Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - VIII. A nyilvános vallásgyakorlat visszaállítása Rudolf és II. Mátyás korában. 1606—1619.

Esterházyval és a klérussal szemben megvédték azonban a város vallásszabadságát a bölcs elöljárók s ezek közt első sorban dr. Lackner, a kiváló jogtudós. Hogy Szent Mihály templomát továbbra sem tudták tőlük elvenni, az első sorban Lackner ér­deme volt. Friedelius soproni rektor ezt egy századdal később is úgy említi, hogy Lacknert 1613. a pozsonyi országgyűlésre, onnan pedig Hainburgba II. Mátyás elé küldték követnek; s ő felségétől igen kegyesen fogadtatván, Szent Mihály templomát és a szabad vallásgyakorlatot kieszközölte a soproniak számára. 1 Kellett erről bizonyára megfelelő okiratnak is lenni, különben nem mondhatná ezt Friedelius ily pontosan, a helyet és évszámot is megjelölve. A soproni templom kétségtelenül szóba került az 1613. évi országgyűlésen, mert a r. kath. rendek is említik azt sérelmeik között. 2 Magok az evangélikusok, midőn a helyzetnek urai lettek a városban, nem éltek vissza hatalmukkal, sőt a legnagyobb kimé­lettel bántak r. kath. testvéreikkel. A használatba vett templomok­ban is mindent meghagytak a régi állapotban. így Szent Mihály templomában is, amit Bocskay hajdúi el nem pusztítottak, az oltárokat, képeket, zászlókat és ereklyéket, meghagyták a régi helyén. Csak néhány évtizeddel később, midőn a templom nagyobb renoválásra szorult, akkor fognak majd egyes megron­gált tárgyakat eltávolítani, de ellenségeik e miatt is nagy pert indítottak. Köntös plebánusnak e részben csak egy panasza volt. A temetőben állítólag kidöntötték a keresztet. De ha nem magá­tól dőlt ki, az is csak néhány suhanc vétke volt, nem az egész gyülekezeté. 3 Az evangélikusok az instructióban szigorúan megtiltották lel­készeiknek a r. katholikusok sértegetését. S ezt a tilalmat, amint alább látni fogjuk, nagyon.komolyan vették. Viszont a r. katholi­kusok részéről sem tapasztaltak az evangélikusok most még semmi­féle rossz akaratot. Igaz, hogy ekkor még nagyon csekély szám­mal is voltak. Mayr plebánus választásakor 1608. mondja a jegy­zőkönyv, hogy az egész város az ágostai hitvallást követi. 4 Hogy a városi tanácsba r. katholikust nem választottak, ennek 1 Friedelius Joh. Christ. Lackneri vitae curriculum. 101. 1. 2 Zsilinszky M. Vallásügyi tárgy. II. 72. 3 Gamauf II. 61. 4 Ein E. Rath begert nit, das er predign soll, denn ein ganze Stat fast alle der A. C. zugethan. Sopr. mon. II. 262.

Next

/
Thumbnails
Contents