Németh Györgyi szerk.: Manufaktúrák Magyarországon 1. Manufaktúratörténeti Konferencia Miskolc, 1989. október 16-17. (Kiegészítő kötet. Miskolc, 1991)

A KONFERENCIA VITAANYAGÁNAK ÖSSZEFOGLALÓI - Endrei Walter: Textilmanufaktúrák a Magyarországgal szomszédos államokban (Kiegészítő és vitázó megjegyzések)

hatalmas vagyonát kolostorokra hagyja. A tőkekoncentráció és szórt ma­nufaktúra alapítás esetei a 13-14. század óta szaporodnak, pl. a Fugge­rek is így hozták össze vagyonúkat. Hadd térjek rá ehelyütt a vitatott, úh. kontubemiumok problémájá­ra. Ugyanis annak, hogy egyes céhek embereket bíztak meg, vásárolják meg a nyersanyagot (pamutot), majd utóbb esetleg ugyanőrájuk bízzák az értékesítést és ezáltal egy szövetkezeti jellegű együttműködés jöjjön létre (ami egyidejűleg tőkeakkumulációval jár), már Magyarországon is megvannak e jelei. Ilyen a brassói posztósok példája, akik a 16. szá­zadban már közösen szerezték be az összes alapanyagot és közösen is ér­tékesítették, kivéve azt, amit helyben, Brassóban adtak el. Biztos va­gyok, hfegy hasonló módon alakulhatott ki az olyan szövetkezés, mint Bártfáé, tehát ez már a középkorban létezett nálunk is. Ehhez kapcsoló­dik mindjárt azon megjegyzésem, hogy amikor a manufaktúrákról beszé­lünk, akkor azt nem kötném semmilyen "társadalmi formációhoz", ha u­gyanezek a marxista formációk egyáltalán többet érnek egy didaktikai segédletnél. Tisztán sohasem fordultak elő, nem is fognak. De a manu­faktúrára ez különösen áll, hiszen az ókorban is tudunk manufaktúrák­ról, az asszírok idejében, talán már a sumerok idejében is, Egyiptomban mindenképpen, nem is szólva a Római Birodalomról. Ugyancsak nem tekintem a manufaktúrát átmenetnek a gyáriparba, bár bizonyos mértékig az; ám csak annyiban, hogy megteremti a munkamegosz­tás révén egyes különálló műveletek gépesítésének lehetőségét. Azért mondok olyan példát, amely nem az ipari forradalomból való, mert az a tévhit uralkodik, mintha minden gépesítés e korszakban történt volna. A posztó bolyhozását igazolhatóan a római kor óta takácsmácsonyával, de még a 19-20. századi Magyarországon is azzal, tehát kézzel végezték. A gépesítés azért vált szükségessé, mert rájöttek arra, hogy túl sok em­bert, túl sokáig foglalkoztat a művelet és ez már a 15. században a jig-mill alakjában megvalósult. A 16. században sorozatban jelennek meg az ellene szóló tilalmak, 1600 körül több metszet ismerteti, s aztán már vízzel is hajtottak. Azt akarom ezzel mondani, hogy az a lehetőség, mellyel kiemelünk az egész gyártás menetéből egy folyamatot és azt gé­pesítjük, az a gyáriparba való átmenet tekintetében a manufaktúrának i­lyen értelemben valóban érdeme. Mégse higgyük azt, hogy a manufaktúrák­ból gyárak lettek. Ez olyan ritkán fordult elő, hogy bízvást elhanya­golható. A manufaktúrák szerves keletkezése mellett, amelynek során a szórt

Next

/
Thumbnails
Contents