Kanadai Magyarság, 1962. július-december (12. évfolyam, 28-51. szám)

1962-07-07 / 28. szám

1SW XII. évfolyam, 28. szám. 1962. julius 7, szombat KANADAI MAGYARSÁG HAMILTON! MAGYARSÁG NAGY AUTÓVÁSÁR! TEKINTSE MEG KIÁLLÍTÓ TERMÜNKET, AHOL AZ 1962. évi Oldsmobile és Chevrolet A G. M. LEGNÉPSZERŰBB ÉS LEGGAZDASÁGOSABB AUTÓI KERÜLNEK ELADÁSRA. VÁLASZTÉKUNK A LEGNAGYOBB. — ÁRAINK A LEGOLCSÓBBAK. QUEENSTON MOTORS ”S7’ LTD. Chevrolet, Corvair, Oldsmobile főelárusitéja ahol a legképzettebb európai személyzet áll az Ön rendelkezésére a legolcsóbb áron 10 Queenston Rd., Hamilton, Ont. Ll. 9-4621 IKKA csomagok és orvosságok küldése Magyarországra. • Vámmentes Romániába csomagok • Hajé- és repüléjegyek hivatalos áron az összes vonalakra, részletfizetés­re Is. * Közjegyzőiroda 0 Az IBUSZ magyar, Cedok csehszlovák, a Carpati román és a Bal­kán Tourist bolgár hiva­talos utazási irodák ka­nadai képviselete. Ennek következtében abban a helyzetben vagyunk hogy a szükséges vízu­mokat a legrövidebb időn belül meg tudjuk sze­rezni. Lucas & King Limited UTAZÁSI IRODA LUKACS SÁNDOR elnök. ■»■«vas«»'- «V-----­Telelőn: JAckson 2-9257. 79 KING STREET, WEST, HAMILTON, ONTARIO BENZIN.AUTOMATÁK A Német Szövetségi Köz­társaság legnagyobb forgal­mú autóut-szakaszain a kö­zelmúltban 60 olyan ujtipusu benzinautomatát szereltek fel, amelyből a gépkocsizók bármely napszakban kiegé­szíthetik üzemanyagkészle­tüket. Pénzbedőbásra az au­tomata ajtócskája felpattan és kisméretű benzintartály emelhető ki belőle. Az üres kanna visszahelyezése után az automata a felhasznált benzinmennyiség árát le­vonva, visszaad a bedobott pénzből. Utaznia kell ? Repülőgépen, hajón, vo­naton, autóbuszon. — Ezen ne aggódjon, mi mindent elintézünk ön­nek gyorsan, olcsón és pontosan. Csak egy te­lefonhívásába kerül. 225 JAMES TELEFON: ST.. JA. NORTH. 2 3548. Buick- Pontiac — GMC AUTÓT AKAR VÁSÁROLNI? Hívja magyarul beszélő Nagy Imre eladónkat, aki — MINDEN VÉTEL­KÖTELEZETTSÉG NÉLKÜL, örömmel áll az ön szolgálatára. Snelgrove Motors Ltd. 799 BARTON ST., EAST, HAMILTON. — LI 9-1301. TEHERAUTÓ ÉS TRAILER FELSZERELÉSI CIKKEK Légfékek, süritett levegős fékek. — Automatikusan kiürítő teherautók. — Pótkocsi szerelvények- — Te­herautó pótkocsi kapcsolószerelvények. — Támaszté­­kos nyitott teherkocsi. — Önműködő teherkocsi­rakodóplatók. — Autótengelyek. — Kerekek- — Kerékabroncsok. — Fékek. WHEEL & BRAKE 331 YORK STREET, HAMILTON, ONTARIO-nr EXPORT RENDES ES SZOPOKAS CIGARETTA Macdonald gyártmány KANADAI GYÁRIPAROS ' Teljes garancia, vagy a pénz vissza! EGYETLEN AUTÓCÉG EGÉSZ KANADÁBAN. AHOL AZ ELADOTT AUTÓKAT HÉT NAP, VAGY 200 MILES HASZNÁLAT UTÁN TELJES ÁRON VISSZAVESZIK, HA NINCSEN A VÉTELLEL MEG­ELÉGEDVE. -NE DOBJA PÉNZÉT AZ UTCÁRA MIELŐTT UJ, VAGY HASZNÁLT AUTÓT VESZ, JÖJJÖN ÉS GYŐZŐDJÖN MEG ÁRAINKRÓL DOWNTOWN MOTORS FORD — THUNDERBIRD — FALCON FŐELÁRUSITÓJA 210 MAIN STREET, EAST, HAMILTON, ONTARIO TELEFON: JA. 8-6751. FIGYELEM! 1858 ÓTA AUTÓELADÓK Hamilton legnagyobb CHRYSLER képviseleténél elhelyez-j kedhetnek. Jelentkezés' személyesen vagy telefo-J non Johnston Motor Sales j cégnél- Hívja: Jack Finchi sales managed. HAMILTON, KING ÉS SANNFORD SAROK TELEFON: JA. 7-6614. RON’S HARDWARE 722 MAIN STREET, EASTj (Sherman Streetnél) HAMILTON — Ll. 9-2248.j Festékek, háztartási, ker­ti és vaskereskedési cik-j kék nagyon olcsón kap­hatók- — Ha e hirdetést] felmutatja, külön áren-j gedményt kap. FIGYELEM! Harmony Custom Tailors 276 KING STREET, EAST, HAMILTON. ONTARIO. Tulajdonos: MILE GÁBOR Felhívjuk Hamilton és környéke magyarságának figyelmét az alábbi kedvezményes árainkra. szives Uj és használt Pénztári ellenőrző — számoló- és írógépek VÉTELE ÉS ELADÁSA, BÉRLETE ÉS JAVÍTÁSA. OLCSÓ ÁRAK. McKinnon Cash Registers Ltd. 740 MAIN ST., E., SHERMAN ST. MELLETT, HAMILTON TELEFON: 547-1965. Magyar, amerikai legújabb márkás hanglemezek legolcsóbban Kanadában. KÖNYVEK, szótárak, ÍRÓGÉPEK, olasz KÖTÖTTÁRUK, arany ÉKSZEREK és magyaros AJÁNDÉKTÁRGYAK, nagy választókban kaphatók. Hiteles okmányforditás minden nyelven. Koncz General Agency ÉS MAGYAR BOLTJA 185 JAMES STREET, NORTH. HAMILTON. ONTARIO. TELEFON: JA 8-6997. Méret után készített öltöny: i. Kiváló angol szövetből (rendes ára: $95.00) Kedvezményes ára : $75.00 (Extra nadrág: $15.00) 2- Elsőrendű angol szövetből (rendes ára: $105.00) Kedvezményes ára: $85.00 (Extra nadrág: $18.00) 3. Mérték utáni nadrágok már $18.00-tól kaphatók. 4. Átalakítást vállalunk. FLÖRSHEIM KIVÁLÓ MINŐSÉG KÉNYELMES VISELET ÉS OLCSÓ ÁR. TEGYEN EGY PRÓBÁT. MEN'S SHOP 26 KING A magyar sport sikerei A hagyományos magyar­­osztrák válogatott labdaru­gó-találkozók során, a hét végén, kiemelkedő sikert ért el a magyar labdarúgás. Válogatott együtteseink szombaton, illetve vasárnap négy fronton mérték össze erejüket és mind a négy ta­lálkozóból a magyar csapat került ki győztesen. Amikor ezt a tényt öröm­mel szögezzük le, elsősor­ban ki kell emelnünk Ma­gyarország A-válogatottjá­­nak sikerét Bécsben. A Prá­­terstadion közismerten for­ró légkörében, legjobb ti­zenegyünk, meggyőző já­tékkal fektette kétvállra nagy vetélytársát, Ausztria válogatottját-A-válogatottunk szép győ­zelmén kívül figyelemremél, tó az is. hogy másik három válogatott együttesünk — B-válogatottunk. NB ll-s válogatott csapatunk, vala­mint az átszervezett ifjúsági válogatott együttesünk is sikerrel helytállt. Ha még hozzávesszük, hogy a kupa-mérkőzések so­rán a Pécs, a Dorogi Bányász, s Párizsban az Újpest, Am­szterdamban pedig a Tata­bányai Bányász csapata győ­zelemmel vonult le a játék­térről — nyugodtan állít­hatjuk, |iogy ez a hét vége jelentős sikert hozott labda­rúgásunknak. Magyarország-Ausztria 2:1 (1K)) A KANADAI MAGYARSÁG MÁS, MINT A TÖBBI: bátor hangjával, öntudatos magyarságával az emigráció leg­tisztább szócsöve! Nem pártoké, hanem az egyetemes magyarságé- A Kanadai Magyarság az igaz magyarok lapja Práter-stadion, 75.000 né­ző. Magyarország: Grosics — Mátrai, Mészöly, Sárosi — Nagy, Sipos — Sándor, Rákosi, Albert, Tichy, Feny­vesi dr. Ausztria : Fraydl — Halla, Stotz, Lőser — Puschnik, Kol­ler — Kohlhauser, Seneko­­witsch, Nemec, Fiala, Raf­­reider. Góllövő: Tichy, Nemec, Tichy-Rákosi lövése ment elő­ször kapura aztán újra ő foglalkoztatja Fraydlt. A nagy hőségben lanyha volt az iram. Néhány lövés elke­rülte Fraydl kapuját- Egy al. ■kálómmal Albertet ketten is elnyomták. A 17- percben egy Ráko­si, Sándor, Albert, Sándor támadást a játékvezető té­vesen állított meg les cí­mén. A 23. percben Tichy lab­dájával Albert egy remek csellel kitört, Fraydl azon­ban az utolsó pillanatban vetődve elcsípte a labdát. A másik oldalon Nagy hibájá­ból Nemec került lövőhely­zetbe, majd később Koller lőtt lesgólt- A 27. percben Tichy 22 méteres szabadrú­gását Fraydl kiejtette, a labda a gólvonalon patto­gott. Többet támadtunk, de -lassan. A 36. percben Dusch játékvezető kicserélte a lab­dát. Rafreider előreadását lehúzta Grosics. Többet volt a labda a magyar csapat bir­tokában, fonmásabbak vol­tak támadásaink-A 42. percben Sándor lab­dájával Albert kapura tört, két remek csellel átjátszotta a védőket, aztán pompásan Tiohyhez Ívelte a labdát, s a balösszekötő 6 méterről léc alá fejelt. 1 :0 Magyarország javára. A hátralévő időben is a magyar csapat támadott többet. Grosicsnak is volt azonban egyszer még dolga, Halfa előreadását kellett megkaparintania-A második félidő első helyzete a magyar csapatnak adódott. Fenyvesi elszágul­dott a balszélen, befelé -ka­nyarodó 8 méteres erőteljes lövését Fraydl biztosan véd-( te. Aztán Rákosiét hárította kitünően. Az 55. percben Sárosi hibájából Kohlhauser került helyzetbe, Mészöly azonban nagyszerű érzék­kel beletette a lábát a szélső lövésébe- Később Nemec ügyetlenkedett el egy hely­zetet. Az 58. percben Tichy kö­zépen kapura futott, min­denkit lefutott, Fraydl kisza­ladt, Tichy elguritotta -mel­lette a labdát, amely a bal­oldali kapufa tövéről visz­­szapattant, újra Tichy elé, de mielőtt a balösszekötő az üres kapuba lőhette vol­na a labdát, Fraydl a földön fekve megfogta a csatár lá­bát a 16-oson belül. Nagy meglepetésre Dusch tovább engedte a játékot. Rrafrei­­der nagy lövését villám­gyorsan kiütötte Grosics. Né­hány percen keresztül szo­rongattak az osztrákok, he­ves és jóiramu volt a küzde­lem-A 61. percben az előretö­rő Halla a szélen igyekvő Sárosit ellökte a ló.os sar­ka előtt. A játékvezető még­is az osztrákok javára Ítélt szabadrúgást. Ezt Halla elég erősen, lö­­vésszerüen ívelte kapu elé, s Nemec négy lépésről fél­­magasan, keresztbe a kapu bal oldalába fejelt. 1:1. Harsogott a nézőtér, nagy volt az izgalom, de a kedé­lyeket gyorsan lecsillapítot­ta az újabb magyar gól. A 63. percben Sipos tért­ölelő előneivelésével Tichy ■megugrott és a kétségbe­esetten kifutó Fraydl mel­lett nagy nyugalommal 13 méterről a bal sarokba gurí­totta a labdát. 2:1. Az osztrákok lest rekla­máltak, a játékvezető azon­ban meg sem kérdezte a partjelzőt, mert jól látta az esetet-Sokkal veszélyesebben tá­madott a magyar csapat, Al­bert, majd Sándor két lövé­se foglalkoztatta a kapust. A 70. percben Sándor ki­szólt Baráti Lajosnak, s kér­te, hogy cseréljék le. Ihász állt be helyette, s a fedeze­tek vonalában helyezkedett el, s ettől kezdve négy csa. tárral játszott a magyar csa­pat. Néhány percen keresztül esett az iram, fáradtak vol­tak a játékosok. A 78- perc­ben Hasenkopf megrugta Rá­kosit, rövid időre állt a já­ték. A magyar csapat táma­dásai veszélyesebbek vol­tak. A 85. percben Tichy lö­vését fogta Fraydl- Később Rákosi ismét megsérült. Rendkívül izgalmas volt a hajrá. A 87. percben Nemec lövését Grosics vetődve véd­te, s amikor a földön feküdt, Koller odarohant és belerú­gott. Az utolsó percekben inkább az osztrákok támad­tak, a magyar csapat bizton­ságra törekedett. Még Mát­rainak egy felesleges haza­adása okozott izgalmat, ame­lyet Grosics csak szögletre tudott menteni-VEGYES SPORTHÍREK MAGYARORSZÁG IFJÚSÁGI VÁLOGATOTT—AUSZTRIA IFJÚSÁGI VÁLOGATOTT 2 :0 (1 :0) Práter-stadion, 50.000 né­ző. Magyarország : Varga — Tajti. Pócsai, Fenyvesi — Makrai, Lutz — Major, Rát­­kai, Varga Z.< Iszak, Katona. Ausztria: Saurer — Sti­­nauer, Rinder, Sulak II — Hösmann, Haberler — Ha­­senörl, Pumm, Fischer, Ölbe­­rer, Haraurer-A magyar csapat fiatal­jai nagyon jó benyomást ■keltettek. A fizikailag erő­sebb felépítésű, magas já­tékosokból álló osztrákok ellen a magyarok érvényre juttatták nagyobb technikai képzettségüket, sokkal pon­tosabbak, gyorsabbak és öt­letesebbek voltak a magya­rok a támadásszövésben. A hazai csapat lelkesen küz­dött, de huzamosabb időn keresztül képtelen volt a já­ték irányítására,. Helyzetei alapján nagyobb arányban is győzhetett volna a ma­gyar együttes. • ÚJPEST—STADE FRANCAIS 1:0(1 :0) Góllövő Halápi-A mérkőzés nagyobb ré­szében a francia csapat ját­szott fölényben, ennek elle­nére gyors, kevés húzásból szőtt váratlan ellentámadá­sokkal az Újpest dolgozott ki több gólhelyzetet. A fran­ciák támadásai csak a 16. osig voltak veszélyesek. • PÉCS—VELEZS MOSZTÁR 4:1 (3:0) Pécs, 6000 néző. A pécsiek biztosan nyer­ték a mérkőzést az I. félidő­ben mutatott kitűnő játé­kukkal. Igen formásán tá­madtak, veszélyesen lőttek kapura Szünet után 3 gólos vezetése birtokában, köny­­nyedén játszott a Pécs, csak ekkor láttunk az egyébként keményen és kitűnően küz­dő ellenféltől a támadásban is ügyes megoldásokat. • DOROG—SPARTAK PLZEN 4:2 (1:1) Dorog, 3000 néző. Az első negyedórában és az utolsó tiz percben kifo­gástalanul játszott a Dorog, a csatárok igen szép táma­dásokat vezettek, s csak balszerencséjüknek és a ra­gyogó formában védő cseh­­szolvák kapusnak volt kö­szönhető, hogy több gólt nem rúgtak. A játékidő töb­bi részében is fölényben játszott a bányászcsapat, de ezután is hasonló volt a helyzet. A vendégek a me­zőnyben ügyesen szőtték támadásaikat, a kapura azon­ban csak néhány esetben vol­tak veszélyesek­­• TATABÁNYA—AJAX (AMSZTERDAM) 2:1 (0:0) Amszterdam, 20.000 néző. Igazi kupa küzdelmet ho­zott a két együttes találko­zója. Mind a Tatabánya, mind pedig az Ajax igen lendületesen, gólratörően játszott. A tatabányaiak jobb játékfelfogásuknak kö. szönbetik megérdemelt győ­zelmüket­• DICSÉRNEK AZ OSZTRÁK LAPOK Az osztrák lapok nagy terjedelmű cikkekben szá­moltak be a mérkőzésről. Dicsérik a magyar csapatot, s elismerik, hogy Fraydl sza­bálytalanságáért tizenegyes járt volna, de ugyanakkor lesnek vélik Tichy második gólját (pedig Tichy a las­sú és késlekedő Stotz mögül ugrott ki és a partjelző sem intett). Néhány érdekesebb cim megállapítás: Kurier: "Ti­chy kiütötte Ausztriát". Bi. rálátok : "Sipos született kö­zéphátvéd, de mint fedezet is kitűnő .. ■ Albert bámula­tosan cselez, s elegánsan játszik.-. Rákosi olyan für­ge, mint egy gyik .. . Tichy erőteljes, gólképes csatár... Sándor még mindig nagyon tud . ■ . I" A Sport Montag: "A ma­gyarok kondícióban ki asz­­szissa! jobbak voltak! Az Abend Expressben Stotz: "Én vagyok a hibás. Az első gólnál Albert kicselezett, a másodiknál lesről elenged, tem Tichyt". Minden lap megállapítása megegyezik abban, hogy a magyar csapat győzelme megérdemelt volt. • Rómában a vendégek 118:90 arányú győzelmével fejeződött be a nyugatnémet­olasz atlétikai viadal. Az olimpiai bajnok olasz Ber­­ru-ti, aki az első nap csak a váltóban szerepelt, vasárnap elindult 200 m-en, de 21,7 ■mp-es idővel negyedik lett. A második nap legjobb ered­ményei : 200 m : Ottolina (0) 21- 800 m: Missala (ny) 1 :49,8. 400 m gát: Morale (o) 50-3. Janz (ny) 51,1. 4X400 m: NSZK 3:09,4. Gerely: Lievore (o) 79,82. • Kitűnő eredmények szü­lettek az olsztyni lengyel­holland női atlétikai viada­lon, amely a lengyelek 71 :46 arányú győzelmével végződött- 100 m: Ciepla (1) 11,6, csucsbeállitás. Bij­levéld (h) 11,7. 200 m: Sobota (I) 23,8, Gorecka (!) 24,2- 400 m: Soesbeck (h) 55.2, csúcs, v. d. Zward (h) 55>2, Hasse (I) 56, csúcs. 800 m : Kraan (h ) 2 :06. csúcs, Nowakowska (I) 2:07,4, csúcs, Eyck (h) 2 :08. 80 m gát: Platkowska (!) 10,9, Krzyzanska (I) 11. 4X10° m: Lengyelország 46.3, Hollandia 46:4- Ma­gas: Zwier (h) 170,. Tá­vol: Krzesinska (I) 629, Bij­­leveld 628. Súly: Kiewlon (I) 15,05- Diszkosz: Ry* kowska (I) 51,68. • Vasárnap játszották a spanyol labdarugó kupa kö­zépdöntőit. A Real Madrid idegenben 2 :1 -re győzött a Zaragoza ellen és ezzel már a döntőben van, mig a má­sik ágon a Valencia—Sevil­la találkozó 2:2 arányú dön­tetlennel végződött- A Valen­cia és a Sevilla még egy mérkőzést játszik-Lengyelország férfi atlé­ta-válogatottja 139:72 arányban győzött Sosniwiec­­ben Görögország ellen. A viadal legjobb eredményei: 200 m: Folk (I) 21.2- 400 m: Kowalski (!) 45,7. 800 ■m: Baran (1)1 :50,6. 4x100 m : Lengyelország 40.4. Hár­mas: Malcherczyk (I) 15,98. Súly: Sosgornik (I) 18-31. Komar (I) 17,94- Diszkosz: Tsakanikasz (g) 51,52. Ge­rely: Machowina (!) 78,81. • Pekingben újabb mérkő­zésen vettek részt a kinai és japán asztaliteniszezők. Ja­pán női csapata 3:l-re győ­zött a kinai ifjúsági váloga­tott ellen, a férfi találkozó a hazaiak 5:4 arányú győzel­mével végződött. NYILT-TÉR A torontoi Kodály Magyar Együttes a következő levél közlésére kérte fel lapunkat: Kodály Zoltán urnák, a Magyar Zeneművészeti Főiskola tanára, Budapest. Kedves Mester! Kitüntető ajándékát kitö­rő örömmel kaptuk meg és a bennünket ért megtisztelte­tés teljes tudatában féltő szeretettel fogjuk megőrizni- Dedikált fényképe és kórus­müveinek gyűjteménye ré­szünkre nem csupán eddigi szerény munkánk elismeré­sét jelenti, hanem még in­kább a további munkára serkent bennünket. Köszönetünket nem tud­juk méltó szavakba foglalni, de reméljük, hogy az Együt­tes jövőbeli munkájával, a magyar zenekultúra fenn­tartásával és terjesztésével módunkban lesz hálánkat legalább részben leróni és nagy Névadónk iránti szere­­tetünket tolmácsolni. Isten áldását kérjük Sze­mélyére és munkájára és a gyár zene szeretetében maradunk mindig hűséges hívei és követői A Kodály Együttes tagjai. Halálozás Horváth Lóránt, v. m. kir. százados, aki a Don-nál sú­lyosan sebesült és 75%-os hadirokkant lett —, a harc­téren szerzett sebesülései következtében szükségessé vált 19. operációja közben, 43 éves korában Budapesten elhunyt. Gyászolják: Édesanyja, özv. Horváth Lászlóné, nő­vére : Bálint Kálmánná, szül- Horváth Gabriella, sógora: Bálint Kálmán könyvkeres­kedő és nyomdatulajdonos (Toronto), valamint ma­gyarországi rokonai. Halála úgy bajtársai, mint ismerő­sei körében is igen nagy részvétet keltett. BIZTONSÁGI CSAVARANYA A kerekeket vagy a kor­mányt rögzítő csavarok kila­zulása nem idézhet elő a jö­vőben súlyos gépkocsibal­eseteket. Az Egyesült Álla­mokban ugyanis a közel­múltban olyan csavaranyát szabadalmaztattak, amely rázkódás, vibráció hatására nem lazul ki, sőt ellenkező­leg, még jobban meghúzó­dik-