Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 5. (Budapest, 2005)

II. Módszertan - Műhely - Közlemények - Pallos Lajos: A jelvénygyűjtemények mint az I. világháború emlékének sajátos őrzői

A jelvénygyűjtemények mint az I. világháború emlékének sajátos őrzői Polios Lajos /. kép Virágszirom alakit jelvény központi hatalmak zászlószíneivel. (Fotó: Dabasi András) Előadásom két részből áll. Az első részben röviden ismertetem a hazai I. világháborús jelvé­nyeket funkciójuk és típusaik szerint, a második rés/ben pedig, különféle gyűjteményeket ismertetek a kezdetektől napjainkig. Az I. világháború alatt nag}' méretű propaganda folyt a hadviselő felek országaiban. Ez a propaganda főként a háborús erőfeszítések fokozására és a hábo­rús célok elérésére irányult. Ebben a tevékenységben a különféle nyomtatványok, röpiratok, levelezőlapok, plakátok mellett kitüntetett szerep jutott a jelvények­nek is. A világháború alatt a jelvényeket két nagy területen állították a propaganda szolgálatába a/ Osztrák-Magyar Monarchiában. A hátország számá­ra olyan propaganda jelvények készültek, amelyek a hazafias érzést, a nemzeti áldozatkészséget és a kato­nai szövetségesekkel való szolidaritást igyekeztek erősíteni, míg a fronton harcoló katonáknak elsősor­ban a bajtársi szellemet szilárdító csapatjelvények készültek el. A hátország részére készített propagandajelvé­nyek tartalmukat tekintve a következőképpen csopor­tosíthatók. A hazafias hangulat felkeltésére a jelvé­nvek egy tekintélyes köre vagy a Monarchia uralko­dóját ábrázolta, vagy a nemzeti színeket, illetve a magyai" címert. Ennél a csoportnál is nagyobb és vál­tozatosabb egységet képeztek a szövetségesi kötelé­keket kifejező darabok. A szövetségesi összetartozás képi megjelenítéséhez többféle megoldást alkalmaz­tak. A leggyakrabban a német, az osztrák, a magyar és a török zászlók színeit komponálták egybe külön­féle formában. (1. kép) Ezenkívül gyakran ábrázolták a szövetséges országok egymás mellé helyezett címe­reit, koronáit és uralkodóit. (2. kép) Előfordult ezek­nek a motívumoknak a kombinálása is. (3. kép) A szövetségesi kapcsolatot gyakran egy német és egy monarchiabeli katona kézfogásával is kifejezték. Ezek a jelvények színpompás, szépen megmunkált, zománcos kivitelűek, amelyeket a hölgyek is szíve­sen viseltek brossként. A propaganda jelvényeknek egy kisebb köre az ellenséggel foglalkozott. Ezeken ilyesféle feliratok szerepeltek, mint Vesszen Szerbia, Éljen a haza, Vesszen a muszka, Isten verje Angliát, Vesszen az olasz hitszegő. Ezeket a hazafias, illetve a szövetségi összetartozást kifejező jelvényeket már 2. kép Jelvény I. Ferenc József osztrák császár és magyar király, II. Vilmos német császár és V. Mohamed török szultán képmásával. (Fotó: Dabasi András) 3. kép Jelvény a központi hatalmak címereivel, II. Vilmos és I. Ferenc József portréjával. (Fotó: Dabasi András)

Next

/
Thumbnails
Contents