Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.
ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VI. Az első számkivetés két évtizede. A keresztúri és nyéki templomjáráskora. 1584—1606.
telének voltak mindent megigérni s erre a foglyok kilenc heti fogság után, mely a városnak 500 fontnyi pénzébe került, visszatértek Sopronba, hol a viszontlátás örömét az elveszett vallásszabadság súlyos érzete keserítette meg. Voltak, kik a történtekért a foglyokat is okolták, de ezt nem érdemiették meg. Ernő főherceg Spillingernek jún. 18. külön rendeletet is küldött, hogy ellenőrizze a várost, vájjon eleget tesz-e a feltételeknek, így történt, hogy Sopron július 4-én kénytelenségből elfogadta hivatalosan az új naptárt, 13-án pedig r. kath. tanítót hívott az elűzött evangélikus tanítók helyébe. 1 Ezek az erőszakos változtatások azonban már nem történhettek meg békésen. A nép elfojtott haragja végre is nyíltan kitört és nyers erővel próbálta ő is elrabolt jogait visszaszerezni. Traxel Bertalan a polgári őrség hadnagya állott azok élére, kik erőszakkal akarták az elűzött prédikátorokat visszahozni. Nyíltan is megvádolta a város vezetőit. „A belvárosiak (die Stádtler), úgymond, mind mamelukok; a mi elöljáróink alig voltak 2—3 napig Bécsben és már elpártoltak; én nem gondolok velük, holnap reggel a külvárosiak kapitánya leszek és a prédikátorokat visszahozom, oly igaz, mint hogy van Isten." 2 S nem is maradt ez üres fenyegetés. Mert Lederer Ruprecht és Kern István többed magával Traxel mellé állott és július 16-án a külvárosiak összecsoportosulva fenyegető állást foglaltak el a városi hatósággal és a pápista papsággal szemben. A város békéje már komoly veszedelemben forgott, talán összetűzésre is került a dolog, mert Choron János főispán és Sopron főkapitánya júl. 17. levélben kért hivatalos jelentést a történtekről. A háborgókat csak úgy lehetett lecsillapítani, hogy vezetőjüket, Traxelt a középső toronyba zárták és 15 tallérnyi pénzbirságra ítélték. 3 Egy hét múlva július 25-én ismét nagy botránynak lön színhelye a város, midőn az elnyomott evangélikusok egy állásához méltatlan r. kath. papon töltötték ki haragjukat. Krini Máté beneficiátus kihívó magaviseletével, úgy látszik, maga adott okot a támadásra. Faut krónikájában apostatának mondja (előbb Ruszton volt), ki naponként részeg és lutheránus fickóknak (lutherische 1 Tanácsjkönyv 1584. jún. 24. és júl. 13. Sopr. mon. II. 41. Gamauf I. 331. 2 Tanácsjkönyv 1584. júl. 13. Gamauf I. 332. Sopr. mon. e részletek hiányoznak. 3 Choron Kaboldról írt magyar levele vár. lev. Lad. XII. et M. Fasc. II. 60. Gamauf, Dokumente I. 2. A. 67. 187. 1. Tanácsjkv 1584. júl. 18. és vár. számadás. Gamauf I. 333. Sopr. mon. II. 41.