Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.
MÁSODIK KORSZAK. Az első virágzás kora. - VIII. A nyilvános vallásgyakorlat visszaállítása Rudolf és II. Mátyás korában. 1606—1619.
az volt az oka, hogy a szenátoroktól magasabb iskolai képzettséget követeltek, vagy legalább is azt, hogy háztulajdonosok legyenek. Ilyenek pedig nem voltak köztük. Csányi János a krónikájában még a század vége felé is gúnyosan jegyzi meg, hogy olyan pápistákat ültettek erőszakkal a tanácsba, akik írni sem tudnak. Jellemző erre nézve, hogy az 1617. évi adólajstromban egy r. kath. lakost sem találni, akinek neve mellett ott volna a „Herr" szó, pedig ezt minden tekintélyesebb polgár megkapta. És az sem igaz, hogy r. katholikusoknak megtiltották volna a betelepedést vagy házvételt. Ennek semmi nyoma a jegyzőkönyvekben. Ellenkezőleg a r. katholikusok maguk nem kívánkoztak ide a kikiáltott „eretnek" városba. 1 b) Egyházi belső élet. Magyar istentisztelet a Szent Jakab* kápolnában. Ami a gyülekezet belső ügyeit illeti, Egerer és Fuchsjáger egészen II. Mátyás haláláig szolgáltak a német gyülekezetben. Különösen Fuchsjáger volt igen kedvelt és tekintélyes lelkész. A jegyzőkönyvek mindenütt a legnagyobb tisztelettel és elismeréssel szólnak róla. A kórházi Erzsébet-templomot még nem építették meg és nem is volt külön lelkésze. A kórházban különben sem volt minden rendben. Csakhogy a kórházi Erzsébet-beneficiumot éppen Náprágyi püspök élvezte, neki kellett volna tehát az ottani állapotokon első sorban segíteni. 2 A német istentisztelet rendje nagyjában olyan volt, mint az elnyomatás előtt. Most is volt prédikáció csütörtökön is a főtemplomban s megelőzőleg a litániát énekelték. Az énekkarban az adstans ifjak énekeltek. Az orgona mellett hangszeres zene (musica) is volt, melyet a toronyőr látott el a segédeivel, de voltak magának a templomnak is zenészei. 1609-ben a külső tanács kéri, hogy a templomi zenészeket, mivel egy kissé gyengék, a városi toronyőr is támogassa a maga hangszereivel. Templomi 1 Hans Tschány's Ungrische Chronik 51. 1. Gamauf i. m. II. 63. 1. 2 E beneficium élvezői voltak: Jurkovics Miklós kórházi lelkész 1599—1607. Náprágyi Demeter 1607—19. Telekessy István vasvári prépost 1619—36. Gall Ferenc nagyhöflányi benefic. 1636—39. Lony Mihály plebánus 1639—45. Szelepcsényi György 1645—66. Szegedy Ferenc egri püspök 1666—75. Horváth Kisevics János csepregi pleb. 1675—83. Gamauf II. 30.