Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.
ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VII. Bocskay hadai Sopronban. Szellemi műveltség és anyagi állapot azelső korszak végén.
utcán át (durch das Kirchgásschen 1 ) támadást intézett, behatolt a temetőbe egészen a templomhoz és az ellenség soraiból sokat lekaszabolt, a többit pedig megfutamította. A soproni protestáns polgárok voltak tehát azok, kik a templom- és képrombolókat szétverték. Két hiteles krónika, két szemtanú feljegyzése alapján azért mondjuk ezt nyomatékkal, mert Gerhard ferenci barát már 1608-ban a protestánsok iránt való gyűlöletből reájuk fogta, hogy hét oltárt, a képeket és az orgonát ők rombolták össze. Ez a vád újabb megtoldással, mely szerint magát a templomot is ekkor foglalták volna el a protestánsok erőszakosan, később is felmerül. Holott, mint láttuk, már a XVI. században is közösen használták Szent Mihály templomát protestánsok és r. katholikusok. 2 A soproniak a négyszeri nyári ostrom után sem szabadultak meg még minden veszedelemtől. Payer krónikája szerint az égetés és fosztogatás a vidéken tovább tartott az egész esztendőben. Szüretkor is a termést még csatározás közben kellett behordani. „In summa — irja a krónikás — Niemand kann es aussagen, wie es damals zugegangen ist, alléin der es gesehen hat." A Ricingből ide menekült Payer igy hivatkozik magára mint szemtanura. Mátyás főherceg még október elején is két zászlóalj katonát akart Sopronba beszállásolni, de a város a közelmúlt tapasztalatain okulva, különféle kifogásokkal tért ki előle. Újabb ostromra már nem került a dolog. Némethy csapatai ekkor már másfelé harcoltak. Bocskay neve még sokáig emlékezetben maradt a polgárok körében. A királyhűség ellen vétőket és a város érdeke ellen cselekvőket bélyegezték meg vele. A „Potschyberg, Potschythor és Potschygasse" elnevezések azonban nem Bocskaytól erednek, miként a hagyomány mondja és még Haynóczi is állítja. Ezek az elnevezések Sopronban már korábbiak. 3 Hazafias szempontból mindenesetre fájlalnunk kell, hogy a magyar nemzetnek e szabadságharcában, mely úgy az állami, mint az egyházi életben oly fontos és korszakos eredményekre vezetett, Sopron nem Bocskay hadaival, hanem azok ellen küzdött. 1 A mai Hegy-utca (Berggasse), az evang. árvaháztól jobbra, melyet a nép ma is Kirchgasselnak mond. 2 Sopr. mon. Vár. jkvek II. 263. 1. Das verwirrte Königreich Ungarn 1683. 383. 1. 3 Lásd ezt bővebben „Bocskay hadai Sopronban" című füzetemben. Sopron 1914. 44. 1.