Nagy Béla: FTC napló 1928-1930

1929 már az MLSZ tiltó távirata ellenére játszott le a csapat, mindenki úgy gondolta, hogy a csapat hajóra száll és elindul hazafelé. Ehelyett vasárnap távirat érkezett és ebben a táviratban a vezetőség jelenti, hogy Buenos Airesböl visszautazott túrájának első állomására, Sao Paulába, ahol az állam válogatottjával vasárnap megmérkőzik. augusztus 17. Sao Paulo—Perencváros 2:1 „Húszezer néző jött ki a nagy hőségben lejátszott mérkőzésre. A válo­gatott nagy levanskedvvel feküdt a küzdelembe és már a 10. percben gólt ért el. A mi játékunk nem tudott eredményes lenni, pedig a mezőnyben sokat voltunk írómban. A 37. perc újabb eredményt hoz az ellenfélnek, míg öt perc múlva szabályos gólunkat nem adja meg a bíró. A II. félidőben Takács II. húsz méterről remek gólt lőtt. Hiába volt ezután a nagy fölény, lehetet­len volt egyenlíteni ...” Ezután végre elérkezett a végső búcsú. A Ferencváros bár még hónapo­kig játszhatott volna Dél-Amerikaban, — annyi ajánlata volt — mégis el­indul haza, ahol mar türelmetlen ezrek várták a „sikercsapatot.” A Ferenc­város volt az első európai együttes, amely szenzációs győzelmeket aratott az olimpiai bajnok otthonában. Dél-Amerikában meccseket nyerni, ez eddig csak utópia volt idegen csapatok számára. A Ferencváros szenzációs ered­ményei bejárták az egész világsajtót és tisztelgésre kényszerítették a labda­rugóvilág nemzeteit. Ezután joggal gondolhatjuk, hogy idehaza diadalmenet vurta a ferencvárosiakat. Az MLSZ azonban az engedély nélküli mérkőzések miatt drákói szigorral intézkedett: a Ferencváros játékjogát felfüggesztette! További intézkedésig sem bajnoki, sem nemzetközi mérkőzést a csapat nem játszhatott! Amikor a dél-amerikai magyarok megtudták a Ferencváros ellen hozott határozatot, nagyon felháborodtak és igen indulatos, erős szavakkal reagáltak a sajtón keresztül: „A legutóbb hozzánk érkezett budapesti napi­lapok és sportújságok hatalmas hasábokon keresztül foglalkoznak azzal az ítélettel, amelyet az MLSZ országos intézőbizottsága hozott a Ferencváros engedély nélkül meghosszabbított túrája ügyében. Mi dél-amerikai magya­rok, akik végignéztük a Ferencváros túráját, sütkéreztünk a győzelem ra­gyogó fényében, learattuk a sikerek gyümölcsét és látjuk azt, hogy ezek a sikerek a magyar nevet olyan magas piedesztálra emelték, amit sem a zöld asztalnál kötött politikai egyezmények, barátsági szerződések és diplomá­ciai tárgyalások soha el nem érhettek volna. Megdöbbenéssel vesszük tudomásul ezt az ítéletet és már most, jó előre kijelentjük, hogyha ez jogerőre emelkedik, akkor mi, dél-amerikai magyarok konzorciumot szervezünk és saját költségünkre ismét kihozatjuk Dél-Ameri- kába a Ferencvárost. Dél-Amerika lakóinak kilencven százaléka eddig nem­csak azt nem tudta, hogy Budapest hol van, hanem nagyrészének még arról sem volt fogalma, hogy Magyarország egyáltalán létezik. A dél-amerikai nagy napilapok, amelyek átlag négy—ötszázezer példányban jelennek meg, 15—20 esztendős fennállásuk óta összesen sem foglalkoztak annyi magyar névvel, magyar érdekkel, mint az utolsó három hónap alatt. A mai napon különben a következő táviratot adtuk fel: A magyar koló­nia hatalmas felháborodással fogadta a Ferencváros ügyében hozott ítéletet — drótválaszt kérünk, megnyugtatásul a végleges ítéletről." (Dél-Amerikai Magyar Hírlap, 1929. szeptember 14.) 62