Ihász István - Pintér János szerk.: Történeti Muzeológiai Szemle: A Magyar Múzeumi Történész Társulat Évkönyve 4. (Budapest, 2004)
IV. Kiállítások - Ridovics Anna: Játszani jó. Történelmi barangolás a játékok birodalmában. (Beszámoló a budapesti és a szegedi játékkiállításról)
években, hanem a korabeli emberi sorsok alakulásáról is e nehéz időkben. A magyar, fából készült építőjátékot Rab Béla (1909-2000) mérnök, erőmű szakértő, az Elektromos Müvek dolgozója tervezte és felesége nevén szabadalmaztatta 1948 szeptemberében. (5. kép) A Du5. kép Reklámlap a „ 7fivér" építőjátékhoz (A Rab csalá archívumából) nakeszin élő család hét fiúgyermeket nevelt. A háború utáni ínséges időszakban az amerikai segélycsomagok jelentettek némi kis segítséget. Egyszer az egyik csomagban egy Matador típusú játék is érkezett. (A 20. század elején a bécsi Johann Korbuly dolgozta ki a hasítással rugalmassá tett facsapokkal készített játékot, amivel a furatos faelemek egymáshoz rögzíthetők, illetve könnyen szétszedhetők.) Ez szolgáltatta az ötletet és a kiindulást az édesapa számára a magyar pálcikás fa építőjáték kifejlesztéséhez. Az édesanya bátyja segített a gyártóeszközök, fúrósablonok elkészítésében. Az építőjátékot a család maga gyártotta a pincében berendezett műhelyben. Az elemek körfürészelését az édesanya végezte, az egyszerűbb fúrásokat, csiszolást, az elemek csoportosítását, csomagolását a gyerekek csinálták és nemritkán barátaik is besegítettek, miközben az édesapa a gyárban dolgozott. 6 éves kortól minden gyereknek bizonyos napi mennyiséget kellett a műhelyben segítenie, amit szívesen csináltak. A gyerekek persze nem csak dolgoztak, hanem játszottak is ezekkel az elemekkel. A legötletesebb összeállításokat édesapjuk lerajzolta és belevette a mintalapok ábrái közé, ami nagy dicsőségnek számított. A „7 fivér" játék a hét fiútestvérről kapta a nevét. Ők láthatók a fotón. (Béla 1947., Bandi 1938., Gyuri 1936., Péter 1934., Pali 1940-1998., Marci 1942., Karcsi 1944.) (6. kép) A játék országosan igen keresett lett, népszerűségnek örvendett, számos megrendelésük volt a Triálon keresztül. A játékbolt kirakatában nagy méretű makettek voltak felállítva (óriáskerék, szélmalom, körhinta), amelyeket kis háromfázisú villanymotor működtetett. A sikereket szomorú események szakították meg. 1950-ben egyik éjszaka egy fekete autó állt meg a házuk előtt és elvitte az édesapát, akiről 1953 nyaráig semmi hírt nem kapott a család. Az internált osztályellenség családjától megvontak minden támogatást. A hétgyerekes édesanya, Rab Béláné (Jesse Margit) számviteli végzettségével sehol nem tudott elhelyezkedni. Végül Dunakeszin a MÁV