A Herman Ottó Múzeum évkönyve 52. (2013)

Néprajz - Darázs Richárd: Egy legenda nyomában: a Fradi-verő, kapufatörő PTK

332 Darázs Richard 15. kép. Részlet a korszak egyik mérkőzéséről Fig. 15. An item of a match from the era Eg 3:0-nál volt, és ag újrajátszáson 0:0 lett az ered­mény, (merthogy akkor a Fradi, akkor a legjobb csapat volt Magyarorspágon).,<li elment, így félbe s^akadt a mérkőzés. Majd rá egy hét múlva csütörtökön újból játszottak, akkor 0-0 volt az eredmény, így megkapta a 3-0-ról a PTK a pontot.>w „jártam én is meccsre, meg ugye akkor jó csapata volt a Perecesnek! Hát, ha akkor nem szakad le a kapufa negyven- nyolcban, a Fradit igen megverik! Akkor Kertest egy szobabú­tort kapott, a gólszerzés miatt. Három gólt rúgott! Holt egy Drucker nevezetű mészáros, és hentesboltja volt, ő szponzorál­ta. Azt mondta, Nádnak (Ignác) hívták: na ha három gólt rúgsz kapsz egy szobabútort. Akkor kezdett az akác nyílni, körbe volt a pálya aká fával, olyan erős illata volt, hogy húsz perc múlva a Fradisok csak lézengtek a pályán. Utána való héten szerdán meg kellett ismételni a meccset, kedden eljöttek hogy szagolják a levegőt, akkor döntetlen volt az eredmény.,<l<) ,Mzéd érdekes volt ez a pálya, mert a régi PTK-nál is, ott történt meg, hogy leszakadt a kapufa. Es magaslati levegő lévén a második félidőben az ellenfelek már lihegtek csak ugye, mert egt a levegőt nem nagyon bírták. Nagyon jó levegő volt.,<n „Persze. Mindjárt a bírónak szóltak, hogy eltörlik a meccset. Ayt mondta: Ha tíz Perc meí tudják csinálni, akkor megindulunk, ha nem, akkor nem! Nyolc perc alatt kész v°k> állt. Ki volt támasztva, kis stangákat hoztak — mert ugye bányászok voltak —, felhúzták szépen, bedöngölték, mellé fát tettek. Dr. Sárosi beült szépen, úgy ahogy volt a kocsijába és 25 Interjúrészlet: F. György és F. Tamás, 2010. (Készítette: Darázs Richárd). 26 Interjúrészlet: (n. a.), 2009. (Készítette: Darázs Richárd és Fáv Ádám). 27 Interjúrészlet: Cs. József, 2010. (Készítette: Fáy Ádám). „Hát, amikor a Fradit megverte a PTK, az nagy szám volt! Meg azelőtt volt, amikor még gyerek voltain, de rengetegen jártak a fodmeccsekre. Fönt volt ott a Hatháznál a focipálya, aztán Deniscsák olyan gólt rúgott, hogy összeszakadt az egész kapu, úgyhogy abból baleset is lett, rászakadt a kapusra ag egésg kapu. Annyira nem foglalkoztatok, de jártunk mindig meccsekre mindig a szüleimmel, meg azután a férjemmel a ké­zilabdára. ..m ,/\pósommal mentünk Perecesre, a Ferencvárossal játszott a Pereces, játszottak, ment a meccs és volt egy Kertes Ignác nevű futballista a Perecesben, Náci, így becézték. Rúgott egy gólt, a kapuba, belekapaszkodott a hálóba, meghúzta a hálót és eltört a kapufa. Hége lett a meccsnek. Ott ment a beszélgetés, hogy megcsinálják, meg eg meg ag agtán valaki, aki jobban értett egekhez a dolgokhoz, mondta, hogy nem lehet, mert agt vala­kinek hitelesíteni kell. Hát elindultunk hazafelé Apósommal és agján a Sárosi doktor, a leghíresebb ferencvárosi futballista, de a magyar futballban is párját ritkító tehetség volt, ő ment ag autóhoz Mondja apósom: bigtos nem lesgJolytatás!’m A legendás mérkőzés előzményét, részleteit, utó­életét és hatását illetően is leszögezhető, a történetnek 28 29 30 28 Interjúrészlet: Sz. Ferenc, 2010. (Készítette: Darázs Richárd, Majzik Dávid és Tompa Zalán). 29 Interjúrészlet: V.-né, 2010. (Készítette: Kormos Eszter). 30 Interjúrészlet: Sz. Dömötör, 2008. (Készítette: Mester Zsuzsa és Málik Roland).