Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VII. Bocskay hadai Sopronban. Szellemi műveltség és anyagi állapot azelső korszak végén.

Payer krónikája szerint az egész ostrom hét hétig tartott. Tá­borát az ellenség először Kópházánál (ober Kolnhof in den Wies­math), másodszor Vulkapordánynal (bei Prodersdorf), harmadszor ismét Kópházánál, negyedszer pedig a külvárosban a Szent Mihály­kapunál ütötte fel. Ez utóbbi alkalommal a templomba is betör­tek, ezt erősségűi használták s a temetőt, a lövőházat (Schiess­hütte), mely mellett 1592. temetőhelyet vettek és a fövényvermet is elárasztották. 1 Ez az utolsó támadás már Básta távozása után július havában történt. A felkelők a török és tatár csapatokkal most csak rövid ideig voltak itt, de annál nagyobb dúlást és pusztítást vittek vég­hez. A templomban, mely már előbb is áldozatul esett, most a belső felszerelést rombolták össze. Mathesius István főesperes csak nem régiben szorította rá a majd nem teljesen protestáns céheket, hogy régi szokás szerint ékesítsék fel az oltárokat. Külön oltáruk volt a kovácsoknak, kalaposoknak és kádároknak. A kalaposok ugyan vonakodtak és azt mondták, hogy nekik nincs oltáruk. De a protestáns tanács, mely a régi hagyományok iránt is nagy kímélettel volt, a temp­lomba küldte őket, hogy nézzék meg, az egyik oltárra kalap és olló van festve, ez az övék, tehát díszítsék fel. A kádárok is ki akartak térni a költség elől és azt modták, hogy a nekik tulaj­donított oltáron van ugyan egy cirkulus (ein Zirckhel), de ezt a szerszámot más mesteremberek is használják. 2 A vitát most alaposan tárgytalanná tették Bocskay hadai, me­lyek az oltárokat minden diszítményükkel együtt lerombolták. Az oltárképeket szétszabták, a zászlókat eltördelték. A magyarok szö­vetét is, melyre mindenféle bibliai história volt ráfestve (der Ungern Tuch, da alle biblische Historien gemahlt stunden) eltép­ték. Az orgonából kiszedték az ólomsipokat és puskagolyókat ön­töttek belőle. Végül pedig a székeket, padokat és minden mást, ami csak fából volt, összehordtak és felgyújtották. íme ez a háború. Mennyi műemlék veszett el csak ekkor is. 3 Ennyi szentségtörést, ami mind egy nap és egy éjjel történt, többé nem lehetett tűrni. Másnap délben mintegy 40 főnyi katona­ság s mintegy 150 soproni polgár és földmives a régi Templom­1 Sopr. mon. I. 48. 2 Sopr. mon. Vár. jkvek II. 178. 181. 3 Faut krónikája. Gamauf, i. m. I. 415. Das verwirrte Ungarn. 1683. 383. 1. Haynóczi, Iter Neosol. 135. 197.

Next

/
Thumbnails
Contents