Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 30. Fradiország (Budapest, 1999)

1994. augusztus 20. Békéscsaba-FTC 5-2 „Több, mint tíz éve nyert utoljára a Ferencváros Bé­késcsabán, s a vendégek úgy érezték, most minden jel arra utal, hogy megszakad a számukra lehangoló soro­zat. Megnyerték a Szuper Kupát, első két bajnoki meccsüket, magabiztosan szerepelnek a Magyar Ku­pában, a KEK első mérkőzésén valósággal átgázoltak az ellenfelükön tehát a csapat kiváló formába lendült, és önbizalom dolgában sem áll rosszul.” (Nemzeti Sport) Erre következett egy gólzáporos - és megérdemelt - békéscsabai győzelem! Félidőben még csak 2-1 volt az eredmény - de végül a gólkülönbség egyálta­lán nem volt túlzó. Ezt elismerte Novák Dezső edzőnk is:- Nem csak ennyi gól volt a Békéscsabában, ha­nem több is. Amikor jöttek felénk Szarvasék, ál­landó „életveszélyben” voltunk. Sajnos játékosa­ink nem fogtak embert, nem keresték a rájuk bí­zott partnert Mindez törvényszerűen vezetett a ve­reséghez.- Ezt megelőzően éppen tíz évvel korábban kapott a Fradi öt gólt vidéki meccsen: 1984. november 3. Győr-FTC 5-1! Szóval ez a csabai ötös nem mindennapos vere­ség volt 1995. augusztus 19. Békéscsaba-FTC 1-3 A stadiont környező utcákat teljes egészében lezár­ták a rend őrei - legalábbis a járművek elől. Semmi­lyen igazolvány nem segített senkin, a rendőr talán még a mási rendőrt sem engedte be, ha gépjárművel érkezett... Gyalogosan viszont hosszú, tömött sorok­ban hömpölygött a két szurkolósereg. A kezdésre vagy 15 ezren szorongtak a lelátókon. Az első gólt Kecskés pazar átadásából Kuntics a 22. percben szerezte. Lisz­tes is kedvet kapott a gólszerzéshez és a kimozduló kapust ravaszan megnyesett labdával megadásra kényszerítette. A csabaiak gyorsan szépítettek, de a győztes gólt ezúttal a Ferencváros szerezte. Kopuno- vics szépségdíjas fejesgólja után eldőlt a találkozó és hosszú évek után ismét győzött a Ferencváros a csabai pályán. 1996. október 19. Békéscsaba-FTC 0-1 Az FTC napjainkig legutolsó csabai győzelmét egy Nicsenko fejesgól eredményezte. Egyébként a békés­csabaiak az első félidőben még kapura sem rúgtak... Békéscsabán a harmadik Fradi győzelmet ez a zöld-fe­hér gárda érte el: Szeiler—Telek—Hrutka, Kuznye- cov—Nyilas, Miriuta, Szűcs, Lisztes, Nagy N—Horváth, Nicsenko. Cs. Zavadszky, Arany. Két év múlva - a könyv kéziratának leadásakor - mindössze négy játé­kos: Telek, Nyilas, Szűcs, Nagy N. - maradt meg a csabai tizenhárom győzőből... 1997. szeptember 13. Békéscsaba-FTC 1-0 A mindent eldöntő gól a 84. percben esett: Belvon 19 méterről leadott, jól eltalált lövéséből. Baji, a bé­késcsabai kapus 8-as osztályzatot kapott-ami ékesen bizonyítja, hogy a ferencvárosi támadók igencsak ost­romolták a kaput. A nagy küzdelemben ezúttal is hazai siker született - így az óriási melegben játszott mécs­esén, hidegzuhany érte az esélyesebb ferencvárosia­kat. * A Fradi szempontjából a békéscsabai mérleg „ka­tasztrofális”! Az egész NB I viszonylatában - 1901 óta! - a Fra­dinak messze a Békéscsaba elleni idegenbeli mérlege a leggyengébb, hihetetlenül rossz: 22 3 (!) 9 10 19-31 Amikor 25 év siralmas statisztikáját szemléljük, azért ne feledjük tényként megállapítani, hogy a játék­vezetők szinte minden második meccsen kiállítottak egy-egy Fradi játékost és szép számmal ítéltek bünte­tőket a Ferencváros ellen. Valószínű, hogy egyetlen csapat sérelmére sem ítéltek bíráink annyi tizenegyest a csabai pályán, mint amikor ott a zöld-mezeseket lát­tak. .. No és ugye Fortuna sem az elesetteket segíti. Nevezetes Üllői úti mérkőzések Az FTC-Békéscsaba bajnoki meccsek első gólját Megyesi Pista szerezte - méghozzá 11-esből... Az időpont 1976. március 31. és a 11-est hozó akció az 59. percben született: - vitathatatlan 11 -es! A megítélt büntetőt Megyesi a jobb sarokba helyezte. Ez volt a Fradi-pályán az első ferencvárosi gól a csabai kapu­ban. Az első akciógólt pedig Magyar István - még ezen a meccsen szerezte. Egyébként az Üllői úti stadionban a Békéscsaba a negyedik vidéki ellenfél volt. íme az első öt vidéki csa­pat, amely az Üllői úton a Fradi ellenében a bajnoki pontokért küzdött: Videoton (2-3), DVTK (2-1), Tata­bánya (1-1), Békéscsaba (0-0), SBTC (4-1). Vagyis a Békéscsaba az első olyan vidéki ellenfél, a melyik az Üllői útról gól nélkül távozott! Az ezredik Üllői úti mérkőzés! A nevezetes találkozón a Ferencváros vendége a bé­késcsabai gárda volt. Az időpont: 1977. május 11. A mérkőzés kezdő rúgását Albert Flórián és az akkor még csak serdülőjátékos Flórika végezte... Az ezres szám-