Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - VIII. A nyilvános vallásgyakorlat visszaállítása Rudolf és II. Mátyás korában. 1606—1619.

az volt az oka, hogy a szenátoroktól magasabb iskolai képzett­séget követeltek, vagy legalább is azt, hogy háztulajdonosok legyenek. Ilyenek pedig nem voltak köztük. Csányi János a króni­kájában még a század vége felé is gúnyosan jegyzi meg, hogy olyan pápistákat ültettek erőszakkal a tanácsba, akik írni sem tudnak. Jellemző erre nézve, hogy az 1617. évi adólajstromban egy r. kath. lakost sem találni, akinek neve mellett ott volna a „Herr" szó, pedig ezt minden tekintélyesebb polgár megkapta. És az sem igaz, hogy r. katholikusoknak megtiltották volna a betelepedést vagy házvételt. Ennek semmi nyoma a jegyző­könyvekben. Ellenkezőleg a r. katholikusok maguk nem kíván­koztak ide a kikiáltott „eretnek" városba. 1 b) Egyházi belső élet. Magyar istentisztelet a Szent Jakab* kápolnában. Ami a gyülekezet belső ügyeit illeti, Egerer és Fuchsjáger egészen II. Mátyás haláláig szolgáltak a német gyülekezetben. Különösen Fuchsjáger volt igen kedvelt és tekintélyes lelkész. A jegyzőkönyvek mindenütt a legnagyobb tisztelettel és elismeréssel szólnak róla. A kórházi Erzsébet-templomot még nem építették meg és nem is volt külön lelkésze. A kórházban különben sem volt minden rendben. Csakhogy a kórházi Erzsébet-beneficiumot éppen Náprágyi püspök élvezte, neki kellett volna tehát az ottani állapotokon első sorban segíteni. 2 A német istentisztelet rendje nagyjában olyan volt, mint az elnyomatás előtt. Most is volt prédikáció csütörtökön is a fő­templomban s megelőzőleg a litániát énekelték. Az énekkarban az adstans ifjak énekeltek. Az orgona mellett hangszeres zene (musica) is volt, melyet a toronyőr látott el a segédeivel, de vol­tak magának a templomnak is zenészei. 1609-ben a külső tanács kéri, hogy a templomi zenészeket, mivel egy kissé gyengék, a városi toronyőr is támogassa a maga hangszereivel. Templomi 1 Hans Tschány's Ungrische Chronik 51. 1. Gamauf i. m. II. 63. 1. 2 E beneficium élvezői voltak: Jurkovics Miklós kórházi lelkész 1599—1607. Náprágyi Demeter 1607—19. Telekessy István vasvári prépost 1619—36. Gall Ferenc nagyhöflányi benefic. 1636—39. Lony Mihály plebánus 1639—45. Szelep­csényi György 1645—66. Szegedy Ferenc egri püspök 1666—75. Horváth Kise­vics János csepregi pleb. 1675—83. Gamauf II. 30.

Next

/
Thumbnails
Contents