Arányi Lajos: A kórbonctan elemei gyógygyakorló és törvényszéki orvosok számára sokratesi modorban tárgyalva (Buda, 1864)

Első rész. Általános kórbonctan - Harmadik fejezet. A hullán s a hullában fölmerülő fontosabb változások magyarázata - A. Az általános bajak fölismerése

45 164. Mit jelent a b6'mek fehér színe, ha egyszersmind igen elaszott a szervidet (organismus) ? Leggyakrabban gümökórt, olykor idült csontszuhot is. 165. Mit jelent a szürkés, szennyes bőrszín , nagyfokú elaszással párosulva ? Rákos korcsvegyet. 166. Mit jelent a kékes szürkébe játszó bőr­szín ezet? Ha fölötte beesett a szem, az arc, úgyszínte az altest is, akkor: kolerára gyanítunk, ellen­ben hagymázra. 167. Mit jelentenek a bőrön igen gazdagon elszórt, apró lencsényi sárgás vagy barna pörkők, m e- lyek főleg az arcon sokhelvt egybe is folyhatnak ? Himlőt. — 168. Mi megjegyzendő kórbonctanilag a heveny bör- kütegekröl ? Az, hogy halál után alig észrevehetők; mert a halálnak fő jelei közé tartozik: a haláli lohadás (col­lapsus post mortem) és a haláli sápadtság (pallor moriualis), melyek követköztében a heveny kütegek lényeges tünetei: a dag és a pír elenyésznek. 169. Mit jelentenek a bőrön mutatkozó tenyérnyi vagy több tenyérnyi barnás, fényes, kiszáradt, mintegy szalonna­bőrhöz hasonlító foltok ? Mustárkovász — vagy hólyaghuzó alkalmaz­tatást, vagy erős keféveli dörzsöltetését a testnek az élet utolsó óráiban. — Borsónyi vagy diónyi ter­jedelmű efóle fényes, kérges foltok folélesztési cél­ból alkalmazott spanyolviaszszal — vagy forró víz­zel való bőrizgattatásból is származhatnak.

Next

/
Thumbnails
Contents