Fradi műsorlap (1989)

1989. október 28.

Fradi műsorlap Annyi bizonyos, hogy az FTC - a magyar futball helyzetéből adódóan - lentről vágott neki az európai ku­pahegynek, s minden egyes lépés, amely közelebb viszi a csúcshoz, si­kerként könyvelendő el. Borókai Gábor (Népsport) Szeptember 29., péntek A Fradi a zürichi kupasorsoláson kedvezőnek ítélt ellenfelet kapott. Az Admira Wacker mind a ferenc­városi vezetők, mind a játékosok „kívánságlistáján” szerepelt a le­endő ellenfelek között. Szóval a zöld-fehérek ismét egy fekete-fehér színű gárda ellen készülődhettek... Szeptember 30., szombat Az FTC-Ú.Dózsa rangadónak rendhagyó előmérkőzése volt: a két klub öreg, mi több „vénfiúi” ját­szottak az Üllői úti stadion gyepén! Szusza, Egresi, Deák, Dékány, Ru­das, Gyetvai, Czibor, Albert, Ráko­si... micsoda nevek, micsoda emlékek... Mintegy ötezer néző előtt vonult be a népes öregfiúk mezőny, és ugye -stílszerűen a „Mit mesél egy régi sportláp, mit mesél, volt egy csapat úgy száguldott, mint a szél...” akkordjai kísérték a pá­lyára vonulókat. Schléger József, a mérkőzés egyik szervezője pedig a stúdióból, a hangosbeszélőn keresztül köszön­tötte a megjelenteket. Többek kö­zött ezeket mondta: „A nosztalgia foci show a két egyesület közös szervezésében a régi idők focijára emlékezve kerül megrendezésre. Eljöttek, hogy itt legyenek közöt­tünk és hosszú idő eltelte után még egyszer és talán az öregebbek utol­jára lépjenek focicipőben a pályára, a felejthetetlen emlékeket jelentő zöld gyepre, szívük melegét egyesü­letük mezével takarva. Szívből kí­vánjuk, hogy követőik, a mai labdarúgók, ugyanúgy szeressék a labdarúgást, egyesületüket, mint ahogyan egykoron ők szerették és ma is szeretik. A sportszerető közönség nevé­ben szívből köszöntjük a legendás öreg focistákat, Szusza Ferencet, Rudas Ferencet, az éppen negyven éve 59 gólt rúgó Deák Ferenc gól­királyt, Ombódi Imrét, Mátrai Sán­dort, Fenyvesi Mátét, Várhidi Pált, Dékány doktort, Gyetvai Lászlót, Egresi Bélát, Rákosi Gyulát, Al­bert Flóriánt és így tovább, sorol­hatnám a derék játékosokat. Külön köszöntjük az itthon tar­tózkodó és újra zöld-fehér mezt öltő Czibor Zoltánt! Köszöntjük az egykoron oly sok rangadót vezető Vadas Györgyöt, a síp mesterét, a mai meccs játékve­zetőjét. Kezdődjék hát a játék, minden­kinek jó szórakozást kívánunk.” A meccs igazi futballgálát ho­zott, látványos Albert cselsorozat­tal, Deák és Szusza-bombával. Egresi- és Czibor-elfutásokkal, szép és pontos beadásokkal. Na és ugye mindenkinek voltak a látvá­nyos megmozdulások mellett - lát­ványos hibái is, hiába, az idő nem állt meg... Végül is az újpesti'öreg­fiúk diadalmaskodtak, 6-5-re győztek. A gólokon Bene 2, Tóth A, Pintér, Kisznyér, Dunai III, va­lamint Vad 3, Branikovits és Szőke osztozott. Üllői út, 15 866 jegyváltó néző: FTC-Ú.Dózsa 2-0 A ferencvárosi sikert hozó ran­gadón egy születésnapját ünneplő „fiatalember” végezte a kezdőrú­gást: Hunyadi Zsolt ötéves volt ezen a napon... A ferencvárosi csa­pat stílszerűen öt góllal is köszönt­hette volna - hiszen a helyzetek erre adottak voltak. A Népsport tu­dósítóinak írásaiból idézünk részle­teket, az érdekes mérkőzés megörökítésére: Amikor kijönnek i :apatok, megmozdul a ferencvárosi tábor és a Hajrá, hajrá Ferencvárost talán még Zuglóban is jól hallják... Pe­tárda robban, dob pereg, s minden­hol ölelkező emberek. S mindez az ötödik percben, Dzurják gólja után. A 34. percben újra tombolhatott örömében a hazai szurkolósereg. Vaszil a középen helyezkedő Bán­kihoz adott, ő nagyszerűen vette át a labdát, majd 20 m-ről a kapu bal oldalába zúdította. Csak a Ferenc­városon múlott, hogy két perc múl­va nem állhatott fel ismét középkezdéshez az Újpest. Keresz­túri szépen indította a jobbössze­kötőben kiugró Páligot, a szélső a 16-os vonalától megpróbálta át­emelni a labdát a kimozduló Brodkhauser fölött, a kapus azon­ban beleért ám a lepattanő labdára érkező Dzurják 7 m-ről az üresen tátongó kapu fölé durrantott... A második félidőben hosszú percekre nyugalom telepszik a nézőtérre. Gól nincs, csupán helyzetek, azok is javarészt Brochauser kapuja előtt. Persze ilyenkor, a biztos Fra- di-vezetésnél minek idegeskedjen a hazai szurkolósereg? Főként úgy, hogy az ellenfél olyan ritkán téved Józsa kapuja elé, mint egy Dózsa- drukker a Fradi futballmúzeumba. Nem is skandálhat mást a zöld tö­meg, mint hogy „Játszik a Fradi!” Bizony sajnálhatják azok, akik a televízióközvetítést választották ahelyett, hogy a helyszínen nézték volna végig a találkozót. A tévéké­szülékek nem tudják visszaadni azt a hangulatot, ami a pályán tapasz­talható. Ez a mérkőzés kiérdemelte a rangadó jelzőt. Nagyszerű iram, gyors játék, szép egyéni alakítások jellemezték szinte az egész találko­zót.” (Pajor Gyula László, Zombori István, Sinkovics Gábor) Rákosi Gyula: - Gratulálok a fi­úknak a megérdemelt sikerhez. Meglátszott, hogy rangadóra ké­szültünk, a csapat alaposan felszív­ta magát. Ez főleg az első negyvenöt percben mutatkozott mge. Most már csak az a kérdés, ha egy ilyen mérkőzésen így tudunk játszani, máskor miért nem megy? A közönségünk mindig ilyen telje­sítményt érdemelne. A Ferencváros győzelmével fel­zárkózott a dobogósok közé: 1. MTK-VM8 6-2 13-6 18 2. Ú.Dózsa 8 6 - 2 11-6 18 3. FTC 8 4 2 2 11-5 14 A forduló válogatottjába négyen kerültek a Fradiból: Pintér, Limperger, Bánki, és Pá- üng. TARTALÉK, IFI, SERDÜLŐ A tartalékcsapat 11 órakor a Gyáli úti pályán játszott: Ú. Dózsa-FTC 2-1 G: Kiss A Megyeri úton: Ifi: Ú. Dózsa-FTC 2-1 G: Szekeres serdülő: FTC-Ú. Dózsa 4-1 G: Boros, Zavadszky, Füzessy, Németh Október 4., szerda Csepel, 15 000 néző: FTC-CSEPEL 3-3 Páling, majd Dzurják gólja azt sejtette, hogy a Ferencváros kűny- nyedén viszi el a három pontot a csepeli stadionból. Szünet után azonban nagyot vál­tozott a kép - a ferencvárosiak szo­morúságára. A 60. percben már 2-2 volt az eredmény! A 78. percben a hátvéd Simon kisegítette a támadó társakat: Bán­ki labdájával megindult, egy ügyes csellel becsapta a csepelieket, majd 15 m-ről a bal alsó sarokba lőtt. A látványos gól után mindenki elkönyvelte a kemény mérkőzésen, nehezen kivívott győzelmet. A 85. perc azonban a hazaiak egyenlítését hozta - a Fradi 2 pontját pedig vit­te... Mészáros József, a Ferencváros hajdani mesteredzője:- Ezen az összecsapáson 2-0 után azt hiszem, hogy senki sem gondolt másra, csakis ferencvárosi győzelemre. Szünet után nagyot változott a helyzet - a hazaiak szé­pítő gólja megzavarta a Fradit. Rá is éreztek a zöld-fehérek a veszély­re, de nem tudtak sebességet válta­ni. A középpályások gyenge teljesítményt nyújtottak, ráadásul Limperger megsérült. Simon gólja után, bocsánat a ki­fejezésért, de gyermeteg dolog, hogy öt percet ne tudjon kihúzni egy jó csapat... A 9. forduló után az élen ez volt a sorrend: 1. Ú.Dózsa 21 pont 2. MTK-VM 18 pont 3. Vasas 17 pont 4. FTC 15 pont 5. PMSC 14 pont, 6. Bp.Honvéd 14 pont A forduló válogatottjába Dzur­ják és Simon került. A góllövőlistát Dzurják vezette - 6 góllal. TARTALÉK, IFI, SERDÜLŐ A tartalékcsapat Csepelen vere­séget szenvedett: Gsepel-FTC 4-2 G: Fonnyadt, Vajda Az ifi és serdülőcsapat október 7-én játszott a népligeti FTC-pá- lyán. Ifi: FTC-Csepel 0-0 Serdülő: FTC-Csepel 5-0 G: Zavadszky 2, Füzessy 2, Juhász Október 14., szombat Üllői út, 10 600 néző: FTC-BÉKÉSCSABA 2-0 A szokásos „darálós”, időnként durvaságokkal tarkított „hagyomá­nyos” Fradi-Békéscsaba meccs volt. Az első félidőben a Fradi már kétszer is megszerezhette volna a vezetést, de egyszer a kapufa men­tette Szeibert akcióját, majd lövése elsuhant a gólvonal előtt a jobb sa­roknál. A 43. percben Dukont durva sza­bálytalanság érte, az őt leterítő Mracskót a bíró kiállította... A fe­rencvárosi szurkolók legszíveseb­ben arra a négy percre emlékeznek majd vissza, amikor a két Fradi-gól született. A 80. percben Keresztúri átívelte a labdát a védők felett és a kitűnően érkező Bánki mintegy nyolc méterről óriási erővel bom­bázott a kapuba. A 84. percben Ke­resztúri ismét „gólpasszt” adott: ezúttal a szintén csereként beállt Wukovics talált a kapuba. Ezúttal Rákosi Gyula két cseréje - Keresz­túri, Wukovics - bizony nagyon be­jött! A mérkőzés forró légkörben, sportszerűtlen jelenetekkel tarkítva ért véget. A Fradi visszavágott a ta­valyi Üllői úti 0-2-ért Rákosi Gyula: - Nagyon sokáig erőlködtünk, és nehezen lendül­tünk játékba. Örülök, hogy a fiúk nem adták föl és a végsőkig harcol­tak. Az FTC a 10. forduló után dobo­gós helyen állt: 3. Ferencváros 10 5 3 2 16-8 18 A góllövőlistát a 6 gólos Dzurják vezette. TARTALÉK, IFI, SERDÜLŐ A tartalékcsapat a Gyáli úti pá­lyán győzelmet aratott: Ferencváros-Békéscsaba 2-0 G: Báder 2 Az utánpótlás Békéscsabáról ve­retlenül tért haza! Ifi: FTC-Békéscsaba . 2-0 G: Fekete, Kolos Serdülő: FTC-Békéscsaba 1-1 G: Boros * Amint az köztudott, a szurkolói kezdőrúgások az Üllői úti stadion­ból indultak, s lettek később or­szágszerte népszerűek. ennek immár két éve. Az október 14-i NB I-es forduló ismét „történelmi” volt a kezdőrúgások tekintetében. Megszületett a „csoportos kezdőrúgás”, azaz az élvonalbeli meccseken egy „cég” képviselői in­dították a labdát! A labdarúgó NB I szombati, tize­dik fordulójában a hazai csapatok „védőszentje” a Casablanca együt­tes volt. A tavalyi Interpop fesztivá­lon közönségdíjat nyert zenekar ugyanis hat szombati meccs kezdőrúgását vásárolta meg, s ahol a fiúk és lányok labdába rúgtak, ott vendégcsapat számára nem termett babér - legfeljebb döntetlen. Debrecenben Bölcskey Mihály, a zenekar menedzsere, Székesfehér­várott Kozma Tibor énekes-gitáros (a zenekar vezetője), Angyalföldön Kerényi Gábor billentyűs, Pécsett a helyi születésű Sándor Péter basz- szusgitáros, Siófokon az új dobos­csoda, a 18 éves Fábián Csilla, az Üllői úton pedig - a közönség nagy üdvrivalgásától kísérve - a többek szerint legcsinosabb magyar pop­énekesnő, Horváth Veronika végez­te el a kezdőrúgást. Kupaemlékek a szeptemberben megjelent KUPA­KÖNYVBŐL Kétszer két gól a WK-ért a Wiener SC-nek. Negyedszázada a Ferencvárosnak szintén osztrák ellenfele volt a kupaküzdelmek során. Akkor a fradisták a WK-ért - a mai UEFA Kupa „Őséért” - játszottak. AII. forduló első mérkőzése - ugyan­úgy, ahogy napjainkban - szintén Bécsben volt. 1964. október 28. Bécs: Wiener SC-FTC 1-0 Kari Decker, a WSC edzője: - Jobb lett volna két-három gólos előnnyel utazni a magyar fővárosba, különösen miután erre a játék alapján esélyünk is volt. Persze így is nagyon elégedett vagyok. Elégedett is lehetett, hiszen Albert lőtt egy bődületes kapufát, egy esetben pedig - 100%-os gólhelyzetben - az osztrák védők leterítet­ték... 1964. november 4. Népstadion: FTC-Wiener SC 2-1 1-0-ás osztrák vezetés után a két ferencvárosi gólt Novák és Var­ga szerezte. Kari Decker: - Kitűnő játék, kitűnő Ferencváros, kitűnő WSC, kolosszális Szanwald kapus... Régen láttam ilyen nagy iramú, jó színvonalú mérkőzést. Az FTC ezen a találkozón lényegesen köze­lebb állt a győzelemhez, ezért nagy sikernek könyvelem el, hogy a harmadik mérkőzést ki tudtuk harcolni. Akkor ugyanis még nem számított az idegenben elért gól, így a két mérkőzés összeredménye 2-2 - volt. A mérkőzés utáni sorsolá­son felvetődött, hogy a harmadik meccset semleges pályán - Mün­chenben játsszák. Ezt a szervezőbizottság - a müncheniek visszautasítása után nem fogadta el - Budapest és Bécs között sor­soltak, a szerencse a zöld-fehéreknek kedvezett. 1964. november 18. Népstadion: FTC-Wiener SC 2-0 Mészáros József, a Ferencváros edzője: - Örülök, hogy a ked­vezőtlen körülmények - jégeső, vihar, sérülések - ellenére is jelesre vizsgázott a gárda. Ezen a találkozón pompás harci erényeket csil­logtatott a csapat, végig nagy erőbedobással játszottak, megérde­melten győztek. Ezen a találkozón Albert nagyszerű játéka és góljai döntőek voltak. A WK harmadik fordulójának sorsolását Rómában tartották. A Ferencváros a „hazai” csapatot - azaz az AS Rómát kapta ellenfe­lül! A Fradit a kupanyeréshez vezető úton az olaszok sem tudták megállítani... Jövőre mindennek már 25. éve. Jó lenne úgy jubilálni, hogy napjaink Ferencvárosa tavasszal még kupameccseket játsza­na... * A valamennyi magyar csapat kupamérkőzését felelevenítő KU­PAKÖNYV a Fradi ajándékboltban kapható, ára 80 Ft.