Nagy Béla: FTC napló 1955-1959

1956. Ilyen és ehhez hasonló megjegyzéseket lehetett hallani a miskolci Kos­suth szálló környékén csakúgy, mint a totózó előtt. A zöld-fehérek társasgép­kocsija a déli órákban futott be Miskolc főterére. Nagy tömeg vette körül a játékosokat, akik a megérkezés után sétára indultak a városban. — Hát bizony Miskolcon már másként van, mint Budapesten — jegyezte meg Kispéter. Az üzletek mind nyitva voltak, s így a játékosok tüstént vásárolni kezd­tek. Sehol nem álltak sorok és délután négy órakor egy-egy kiló szalonnával, füstölt kolbásszal, apróbb csomagokkal tértek vissza a játékosok a társasgép­kocsihoz, majd a szállóba mentek, s lepihentek. A mérkőzés vasárnap délelőtt fél 12-kor kezdődött. Ferencváros—Diósgyőr 3:1 Jóval több, mint 10 ezer ember szorongott a lelátókon, s várta a kivonuló csapatokat. A Ferencváros összeállítása ez volt: Gulyás — Mátrai, Kispéter, Ombódi — Szabó, Dékány — Kertész, Orosz, Láng, Borsos, Fenyvesi. (Csere: Dalnoki). Az első félidőben mindössze egy gól esett. A valamivel többet támadó Fradi a 20. percben megszerezte a vezetést. Kertész szélsebesen futott le a vonal mellett, jó érzékkel adott be, a labda Orosz fejére szállt, aki mintegy 12 méterről a kapu jobb oldalába fejelt. Szünetben a fővárosiak öltözőjét diósgyőri munkások keresték fel, üdvözölték az újjáalakult FTC-t és tagjait." A II. félidő jobb játékot hozott, mint az első. Előbb Kertész, majd Láng volt eredményes. A hazaiak gólját a 84. percben Pál szerezte. A Ferencváros együttese már vasárnap este Budapesten volt. A játékosok azonban csak rövid időre vettek búcsút egymástól, hiszen hamarosan útra­kelt a társaság. Jugoszlávia felé. december 16. „A Ferencváros együttese szombuton a koraesti órákban megérkezett ju­goszláviai portyájának első állomáshelyére, Noviszádra. A magyar csapatot a Vojvodina vezetői ünnepélyesen fogadták. Amikor a társasgépkocsi befu­tott Noviszád főterére, nagy tömeg gyűlt össze, hogy üdvözölje a magyar csa­patot. A kedves fogadtatást a Ferencváros nevében Onódy Lajos szakosz­tályvezető köszönte meg." december 17. Ferencváros—Vojvodina 3:1 Hosszú évek után az első hivatalos Fradi-gól története: ,,A diósgyőriektől kölcsönkért Szigeti remek labdával ugratta ki Fenyvesit, ő kicselezte hátvédjét, befelé húzott, majd 4 méterről a léc alá bombázott." Onódy Lajos: — A mérkőzés után valamennyien nagyon boldogok vol­tunk, hiszen a Ferencvárosnak újjáalakulása óta ez volt az első nemzetközi mérkőzése. Reméljük a folytatás is sikeres lesz és a csapat mai fiataljai ugyanolyan jól megállják majd helyüket a nemzetközi találkozókon, mint hí­res elődeik. december 26. Radnicski—Ferencváros 6:2 Onódy Lajos szakosztályvezető túralevelét így kezdte: „A Radnicski nagy játékerőt képvisel. A Ferencváros ellen is remek játékkal rukkoltak ki. Az elején valóságos tűzijátékot rendeztek, s — igaz, hogy védelmünk segédle­33