18. századi agrártörténelem. Válogatásd Wellmann Imre agrár- és társadalomtörténeti tanulmányaiból (Officina Musei 9. Miskolc, 1999)

GAZDASÁGTÖRTÉNET - Földművelési rendszerek Magyarországon a XVIII.században (Főként az 1715. évi. országos összeírás adatai alapján)

FÖLDMŰVELÉSI RENDSZEREK MAGYARORSZÁGON A XVIII. SZÁZADBAN (Főként az 1715. évi országos összeírás adatai alapján) Letűnt korok mezőgazdasági kultúráját megeleveníteni a maga kerek teljes­ségében: Európa nagy részét tekintve távoli cél ma még. Eléréséhez több egybe­kapcsolódó tényezőre van szükség: bő forrásanyagra, agrárvonatkozásban tájéko­zott, kitartó történeti részletkutatásokra, sokoldalú, kifinomult módszerekre, az összefüggéseket felismerő, a nagy egészet magába ölelő széles szemhatárra. Ám nem lebecsülendő előhaladás a cél felé vezető úton, ha már a követett földművelé­si rendszerekre sikerül valamelyes világot vetni. Nemcsak annyiban, hogy a föld­művelési rendszer ismerete bizonyos összefüggések meglátásához segít a részletku­tatásokból adódó, különben könnyen széthulló részadatok között. Magát a kuta­tást is a főbb problémákra irányíthatja, ha tudjuk: érvényesült-e a kérdéses időben és területen valamely földművelési rendszer, mely az agrárélet jelenségeit egységbe fogta, a mezőgazdálkodás egészét alapvetően meghatározta - s ha igen: milyen rendszer volt az? A mezőgazdaság története elválaszthatatlan a földművelési rendszerek tör­ténetétől. Igaz, a fejlődés korai fokán a félnomád rablógazdálkodás még nem sok ügyet vetett rá, hogy bármiféle rendszert kövessen a talaj kihasználásában; a no­mád állattenyésztő is csak ideiglenesen, rendszertelenül tört fel egy-egy darabot a legelőből, hogy kölest vagy más kenyérnövényt termesszen rajta. Sőt napjainkban is, miután a földművelési rendszerek a legszélesebb változatokban bomlottak ki a váltógazdaság idején, tanúi lehetünk - a kapitalizmus szemszögéből nézve mintegy a fejlődés betetőzéseképp - a magát minden rendszeren, megkötöttségen túltevő gazdálkodásnak. Amióta /. Liebig a míilt század 40-es éveiben tudományosan meg­alapozta a visszapótlás tanát: hogy ti. a talajba vissza kell juttatnunk azt a növényi táplálóanyagot, melyet a terméssel kivettünk belőle - olyan nézetek gyökereztek meg, hogy a talajnak és éghajlatnak megfelelő bármilyen növényt, bármely sor­rendben termeszthetünk, csak a földnek adjuk vissza az előző terméssel kivett táp­lálóanyagot. S a modern agrotechnika előtt - a természeti adottságoknak legjob­ban megfelelő növényfajták megválasztásától kezdve a pontosan lemérhető műtrá­gyaigény fedezésén keresztül a gépi megművelésig és növényápolásig — valóban oly sokféle lehetőség áll nyitva, hogy mindez szinte csábít a teljesen kötetlen gazdál­kodásra, így alakult ki főképp Amerikában a rendszert, sorrendet negligáló mo­nokultúrás és szabad gazdálkodás. Az előbbinek keretében a farmer ugyanazon a földön állandóan ugyanazt a növényt termeszti, hogy a termelési költség csökken­tése révén megállhassa helyét a kapitalista verseny hajszájában. Az utóbbinak híve pedig folytonosan a piac változó igényeihez alkalmazkodik: mindig azt a növényt műveli, mely a konjunktúra ingadozásainak éppen megfelel.

Next

/
Thumbnails
Contents