Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 5. (Budapest, 2005)
II. Módszertan - Műhely - Közlemények - Pallos Lajos: A jelvénygyűjtemények mint az I. világháború emlékének sajátos őrzői
(6. kép) A világháború folyamán egy-egy alakulat több jelvényt is készített. Gyakran valamely kiemelkedő harctéri cselekményt vagy frontszolgálatot követően készült jelvényen - a csapat azonosító jelei mellett - feltüntették a harcok vagy csaták helyszínét és időpontját. Különösen érdekes az a jelvény, amely az orosz front kelet-lengyelországi (ma részben nyugat-ukrajnai) csatáit sorolja fel a jelvény köriratában, míg középen a csatákban részt vett alakulatok adatait tüntették fel. (7. kép) Magyar viszonylatban a legkülönlegesebb jelvényt talán a Császári és Királyi Hegyi Tarack Osztály készíttette, amelynek legénysége teljesen magyar, tiszti kara pedig nagyobb részt magyar katonákból állt. (8. kép) Ez az alakulat török kötelékben, 1916 augusztusában részt vett az Egyiptom ellen irányuló hadműveletekben, valamint 1917ben az E, a 2. és a 3. gázai csatában, majd az 1918. évi harcokban is, amelyekre Jemzsálemtől északra került sor. 5 Az egyiptomi motívumokat ábrázoló csapatjelvény az 1916. augusztusi, Sínai-félszigetcn lefolyt harcok emlékére készüli, legkorábban 1916 második felében, amikor az alakulatot több hónapra kivonták a frontvonalból, ugyanakkor sokkal később sem, mert a Nemzeti Múzeumban már 1917. november 9-én beleltározlák a jelvény legénységi változatát. A képen a ritkább, ezüstből készült, zománcozott tiszti változatot láthatjuk. Érdekes a története a következő ritka jelvénynek is. A 1. Kínai Tábori Ágyús Osztály (9. kép) azért kapta ezt a nevet, mert a Monarchia gyáraiban kínai megrendelésre készült ágyukat a háború kitörésekor a hadvezetés lefoglalta, s azokkal szerelte lel ezt a tábori ágyús osztályt. Az alakulat jelvényében érdekes, hogy nevének megfelelően a kínai hadilobogót és a kínai zászlót ábrázolja. A csapatjelvények mellett számos katonai vezetőt ábrázoló jelvény is készült a háború alatt. Különösen érdekesek a Szurmay Sándor báró portréjával díszített jelvény létrejöttének körülményei. A róla elnevezett hadijótékonysági alap javára készültek sapkajelvények és plakettek, amelyeket azután katonái árusították a civilek körében. 6 A jelvények gyűjtése a világháború alatt elkezdődött. A fronton készült katonaképeken gyakran láthatunk jelvényekkel kidekorált sapkákat és zubbonyokat. A lényképeken túl egyéb forrásokból is tudomásunk van fronton keletkezett gyűjteményekről, amelyek néhány tucattól egy-két száz darabig ter6. kép Az 5. Honvéd Huszárezred íisz jelvénye. (Fotó: Dabasi A ndrás) kép A 10. Lovas Hadosztály jelvény az orosz front csatáinak emlékére. (Fotó: Dabasi András) 8. kép A Császári és Királyi Hegyi Tarackos Üteg tiszti jelvénye. (Fotó: Dabasi András) 5 MAGYAR KATONAÚJSÁG 1939. 2. p. 6 S ALLAY G. 2002. 101. p.