Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VI. Az első számkivetés két évtizede. A keresztúri és nyéki templomjáráskora. 1584—1606.

telének voltak mindent megigérni s erre a foglyok kilenc heti fogság után, mely a városnak 500 fontnyi pénzébe került, vissza­tértek Sopronba, hol a viszontlátás örömét az elveszett vallás­szabadság súlyos érzete keserítette meg. Voltak, kik a történtekért a foglyokat is okolták, de ezt nem érdemiették meg. Ernő főherceg Spillingernek jún. 18. külön rendeletet is kül­dött, hogy ellenőrizze a várost, vájjon eleget tesz-e a feltételek­nek, így történt, hogy Sopron július 4-én kénytelenségből elfogadta hivatalosan az új naptárt, 13-án pedig r. kath. tanítót hívott az elűzött evangélikus tanítók helyébe. 1 Ezek az erőszakos változtatások azonban már nem történhet­tek meg békésen. A nép elfojtott haragja végre is nyíltan kitört és nyers erővel próbálta ő is elrabolt jogait visszaszerezni. Traxel Bertalan a polgári őrség hadnagya állott azok élére, kik erőszak­kal akarták az elűzött prédikátorokat visszahozni. Nyíltan is meg­vádolta a város vezetőit. „A belvárosiak (die Stádtler), úgymond, mind mamelukok; a mi elöljáróink alig voltak 2—3 napig Bécs­ben és már elpártoltak; én nem gondolok velük, holnap reggel a külvárosiak kapitánya leszek és a prédikátorokat visszahozom, oly igaz, mint hogy van Isten." 2 S nem is maradt ez üres fenyegetés. Mert Lederer Ruprecht és Kern István többed magával Traxel mellé állott és július 16-án a külvárosiak összecsoportosulva fenyegető állást foglaltak el a városi hatósággal és a pápista papsággal szemben. A város bé­kéje már komoly veszedelemben forgott, talán összetűzésre is került a dolog, mert Choron János főispán és Sopron főkapitánya júl. 17. levélben kért hivatalos jelentést a történtekről. A hábor­gókat csak úgy lehetett lecsillapítani, hogy vezetőjüket, Traxelt a középső toronyba zárták és 15 tallérnyi pénzbirságra ítélték. 3 Egy hét múlva július 25-én ismét nagy botránynak lön szín­helye a város, midőn az elnyomott evangélikusok egy állásához méltatlan r. kath. papon töltötték ki haragjukat. Krini Máté bene­ficiátus kihívó magaviseletével, úgy látszik, maga adott okot a támadásra. Faut krónikájában apostatának mondja (előbb Ruszton volt), ki naponként részeg és lutheránus fickóknak (lutherische 1 Tanácsjkönyv 1584. jún. 24. és júl. 13. Sopr. mon. II. 41. Gamauf I. 331. 2 Tanácsjkönyv 1584. júl. 13. Gamauf I. 332. Sopr. mon. e részletek hiányoznak. 3 Choron Kaboldról írt magyar levele vár. lev. Lad. XII. et M. Fasc. II. 60. Gamauf, Dokumente I. 2. A. 67. 187. 1. Tanácsjkv 1584. júl. 18. és vár. szám­adás. Gamauf I. 333. Sopr. mon. II. 41.

Next

/
Thumbnails
Contents