Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 5. (Budapest, 2005)

II. Módszertan - Műhely - Közlemények - Pallos Lajos: A jelvénygyűjtemények mint az I. világháború emlékének sajátos őrzői

(6. kép) A világháború folyamán egy-egy alakulat több jelvényt is készített. Gyakran valamely ki­emelkedő harctéri cselekményt vagy frontszolgálatot követően készült jelvényen - a csapat azonosító jelei mellett - feltüntették a harcok vagy csaták helyszínét és időpontját. Különösen érdekes az a jelvény, amely az orosz front kelet-lengyelországi (ma részben nyu­gat-ukrajnai) csatáit sorolja fel a jelvény köriratában, míg középen a csatákban részt vett alakulatok adatait tüntették fel. (7. kép) Magyar viszonylatban a leg­különlegesebb jelvényt talán a Császári és Királyi Hegyi Tarack Osztály készíttette, amelynek legény­sége teljesen magyar, tiszti kara pedig nagyobb részt magyar katonákból állt. (8. kép) Ez az alakulat török kötelékben, 1916 augusztusában részt vett az Egyip­tom ellen irányuló hadműveletekben, valamint 1917­ben az E, a 2. és a 3. gázai csatában, majd az 1918. évi harcokban is, amelyekre Jemzsálemtől északra került sor. 5 Az egyiptomi motívumokat ábrázoló csa­patjelvény az 1916. augusztusi, Sínai-félszigetcn le­folyt harcok emlékére készüli, legkorábban 1916 második felében, amikor az alakulatot több hónapra kivonták a frontvonalból, ugyanakkor sokkal később sem, mert a Nemzeti Múzeumban már 1917. novem­ber 9-én beleltározlák a jelvény legénységi változa­tát. A képen a ritkább, ezüstből készült, zománcozott tiszti változatot láthatjuk. Érdekes a története a kö­vetkező ritka jelvénynek is. A 1. Kínai Tábori Ágyús Osztály (9. kép) azért kapta ezt a nevet, mert a Mo­narchia gyáraiban kínai megrendelésre készült ágyu­kat a háború kitörésekor a hadvezetés lefoglalta, s azokkal szerelte lel ezt a tábori ágyús osztályt. Az alakulat jelvényében érdekes, hogy nevének megfele­lően a kínai hadilobogót és a kínai zászlót ábrázolja. A csapatjelvények mellett számos katonai vezetőt ábrázoló jelvény is készült a háború alatt. Különösen érdekesek a Szurmay Sándor báró portréjával díszí­tett jelvény létrejöttének körülményei. A róla elneve­zett hadijótékonysági alap javára készültek sapka­jelvények és plakettek, amelyeket azután katonái árusították a civilek körében. 6 A jelvények gyűjtése a világháború alatt elkezdő­dött. A fronton készült katonaképeken gyakran lát­hatunk jelvényekkel kidekorált sapkákat és zubbo­nyokat. A lényképeken túl egyéb forrásokból is tudomásunk van fronton keletkezett gyűjtemények­ről, amelyek néhány tucattól egy-két száz darabig ter­6. kép Az 5. Honvéd Huszárezred íisz jelvénye. (Fotó: Dabasi A ndrás) kép A 10. Lovas Hadosztály jelvény az orosz front csatáinak emlékére. (Fotó: Dabasi András) 8. kép A Császári és Királyi Hegyi Tarackos Üteg tiszti jelvénye. (Fotó: Dabasi András) 5 MAGYAR KATONAÚJSÁG 1939. 2. p. 6 S ALLAY G. 2002. 101. p.

Next

/
Thumbnails
Contents