Németh Györgyi szerk.: Manufaktúrák Magyarországon 1. Manufaktúratörténeti Konferencia Miskolc, 1989. október 16-17. (Kiegészítő kötet. Miskolc, 1991)

A KONFERENCIA VITAANYAGÁNAK ÖSSZEFOGLALÓI - Endrei Walter: Textilmanufaktúrák a Magyarországgal szomszédos államokban (Kiegészítő és vitázó megjegyzések)

posztógyár is. A Hofkammer Archívban ezen a nyáron megtaláltam az e~ gyébkéht elég jól ismert apatini manufaktúrának az elhelyezését, szin­tén a falun belül, de az 1780 utáni térképen már úgy szerepel, hogy "die Geweste Manufaktur", tehát akkor már másra használták. A második kiegészíteni valóm jelen kis tanulmányommal kapcsolatos. Bécsben nem mulaszthattam el, hogy meg ne nézzem, nincs-e e tótiára is valamilyen anyag. Különösen bántott az, hogy talán túl sokat is írtam Ausztriáról, Csehországról, Morvaországról és Lengyelországról, ugyan­akkor a történeti Magyarországhoz tartozó Erdély és Horvátország tekin­tetében nem sikerült anyagot gyfljtenem. Ezúttal egy-két apróságot ta­láltam, ami némileg pótolja a hiányt. E szórványadatok közt szerepel Segesvárött egy Spindler nevű manuf aktúrás, aki nyomott pamutszövetet gyárt 30 fővel és a Bécs melletti Kettenhofi tortonnycmónak akar szál­lítani. Nem valószínű, hogy sokáig prosperált, mert 1770 után nincs ró­la adat. Olvashatunk egy grazi nagykereskedőról is, Johann Pirkemek hívják, aki szeretne felállítani egy pamutkendő manufaktúrát Erdélyben és ehhez kér segítséget az erdélyi városoktól. A válasz nincs meg. Horvátország tekintetében két anyagot találtam. Az egyik az is­mert cukorfinomító Fiúméban, amelynek egy 1753-as, 1758-as, 1824-es a~ laprajza is megvan, tehát legalább 70-80 évig működött. Továbbá egy fű­részmalom-kombinát ugyancsak Fiúméban, szintén az 1750-es évekből, mely öt gatterfűrészből állott. Lehet, hogy manufaktúra, de lehet, hogy öt különböző tulajdonosé, csak egy helyen tömörültek és akkor egyszerűen csak malmok. Ez erikívül egy adat van még a szomszédos országokból, amely emlí­tést érdemel: nem beszéltünk a török területről. Jassy-ban 40 német a­íapított akkoriban egy pcsztómanufaktúrát Giska herceg engedélyével, a­kik kizárólag Sztambulba szállítottak 1767-ben posztót. Ezek után rátérek dolgozatom néhány következtetésére, amelyek kö­zül a legfontosabb talán az, hogy ha megkülönböztetjük a manufaktúrák szerves keletkezését az intézményestől, akkor azt állíthatjuk: spontán módon csak Flandriában, Olaszországban, Angliában jöttek létre, spora­dikusan talán Észak-Franciaországban és Németországban. Tipikusnak az angol fejlődést tekintjük, ahol a tőkeakkrttnuláció olyan méreteket öl­tött, hogy mar a 16. században kimutathatók manufaktúrák. De korai flandriai előfordulást is említhetek, mint amely az ismert Boynebrook­féle végrendeletből derül ki. Ebből megtudjuk, hogy elismeri: kizsákmá­nyolta a parasztokat, amikor fonatta, szövette őket és ezért bűnbánóan

Next

/
Thumbnails
Contents