P. Takács Ince O. F. M.: Magyar ferences aszkeikus élet és aszketikus kiadványok a XVII. és XVIII. századra (Budapest 1942)

III. A ferences irodalom - b) Aszketikus írók és kiadványok a XVII. és XVIII. században - Kordaviselőkre és terciáriusokra vonatkozó kiadványok

Kordaoiselökre és terciáriusokra vonatkozó kiadványok. Amidőn az első rend a XVI. század végére a török pusztítás és a protestáns üldözés folytán a legkisebb számra csappant, ugyanakkor a terciáriusok is egészen kihaltak. Emiatt az egész XVII. század folya­mán harmadik rendiek Magyarországon nem találhatók. Hazánk hét­százados franciskánus történetében a XVII. század az egyetlen, amely nélkülözi Szent Ferenc bűnbánó rendjét. E helyett a XVII. századtól fogva nagyon elterjedt a kordaviselők, vagy Szent Ferenc társulatának tagjai. Ennek egyik oka az, hogy a kordaviselőknek kevesebb kötelezett­ségeket írt elő szabályzatuk (naponként hat Miatyánkot, ellenben a terciáriusoknak 54 Miatyánkot). Maguk a magyar rendtartományok is mindent megtesznek, hogy a hordásokat minél szélesebb rétegekben el­terjesszék. Pl. P. Kusmann Dániel mariánus provinciális (1701—1704) alatt a káptalan elrendeli, hogy a provincia területén midenfelé terjesz­szék a kordások testvérületét. 1 Ezt a testvérületet V. Sziksztus pápa alapította 1585-ben s hazánkban az első és főtársulat Pozsonyban 1630-ban alakult meg (Kósa). Utána főkép a ferences kolostorok körüli területeken gyorsan elterjedt. Pozsony, Győr, Szombathely, Sümeg, Gyöngyös, Szeged, Szécsény, Csíksomlyó stb., központok a kordások életében. Pl. Csíksomlyóhoz tartozó kordaviselő tagok találhatók Csík, Háromszék, Udvarhely, sőt Moldova területen is. Csíksomlyón pl. 1678-ban alakul meg e társulat, s 1741-ben az összes társulati tagok egyszerűen terciáriusok lesznek, letéve a III. rendi fogadalmat. 2 Szé­csényhez, mint társulati székhelyhez 85 község tartozott a környékről. 3 Hatalmas néptömegek álltak tehát az egyes kolpstorok vezetése alatt ! A XVIII. század elején azután megkezdik a terciáriusok községei­nek alapítását. Az első Komáromban 1725, aztán Körmöcbányán 1734 stb. 4 alakulnak meg. A világi eme harmadik rendieket éppúgy, mint azelőtt a kordásokat a ferencesek vezetik és igazgatják. Hónaponként újhold vasárnapján hivatalos szentmisét, körmenetet tartanak, szent­beszédet hallgatnak és gyűléseznek. Nagy ünnepeken külön zászlók alatt és külön viseletben kivonulásokat rendeznek. Mindkét társulatot, illetve rendet igyekeztek szellemi és lelki táplálékkal ellátni, ezért részükre bocsátják közre a különféle kiadvá­nyokat. Ezek közül megemlítendők : 1 Concisi Annales (Schematismus Marianus 1851), 87. 2 György József, i. m. 183—84. 3 König Kelemen, 229. 4 Takács Ince O. F. M., Szeráfi Tüzek, Pápa, 1939, 109.

Next

/
Thumbnails
Contents