­gömbbel és hengeres irányzékkal szerelték fel. Keréklakatos elsütö­szerkezete kurlandi típusú ­határozta meg a fegyvert Kovács S. Tibor -, mivel a rugónyelv a lakatle­mezen kívül helyezkedik el. A puska barnított fából készült, ágyazata csonttal és gyöngyházzal gazdagon berakott. A motívumok apró vadakat ábrázolnak, a kutyától űzött nyúl többször előfordul. A fegyver tusán unikornist láthatunk, az itt lévő ülő mókus szépsége megkapó. A tárgy lakatszerkezetc leveles virágokkal vésett, s különösen a kakas érdekes, mivel emberi fejet formáz. 64 62 KOVÁCS S. T. 1993. 89. p, a szablya korát a 19. század második telére teszi. 63 KOVÁCS S. T. 1993. 90. p., a tárgy korát későbbre, a 18. sz. második fclére-19. század első felére teszi. 64 KOVÁCS S. T. 1993.85. p. 5. kép Halványzöld smaragddal ékesített süvegdísz. 17. sz. (fotó: Gócsa Mihály) 6. kép Keréklakatos csinkapuska 17. sz. - részlet, (fotó: Gócsa Mihály)

Next

/
Thumbnails
Contents