Payr Sándor: A soproni evangélikus egyházközség története. I. kötet. A reformáció kezdetétől az 1681-ik évi soproni országgyűlésig. Sopron 1917.

ELSŐ KORSZAK. Az alapvetés kora. - VI. Az első számkivetés két évtizede. A keresztúri és nyéki templomjáráskora. 1584—1606.

Folyamodtak egyszersmind Ernő főherceghez is, aki Nussbaum jegyző tudósítása szerint nagyon haragudott, hogy a soproniak Telegdi előtt oly szavakat adtak az ő szájába, a milyeneket nem mondott. Azt is szemükre hányta a főherceg, hogy Schremmel Ábrahám rektort, a nyilvánvaló eretneket s a falvakon prédikáló lelkészeiket még nem bocsátották el. Fogságban levő elöljáróik ijesztő híreket küldözgettek Bécsből. 1 Ennyi nyomás alatt kény­telenek voltak végre május havában Schremmeltől, Fedius Virgil konrektortól s a többi tanítóktól, valamint a falvaikban működő prédikátoroktól is búcsút venni. 2 Szomorú jele volt az akkori idők tehetetlenségének, hogy sem a város, sem a megye, sem a főurak nem tudták Sopron polgár­mesterét és a többi elöljárót bécsi fogságából kiszabadítani. Básta és Belgiojoso korának előszele csapott már át az országon. Hiszen Ernő főherceg annyira lábbal tapodta mára magyarok szabadságát, hogy Nádasdy Ferencet és Batthyány Boldizsárt, ezt a két törökverő hőst és dunántúli főurat arra az alaptalan gyanúra, hogy össze­esküvést szőttek, Bécsbe hivatta és ott Radéczi egri és Draskovich győri püspök tanácsára elfogatni akarta és csak szerencsés vé­letlen mentelte ki őket a kelepcéből. 3 Ha igy bántak a főurakkal és hadvezérekkel, a szerényebb állású városi polgárság sem re­mélhetett más sorsot. A foglyok maguk is kérték, a város is ismételten könyörgött már, hogy elöljáróikat bocsássák szabadon. Ernő főherceg végre 1584. máj. 27. kelt rendeletében ezt a következő súlyos feltételek alatt engedte meg: 1. Prédikátoraikat többé sem a városba, sem a falvakba vissza nem fogadják. 2. Se prédikátort, se beneficiátust a püspök vagy esperes tudta nélkül nem bocsátanak a városba. 3. Tanítót is r. katholikust hívnak, ki mindenben a plebánus rendelkezése alatt áll. 4. Oly prédikátor, ki nem r. katholikus s kit a püspök meg nem erősít, se titkon magánházakban, se nyil­vánosan prédikálni ne merjen. 5. És az ilyen sem a városban, sem a falvakban a szentségeket ki ne szolgáltassa. 4 Szorult helyzetükben, hogy elöljáróikat kiszabadíthassák, kény­1 Gamauf, Dokumente I. k. 2. r. B. 109. b. 2 Gamauf 1. 329. 3 Horváth M. Magy. orsz. tört. IV. 378. 1. Károly János, Csókakő vára 76.1. Takáts S. Zrínyi Kata. Bpesti Szemle 1913. 358. 1. 4 Gamauf I. 329. Dokumente I. k. 2. r. A. 66. 185. 1. Vár. lev. Lad. LI. Fasc. I. N. 13.

Next

/
Thumbnails
Contents