Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 30. Fradiország (Budapest, 1999)

retett kaput... Nagy László élete egyik legbiztosabb ti­zenegyesét ítélhette... Horváth Dezső viszont élete első NB l-es tizen­egyesét védhettél Mert a derék újonc a levegőben úsz­va a léc alól paskolta ki a labdát... A Fradi föllángolt, a Zöld Sasok erőre kaptak. Félidőben már a csabaiak­nak csengetett kedvesebben a gólnélküli döntetlen. Aztán ismét egy gyilkos negyedóra - de Telek And­ris kétszer is a gólvonalról hárított! A 60. percben Fo­dor kapufája után már a Fradi-tábor lelkendezett. És a zöld sálas szurkolótábor hangjára - mintegy varázs­ütésként - már csak a Zöld Sasok röpködtek a pályán. Tizenkettedik emberként az alapozás fantom alakja - a Koko Gym - megmozdult. Azaz mozgatta az izmokat, a lábakat - a szurkolók hangereje pedig a szíveket. Cigan centiméterekkel fejelt a kapu fölé, Gregor milli­méterekkel mellé... A 85. percben Nyilasi cserélt - Deszatnikot küldte a pályára. Ó már közelről látta, amint Lipcsei szólója vé­gén az üres kapuba tartó labdát egy sáros fűcsomó „eltérítette"... Aztán következett a 90. perc: szögletrúgás a csabai kapunál. Nyilasi szinte extázisbán kiáltja: - Mindenki a kapu elé! Horváth Dezső, te is fuss előre! És a kapus fut az ellenfél tizenhatosára - a labda jön, s lám Horváth elé érkezik - ő lő, a labda levágó­dik, de Deszatnik ott terem - és lendül a láb... Aztán a pályán, lelátón minden fradista kar, mind a magas­ban, a labda pedig „abban” a kapuban. Nyilasi csodás cseréje - Deszatnik „dugót" hozott - a gól 2 pont sor­sára tett pontot! Gólmámorban örvendő fradisták a pá­lyán - mindegy, hogy milyen mámorban tombolok a pálya körül. A hármas sípszó tagadhatatlan ténye: a Ferencváros 1-0-ra győzött Békéscsabán! Tegyük hoz­zá egy évtized múltán... Nyilasi Tibor: - Tudtuk, hogy nehéz lesz a talaj, az ellenfél, a közönség hangulata, de talán legnehezebb volt a rossz hagyomány - az évtizedes nyeretlenség nyomasztó tudatának a legyőzése. Bizony a Fradi akkor győzött először és utoljára, amikor még én lőttem az egyetlen, a győztes gólt. Ma már nem tudtam gólt lőni - csak egy góllövőt becserélni... Dr. Szívós István, az FTC elnöke: - Mindenhová el­utazom a csapattal, a fiúknak sok nagyszerű kilencven percét láttam. így bizton állíthatom, hogy ma a fradis­ták históriánkba hőskölteményt írtak. Nekem Telek, Kuznyecov, Horváth és Fodor játéka tetszett. Horváth Dezső: -A Fradiban ez volt az első bajnoki meccsem. Kivédtem egy 11-est és majdnem lőttem egy gólt. A következő fordulóban a Kispest ellen úgy érzem „gólhelyzetem” lesz - de egy kifogott tizen­egyesre mindig jó vagyok. A szerencseszámom ugyan­is a 11-es... Albert Flórián, alelnök: - Soha nem játszottam a csabai pályán bajnoki meccset - de nem is bánom. Ezen a pályán még az ünnepélyes kezdőrúgás is meleg dolog... Kicsit mély a talaja... Deszatnik Péter:-A Mester mondta, hogy bár jó az erőállapotom, de csak öt percnyi lehetőséget ad. Bebi­zonyítottam, hogy az igazi klasszisnak ez is elegendő: látták mekkora gólt lőttem?! Csak féltem, hogy a labda a sárban a gólvonalon elakad... Az a fontos, hogy győztünk és én szereztem az új bajnoki idény első gól­ját! 1993. május 12. Békéscsaba-FTC 2-1 G: Wukovics A Fradi labdarúgói annyi év után ismét repülőgép­pel utaztak hazai bajnoki mérkőzésre. A Zöld Sasok azonban csak ekkor szárnyaltak... Keserves 90 perc után, szárnyaszegetten a balszerencse súlyától is megtörtén tértek az öltözőbe. Békéscsabán ezúttal sem sikerült. íme a két edzői vélemény: Nyilasi Tibor: - Mai játékunk alapján nem érdemel­tünk vereséget, sajnos, egy játékvezetői hiba az ellen­felünk malmára hajtotta a vizet. Szűcs szabályosan sze­relt a 11 -es előtt, ám Varga játékvezető mégis szabad­rúgást ítélt befelé. A második félidőben sorra dolgoztuk ki a helyzeteket, más kérdés, hogy ezért nem jár pont... Pásztor József: - A futballhoz szerencse is kell, és fortuna ezen a mérkőzésen mellénk állt. A Fradi gólja megzavarta csapatomat, hiszen úgy vettük észre, hogy ellenfelünk 2-0-nál már feladta a harcot. Miután gólt szereztek, ismét feltámadtak, és ekkor nem kis szeren­csével húztuk ki a hátralévő időt. Szó szerint kiizzadtuk ezt a győzelmet. 1993. november 6. Békéscsaba-FTC 1-0 A 13. forduló slágermérkőzésén, a 13-as szám a Fradinak jelentette a balszerencsét... Persze Békés­csabán - ahogy a Nemzeti Sport is írta „Tizenegyedik éve átok ül a Fradin". A meccs sorsát eldöntő gól sem akármilyen balszerencsés körülmények között esett: Hrutka hátáról pattant a labda a csabaiak elé... Nyilasi Tibor: - Továbbra is elvagyunk átkozva Bé­késcsabán. Kilencvenpercen át rohamoztunk, végig fö­lényben játszottunk, mégis egy védelmi hibából a Bé­késcsaba jutott a vezetéshez. De ilyen a futball, ez is elég volt a győzelmükhöz... Gólokkal kellett volna nyernünk, de ez így utólag sovány vigasz.