Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.
ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VI. Az első számkivetés két évtizede. A keresztúri és nyéki templomjáráskora. 1584—1606.
Bűben) szidalmazta és sokféleképen meg is fenyegette a szőlőkapásokat. Az említett napon esti 9 órakor ifjú duhaj legényekből mintegy ötven főnyi csapat verődött össze Krini Máténak a latin iskola mellett épült alapítványi háza körül s a papot anynyira megverték, hogy bele ugyan nem halt, de majdnem egy egész évig feküdt, míg a fején esett súlyos sebeiből kigyógyult. El lehet gondolni, mily sietséggel küldte Spillinger erről is a jelentést Bécsbe és mily nehéz helyzetbe sodorták a várost a fentebbi duhajkodók. Ernő főherceg sűrűen küldte ismét rendeleteit. Első sorban aug. 20. Traxel összes bűntársainak, névszerint Lederernek és Khernnek elzáratását követelte s midőn a város ezzel késlekedett, nagy haraggal üzent reájok. Szeptemberben pedig a Krini Mátén esett sérelemért is felelősségre vonta őket. Súlyosbította a helyzetet, hogy a város a korábbi feltételeknek sem tett eleget s aug. 29. tanácsülésben lelkiismeret ellen való dolognak nyilvánította, hogy gyermekeiket pápista pappal kereszteltessék. Ernő főherceg e miatt nyakas, engedetlen népnek bélyegezte és Prágába a királyhoz teendő feljelentéssel fenyegette meg őket. 1 És ez a prágai veszedelem nem is késett soká. Már szept. elején megjött a szigorú rendelet, mely az egész tanácsot ismét Bécsbe idézi, de úgy, hogy annak egy tagja se merjen elmaradni, itthon pedig helyetteseket állítsanak maguk helyébe. így lett helyettes polgármester Krámer Ferenc, h. biró Artner Erhard, h. kamarás Staffinger Ádám és helyettes jegyző Feurer János. 2 A rendes tisztviselők pedig, szám szerint tizenöten szept. közepén négy kocsin utaztak el ismét a reájuk nézve oly szomorú Bécs városába, ahol nyomban el is zárták őket. Név szerint a következők szenvedtek most fogságot: Steiner János polgármester, Gering János városbíró, Tölti János kamarás, Mietler Jakab templomatya, Poch Gergely borvizsgáló (Weinvisierer) és Nagy János, Pápai Imre, Schiefer János, Hernáth János, Rainer Lipót, Hückl János, Schwarz János, Sauer Joachim, Treusel Mihály tanácsosok és Nussbaum György jegyző. Megérdemlik, hogy mint hitvallóknak emlékezetben maradjon a nevük. Öt hétig voltak fogva, még szüretkor a legszorgosabb munkaidőben is ott voltak s a városnak közel 300 fontnyi pénzét költötték el. 3 1 Faut krónikája. Gamauf I. 334. Gamauf, Dokumente I. 2. A. 68. 188. 1. Sopr. mon. Forrásanyag II. 42. 1. 2 Faut krónikája 1584-ről. Gamauf I. 336. 3 Faut krónikája és vár. szám. Gamauf I. 336. 338.