Nagy Béla: Fradi futballmúzeum 26. „Minden taps a Ferencvárosnak szól” A Fradi nemzetközi mérkőzései 1935-1997 (Budapest, 1997)

város KK-t. Csak a harmadik rekord nem maradt el: 40 ezer néző font élő gyűrűt a játéktér köré. Ez a hatalmas tömeg magyar győzelmet várt. Nem kapta meg. Remek ferencvárosi já­tékot várt. Ezt sem kapta meg. Még­sem fordította fel a pályát, mégsem viselkedett méltatlanul a sport igazi szelleméhez. Méltányolta, hogy a két csapat közül az igazibb sportot - a vendégcsapat nyújtotta. Ha a Ferencváros nem is diadalmaskodott ezen a nagy tétért menő mérkőzé­sen, a magyar közönség, meg a két csapat helyes sportszelleme diadal­maskodott. A Ferencváros megmu­tatta, hogy nem csak nyerni, de ve­szíteni is lehet szépen.” A találkozót 0-0-as félidő után úgy nyerte 2-0-ra a Slavia, hogy ferenc­városi rohamok után két ellentáma­dásuk góllal végződött. A Fradi med­dő mezőnyfölényét - a szögletarány 14:2 volt - képtelen volt gólra vál­tani. A prágaiak jobban és főleg nyu- godtabban játszottak, mint otthon és megérdemelten győztek. Ferencváros-Pireusz válogatott 5-1 A Ferencváros szereplése Athén ka­rácsonyi nagy sporteseménye volt. A vezető görög sportláp első olda­lán teljes oldalas rajzban közölte Sárosi, Háda, Pósa, Gyetvai, Jakab, Tátrai, Magda és Kemény képét. A görög betűs oldal közepén piros be­tűkkel két latin betűs szó: HAJRÁ FRADI! Pompás napsütéses időben, 22 fokos melegben került sor a túra bemutat­kozó mérkőzésére. Kezdésre telje­sen megtelt a pálya, 20 ezer néző volt a lelátókon - így a kapukat bezárták! Szerencsére a futballkaput nem tud­ták bezárni, Sárosiék oda ötször is behatolhattak... Karácsony másnapján is hullottak a ferencvárosi gólok - Athén váloga­tottja ellen 3-1-re győztek a mieink. Még több gólt is elérhettek volna, ha a játékvezető tisztességesen vezeti a találkozót. Sárosi két gólját ugyanis egyszerűen megsemmisítette... Az 1938-as év utolsó napjaiban az „Atletizmos” nevű görög lapban így írtak a Fradiról: „A Ferencváros mesteri futballt játszik. Bebizonyí­totta, hogy méltóan jutott kétszer is a KK győztes büszke címhez. A magyar játékosok mindent bemutat­tak a Panathinaikos pályán, amit csak nagy futballisták tudnak: Mű­vészien kezelik a labdát, mesteri módon futnak lyukra, az ellenfelet teljesen lefedezik, fejjátékuk egé­szen különleges... Az eszményi fut­ballisták csapata, a híres Ferencvá­ros bámulatra ragadtatta a nézőket.” Ferencváros-Austria 6-1 A Húsvéti torna első mérkőzésén megismétlődött a két évvel ezelőtti KK mérkőzés eredménye. Igaz, az Austria kezdett jobban, 1 -0-ra vezet­tek, de a félidő eredménye már 3-1 volt. A mérkőzés legszebb gólját Sárosi III hatalmas lövéssel 35 mé­terről szerezte! Az „ágyúlövés” után Kiszely állította be a végeredményt. Zúgott a vastaps, egy nagy mosoly volt az egész lelátó. Ferencváros-Wacker 4-2 A Fradi Bécsben is jól folytatta a Húsvéti tornát: a Wacker ellen Kiszelyék már a 2. percben vezet­tek! Félidőben a Fradi úgy vezetett 3-1-re, hogy az osztrákok 2-1-nél egy 11-est kihagytak, és lőttek egy bődületes kapufát. ..AH. félidő vé­gig heves iramban, kemény össze­csapásokkal játszódott. Aztán a 85. percben félbeszakadt! A közönség öt 13 1938. 1939. 1939.