A Herman Ottó Múzeum évkönyve 52. (2013)

Néprajz - Darázs Richárd: Egy legenda nyomában: a Fradi-verő, kapufatörő PTK

Egy legenda nyomában: A Fradi-verö, kapufatörö PTK 331 12. kép. A Nemzeti Képes Sport illusztrációja (1996. IV 23.) Fig. 12. Illustration of tbe National Picture Sport (23 April, 1996) 13. kép. M. Tibor kéziratának részlete Fig. 13. Part of M. Tibori manuscript „Fater rendelő volt, jegyszedő. Sokan voltunk, a fákon csüggtek a-f emberek, mint a szőlők. Ott volt a Drucker Jófsi bácsi, a szabadtéri mellett volt egy húsbolt, mondta: Náci [Ignác], három gólt rúgol, konyhabútort kapsz] Berúgta, öröm­ében beleszaladt a kapuba. Semmi baja nem lett, csak leesett a kapufa teteje, és a Fradisták elmentek. Hiába húsz per­cen belül megcsinálták a kapufát, húsz perc múlva elkészült a kapufa és elmentek, úgy maradt a meccs. Mikor újra kellett játszani a meccset a stadionban, 1:1 lett, és kiesett a PTK a NBI-ből.,C2 „3-0-ra vezettek negyed óra után, és amikor Kertesi beleug- rott a hálóba, lefújták a meccset. Negyed óra alatt készen is lett az új kapu, de közben Sárosi Dr. beült a kocsiba és elment, így nem folytatták. Az újrajátszott meccsen 1 -0-ra a Fradi nyert, ezért esett ki a Pereces. ,A Z egyiken nem dőlt el, mert Pereces már 3-0-ra vezetett és egy Kertesi nevű centere volt, és mikor a 3. gólt berúgta, beszaladt a kapuba és nekiszaladt a hálónak, de olyan gyenge volt az akkor még fából lévő kapufa, hogy az kidűlt. Ugye próbáltak ott intézkedni gyorsan, hogy rendbe tegyék, de a Ferencváros — mert a Ferencvárossal játszották ezf a sorsdöntő meccset — nem várt tovább, mivel 3-0-s vesztésre állt, így elmen­tek. Valamennyit vártak, de nem várták meg. [...] Utána nem tudom pontosan mennyi idő múlva, de lejátszották eyt a meccset, újrajátszottak, akkor nem dűlt össze a kapufa, de 1-1 lett az eredmény, így Pereces kiesett. A győzelemmel bent 22 Interjúrészlet: M. Tibor, 2010. (Készítette: Darázs Richárd és Dávid Rebeka). 2’ Interjúrészlet: J. János, 2009. (Készítette: Darázs Richárd és Majzik Dávid). 14. kép. Kép a Képes Sportban archív fotó felhasználásával Fig. 14. Photo in Picture Sport using an archive picture maradtak volna, de mivel 1 -1 -et csináltak, a döntetlennel így kiestek az NB I-ből,24 Sárosinak „már autója volt, saját autója volt, Fradisták már elhúztak, menekültek el és azyal, [Sárosinak] az autó­jával menekültek el, és akkor, mivel ők beszálltak a Rákosi autójába erre már nem volt, nem lehetett... tehát le kellett fúj­ni a meccset, hiába állították fel a kaput. Addigra eltűntek. 24 24 Interjúrészlet: K. Ferenc, 2010. (Készítette: Kiss Tamás).