Nagy Béla: FTC napló 1955-1959

1956. tével — a kilencedik percben már 3:0-ra vezettek. Az első gólt 25 méteres lö­vésből kapta llku, a másodikat Dékány rossz hazaadásából, a harmadikat pedig az elbámészkodó védők között közvetlen közelről rúgták a hálóba. A három gól után kiegyenlítettebbé vált a játék. A 49. percben Kertész szépí­tett, majd Fenyvesinek nyílt alkalma újabb gólszerzésre, de hatalmas hely­zetben hibázott. A mi kapunk előtt viszont nem hagyta ki a helyzetet a Rad- nicski jobbösszekötöje, s így már 5:1 lett. A 60. percben Vilezsál góljával 5:2-re alakult az eredmény. Két perc múlva esett az újabb lesgól, amelyet — mivel a bíró megadott — az utókor mint szabályosat őriz majd meg emlékezeté­ben. így lett a Radnicski és a Ferencváros mérkőzésének végeredménye 6:2, a jugoszláv csapat javára. Közben eljutott hozzánk több nyugatnémet klubcsapat meghívása is. Arra kérnek, hogy Jugoszláviából egyenesen utazzunk a Német Szövetségi Köztársaságba. De nem utazunk. Az MLSZ ugyanis azt kérte, hogy a jugosz­láviai portya után térjünk haza, s csak aztán tegyünk eleget a német meghí­vásnak. Mondanom sem kell, hogy az MLSZ utasításához tartjuk magunkat." december 27. FTC—Buducsnoszt Titográd 2:1 „Ezen a találkozón igazi Fradi-szívvel harcoltak a fiúk, s azt hiszem, megérdemelték azt a lelkes tapsot, amelyet a mérkőzés után kaptak a kö­zönségtől. Annál is inkább megérdemelték ezt, mert 0:1-ről fordították meg a találkozót. Már-már úgy látszott, hogy döntetlen marad az eredmény, ami­kor a 41. percben Dékány kitűnő labdával futtatta Kertészt. A szélső elvihar- zott, jól ívelt be, s ezúttal Vilezsál továbbította a labdát a megmerevedett titográdi kapus mellett a bal alsó sarokba, így lett 2:1 a Ferencváros javára.” december 29. Ferencváros—Szarajevó válogatott 4:1 „Pénteken délután indultunk el vonattal Titográdból és közel 16 órás út után érkeztünk meg portyánk újabb állomáshelyére. A hosszú utat még el­elviseltük volna valahogy, hiszen a titográdi győzelem remek hangulatra de­rítette a társaságot, ha egy kis kellemetlenség nem jött volna közbe útunk közepén. Éppen uzsonnázott a társaság, amikor szerelvényünk nagyokat zök­kent, majd rángatózni kezdett. A csomagtartókból leestek a táskák, bőröndök... Az történt, hogy az egyik kocsi jobb hátsó kereke meglazult, s elhagyta a pályát. A mozdonyvezető szerencsére hamar észrevette a kisiklást, fékezett, s még mielőtt nagyobb baj történt volna, sikerült megállítania a vonatot. Mon­danom sem kell, hogy az eset után a vonat valamennyi utasa falfehér volt. Mi is. De végül is örültünk, hogy annyival megúsztuk a dolgot, hogy csak két órát ácsorogtunk a nyílt pályán, amíg sikerült megjavítani, illetve kicse­rélni a kereket. Ilyen előzmények után érkeztünk meg Szarajevóba, ahol nagy szeretettel fogadták a csapatot. „Kertész úgy játszott, ahogy tán még nem is láttam. Három gólt lőtt egymaga! Egyszerűen képtelenek voltak tartani őt a szarajevói hátvédek. 3:1 után pazar tűzijátékot rendezett a Ferencváros. A közönség némelykor nyílt­színi tapssal jutalmazta a szép akciókat. A mérkőzés után mindenki elégedett volt. Kertész játszott csapatunkból a legjobban, de okosan futballozott a kis Szabó is. No és Kispéter. Én azt hiszem, ez a Miska sohasem fog megöreged­ni. .. " (Onódy Lajos túralevele). Pedig egy évvel ismét öregebbek lettünk. Következett az 1957-es esz­tendő ... 34