Gáncsné Nagy Erzsébet: Magyar Könyvtárosok Egyesülete Helyismereti Könyvtárosok Szervezetének története, 1994-2002 (2004)

1. Szakmai előfeltételek, történeti előzmények. - 1.1. A Magyar Könyvtárosok Egyesülete vázlatos története a Helyismereti Könyvtárosok Szervezete megalakulásáig.

fórumok alkalmat nyújtottak az időszerű szakmai kérdések megbeszélésére, a tapasztalatcserékre, a különféle egyéni kutatásokon alapuló beszámolók meg­hallgatására, a rendező városok művelődésének, könyvtárügyének megismerésé­20 re és a ritkán látott kartársakkal való beszélgetésekre."" Az elnökség többször rendezett vitát a könyvtárügy időszerű kérdéseiről, szer­vezett emlékülést az elhunyt kiváló könyvtárosok szakmai tevékenységének felidézésére. Erősödött a kiadói tevékenység is. Az 1960 óta megjelenő Tájé­koztató mellett, amely elsősorban az egyesületi események hírlevele volt, az 1972-es tagdíjemelés lehetővé tette az évkönyvek folyamatos megjelenését is. Az évkönyvekben a szervezeti beszámolókon kívül a vándorgyűlésen elhangzott előadások, korreferátumok nagy része is rögzítésre került. A rendezvények többségének szervezése, lebonyolítása a területi és a szakterü­leti szervezetek feladata lett. Fontosságukat jelzi, hogy például 1980-ban az MKE tagságának több mint fele megyei szervezetekben dolgozott. A megyei szervezetek vezetősége a tagság igényének megfelelően önállóan, de az elnök­ségi irányelvek figyelembe vételével alakíthatta ki programját. A szakterületi, szakmai szervezetek könyvtártípusonként szerveződtek, egy-egy szakterület könyvtárosainak összefogására. Elsőként a zenei (1970), majd a mű­szaki (1970) és az ifjúsági könyvtárakban (1973) dolgozók hozták létre a Ma­gyar Könyvtárosok Egyesületén belüli szakmai szervezetüket, szekciójukat. Ké­sőbb a gyermekkönyvtárosok (1974) és a társadalomtudományi intézetek mun­katársai (1977) gyarapították a sort. 1981-ben levéltári szekció kezdte meg mű­ködését. A levéltári dolgozók kétharmada, hozzávetőleg háromszázan jelent­keztek tagnak. A szekció létrejötte felújította a hagyományosan jó együttműkö­dést a könyvtárosok és levéltárosok között. A kapcsolat a felszabadulás után megszakadt, hiszen a könyvtáros egyesület 1956-ban levéltáros szakosztály nél­kül alakult újjá. A szekció rendezvényei segítették a levéltári munka hatékony­ságát. A szekció 1986 végén kivált az MKE-ből, önálló levéltáros egyesületté alakult. 21 A tagok cselekvési kedvének növelésére az MKE 1983 óta pályázatokat ír ki. 1985-ben pedig elnökségi határozat született a Magyar Könyvtárosok Egyesü­letéért Emlékérem alapításáról, amelyet először a XVII. vándorgyűlésen, az MKE megalakulásának 50. évfordulóján adtak át. 2 A nyolcvanas évek végére az egyesület munkájában megnőtt a szervezetek sú­lya, szerepe. A nagyobb mozgástér biztosításához szükségessé vált az egyesület szervezeti átalakítása, a működés szabályainak korszerűsítése. 1987-ben az el­nökség új alapszabály tervezet készítését határozta el. 20 Vértesy, 1972-1986. 226. p. 21 Vértesy, 1972-1986. 228. p. 22 Kronológia, 1935-1985, 54. p. 16

Next

/
Thumbnails
Contents