Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.
MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - IX. Virágzó egyházi élet a hódító ellenreformáció (II. Ferdinánd és Pázmány) korában. 1619—1637.
ártatlan csepregiek levágatását." 1 S ugyanezt mondja a „Cantio nova Palatina", mely szerint Esterházy elismeri, hogy Csepregen ártatlan vért ontott s erdélyi vereségét úgy tekinti, mint Istennek Csepregért reámért bosszúállását. 2 Csepregen kívül ekkor Nádasdynak egyéb birtokai is áldozatul estek, így Keresztúr és Pereszteg. Szól a diák Lövő és Kőszeg pusztulásáról is s mintegy büntetésül említi, hogy Esterházynak több faluja is leégett és Lánzsér falait is megrongálták. Ezt csak is Bethlen hadai tehették, mert Collalto csak nem engedhette, hogy Ferdinánd főbiztosának javait pusztítsák a zsoldosok. Keresztúrnak és Csepregnek feldúlatása nem csak Nádasdyt, hanem Sopron városát is megrémítette. Ferdinánd jan. 12. azzal fenyegetődzött, hogy fővezérét, Buquoit egész erővel fogja Magyarországba küldeni, de a megtérőknek most is kegyelmet igért. Ezt az alkalmat felhasználva Sopron is tárgyalni kezdett az evang. Kunigsberg Lajos báróval és Esterházy már jan. 13. jelenthette, hogy Nádasdy Pál valamint Sopron városa is kész meghódolni. Ferdinánd örömmel vette a hirt s Esterházyt újra is felhatalmazta, hogy ez ügyben egyértelműleg járjon el a báróval. 3 Időközben mindtöbben hódoltak meg a főurak és városok közül. Ápr. 29-én Buquoi már Pozsonyban volt s Nyitra is megadta magát. Széchy György gróf, Bethlen egyik legbuzgóbb híve is elpártolt. Pozsony után Magyaróvár is Ferdinánd kezébe került. S végre máj. 22. Sopron is meghódolt. De Lépes Bálint püspökkancellárnak máj. 16. a tanácshoz intézett leveléből az látszik, amit Esterházy levele is igazol, hogy Sopron ezt a szándékát már korábban is közölte a kir. biztosokkal. 4 Az említett napon Collalto Rembrecht gróf nagyobb sereggel közeledett Sopron felé. Ennek hírére maga dr. Lackner Kristóf polgármester, hogy szülővárosát a zsoldosok garázdálkodásától megmentse, hirtelen lóra kapott és a körtefa-erdőig (Birnbaumwáldchen) lovagolt Collalto elé, ahol közölte vele a soproniak teljes hódolatát és kíméletet kért a város részére. A hadvezér kegyesen fogadta Lacknert, összehivatta tisztjeit és kiadta a szi1 Szilágyi S. i. m. VI. 307. Farkas S. Csepreg tört. 116. 1. Payr S. Az ev. Csepreg pusztulása. Prot. Szemle 1898. 209. 1. Payr S. Egyháztört. Emi. 174. és 182. 1. 2 Dézsi L. Régi magy. verseskönyvek. Irodtört. Közi. 1916. 73. a Szalay L. i. m. I. 171. 1. 4 Gamauf i. m. II. 112. Dokumente II. Á. 21.