Barna Gábor szerk.: Társadalom, kultúra, természet. Tanulmányok a 60 éves Bellon Tibor tiszteletére – A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok közleményei 57. (2001)

Kulturális folyamatok tér- és időbeli keretei - Sümegi Pál - Kertész Róbert: Az alföldi ember és a folyók hosszútávú kapcsolata I.

Sümegi Pál - Kertész Róbert AZ ALFÖLDI EMBER ÉS A FOLYÓK HOSSZÚTÁVÚ KAPCSOLATA L* A jégkorvégi rénszarvas vadászok Amikor megismételhetetlenül egyszeri világunkban a folyamatos és örök válto­zást akarjuk bemutatni, akkor önkéntelenül is a folyókra gondolunk, melyek környezetünkben ősidők óta a legjobban szimbolizálják az örökké változót. A folyókról összegyűjtött tapasztalatok az emberré válás kezdetéig nyúlnak vissza, és a folyók szinte élőlényként léteznek ma is egyes népcsoportok tudatában. Az ember és folyó misztikus szellemi kapcsolata mellett egy jól megfogható, a megélhetésért, fennmaradásért történő cselekvésekben megnyilvánuló, az em­beri közösségek és a természetes környezet között kifejeződő rendszer is kiala­kult. Különösen igaz ez a Kárpát-medence belső területén található Magyar Nagyalföldre, ahol az ember és folyó viszonyának több ezer évre, az őskőko­rig visszanyúló előzményei vannak. Amennyiben az Alföld térképére felrajzoljuk a régibb kőkortól a középkorig tar­tó időszakba sorolható különböző korú kulturális egységek népcsoportjainak meg­telepedési helyeit, azt tapasztaljuk, hogy azok döntő része elhagyott folyómedrek, morotvatavak és holtágak partjain található. Ez a tény már önmagában is a folyók kiemelkedő szerepére hívja fel a figyelmet az eltérő nyelvű, kultúrájú, gazdasági gyökerű és orientációjú emberi közösségek megtelepedési folyamatában. Ugyanak­kor felvetődik a kérdés: Miért éppen a folyóvölgyeknek volt ilyen kimagasló szerepe az alföldi emberek életében ? A legegyszerűbb magyarázat az, hogy az Alföld száraz sztyepp-erdőssztyepp jellegű területein a folyópart megfelelő vízszerzési lehetőséget biztosított. Azonban a vízforrás a folyóvízi élettérnek csak az egyik, bár kétségtelenül meghatározó je­lentőségű tényezője. A vízforrás mellett a halászat, a vízi élettérben való mozgás, az ártéri és mocsári erdők, ártéri rétek vadban és különböző növényekben való gazdag­A tanulmány az OTKA F018058 sz., F023129 sz., az MHB „A Magyar Tudományért" Alapítvány 65/95/1. sz. és az FKFP-502. sz. pályázatainak támogatásával készült. Kutatásainkhoz az anyagi feltételeket „A Jászság ősrégészeti kutatásáért" Alapítvány (MOL Rt., Szolnok; Alföld Program, Kecskemét; Tisza Klub, Szolnok; OTP Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Igazgatósága, Szolnok; „To­pán" Müanyagfeldolgozó és Szolgáltató Kft., Budapest; Jászberény Város Önkormányzata; LE­HEL-Elektrolux, Jászberény; Profext Kft., Jászberény; Jászsági ÁFÉSZ, Jászberény; „Jászságért" Alapítvány, Budapest, Kasza Csaba, Szolnok és a Csyky Kft., Jászboldogháza), valamint A Magyar Vidékért Alapítvány biztosította. Támogatásukat köszönjük.

Next

/
Thumbnails
Contents