Zsilinszky Mihály: Kermann Dániel evangélikus püspök élete és művei. 1663–1740. Budapest 1899. (A Luther-Társaság XXXV. kiadványa)

I. A vallási türelmetlenség- — a kizárólagos üdvről szóló tanból ered. — A protestánsok szenvedései. — Kermann gyermekkora

A tatár-veszedelem elvonultával Kermann vissza­tért belesti egyházába, melynek népe, mivel a falu ki­raboltatott, a ligetekben lakott. Domkoniusnak hirtelen halála után a msennai egyház Kermannt kínálta meg a papsággal, a ki az özvegyre való tekintetből hajlandó is volt azt elfogadni. Azonban az illető esperes, Ka­linkius püspöknek e tárgyban irt levelet nem értvén meg, a „pene" szót puer-nek olvasta, s ezzel Kermann­ban azt a gondolatot ébresztette^ hogy őt a püspök gyereknek tartja. 1 A félreértés ugyan későbben kide­rült, de Kermann nem lett msennai lelkész. A követ­kező évben gr. Nyáry Lajosnak ajánlatára elfogadta a turolukai és bukóczi egyház meghívását. Alig hurczolkodott ide a család, a kis Dániel sú­lyos betegségbe esett. A halál torkából, mint ő maga irja, csak Askarius szakolczai orvosnak ügyessége és gondossága mentette meg, a miért későbben is hálás maradt iránta. Itt halt meg édes anyja, Masnicius Anna, a ki testileg gyenge, vézna asszony volt, de lelki ere­jével sokszor bámulatra ragadta férjét is, a ki ellen­kezőleg az egészség és testi erő példánylt épéül szol­gált. Keresztyén türelemmel viselte az üldözések kese­rűségeit. Naponta kétszer imádkozott és ezt akkor sem mulasztotta el, mikor nem volt hová lehajtania fejét; az éjjeleknek pedig egy részét énekléssel töltötte el. Imakönyvét mindig a keblén hordozta. Nyolcz gyér­mekének ruháját maga szőtte, maga varrta. A szegé­nyek számára mindig volt egy félretett falatja. — Tár­sadalmi tekintetben, zaklatottsága daczára, minden 1 Lásd a levelet „Fata famíliáé Kerraanniauae" czímii k éz­ratban a pozsonyi ev. lycemn levéltárában.

Next

/
Thumbnails
Contents