P. Takács Ince O. F. M.: Magyar ferences aszkeikus élet és aszketikus kiadványok a XVII. és XVIII. századra (Budapest 1942)

III. A ferences irodalom - b) Aszketikus írók és kiadványok a XVII. és XVIII. században - Krisztus kínszenvedéséről szóló művek

A már említett Hann Bonaventurának a műve : Stimuli Amoris ex consideratione Beneficiorum Dei spiritualium Exercitiorum occasione excitati. A. 1767-Et per subsequos annos Magis in cor adacti per F. B. H. Ord. S. Francisci prov. Mariae Hungáriáé sacerdotis. Weszprimii. 1 Idesorozzuk a gyöngyösi ferences rendház könyvtárában elfekvő egyik minoritának, ki magát Seraphinus Missionariusnak nevezi, szép könyvét, amely tíznapos lelkigyakorlatokat tart szemei előtt. Címe : Solitudo Seraphica Decemdialis sive exercitiorum Spiritualium peragendo­rum norma. In gratiam Fratrum suorum Ord. Min. S. P. Francisci Conv. Almae Prov. S. Elisabeth. His annue se pia inpendentium conscripta. Cassoviae, 1769. — A 212—290. oldalakon következik : Selectissimae Doctrinae ex Piis Scriptoribus excerptae ac In singulos dies per mensem distributae. — A 290—304. oldalon egy másik kis lelki könyv követ­kezik : De amarissima Christi Passione Puncta, in singulos dies Mensis distributa. Ez utóbbi már Krisztus szenvedéséről ad az olvasónak pon­tozatokat. Krisztus kínszenvedéséről szóló müvek. Amióta Szent Ferencnek megjelent a San Damianói feszület szó­zata, azóta Assisi nagy apostola soha nem tudta elfelejteni a Megfeszí­tett képét. Üjra bevésődik lelkébe, sőt testébe annak emléke, amidőn Alvernán elnyeri a szent sebhelyeket. A kereszt iránti szeretet vitte őt a Szentföldre. Lelkének csengése, szükségszerű ritmusa az az imádság, amelyet templomba lépve elzengett és fiai ma is elmondanak : «Imádunk téged Krisztus minden templomodban is, amelyek csak vannak az egész világon és áldunk Téged, mert a te szent kereszted által megváltottad a világot». Azóta a szent kereszt, Krisztus szenvedése, a Via Crucis terjesztése rendjének egyik jellegzetes vonása. A sovány idők, a XVI. és XVII. század sok szerencsétlensége és lerongyolódása fogékonnyá tették az embereket Urunk szenvedésének és a bűnbánattartásnak utánzására, illetve megvalósítására. P. Gemelli Ágoston 0. F. M. mondja is, hogy a XVI. század végén érdekes gondolat foglal helyet a művészek ecsetjén. A remete-eszme, amely a komor barlangok félhomályában élő magános Szent Ferencet mutatja, amint a Megfeszítettre tekint elmél­kedve vagy egy koponyára meredve. 2 Tényleg alig van hathatósabb indítóok a bűnbánattartásra, mint a passió. Amikor hazánkban a sze­rencsétlenségek, a lelki és szellemi háborúságok, valamint a török és 1 Sümegi rendház könyvtára. V. ö. Farkas, 87 ; Concisi Annales, 112. ; Miha­lovics, II. 73. 2 P. Gemelli Á.—P. Takács I., Franciskanizmus, 173.

Next

/
Thumbnails
Contents