Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)

A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - IX. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség küzdelme 1711-1741.

134 Mikulilc József. mindenekelőtt azon volt, hogy a közbókét Magyarországon is helyre állítsa. E célból 1712 április 3-ik napjára Pozsonyba országgyűlést hirdetett, melyet azonban a dühöngő pestis csakhamar szétoszlatott. A császárnak fimagzata nem lévén, az 1687-ben meg­állapított örökösödést a leányágra is ki akarta terjeszteni; ez által akarta a monarkhia felosztását megakadályozni és a koronákat a Habsburgháznak biztosítani; ezen cél aztán egész életén át szemei előtt lebegett, ezen célnak ólt ós ezen célra hozott mozgásba mindent, a mit csak mozgásba hozni lehetett. A monarkhia egyes országai ebbe is belóegyeztek ugyan és az úgy nevezett pragmatica sanctio Magyarországon is — 1722/23 évi pozsonyi országgyűlésen az örökös tarto­mányokótól némileg különbözően törvénynyó lett, de a hatalmak hozzájárúlását csak nagy áldozatok árán és ismét meg ismét megváltoztatott szerződések által lehetett kiesz­közölni ós e részben minden fáradozás kárba veszett, mert — mint látni fogjuk — szavojai Jenőnek igaza volt midőn a pragmatica sanctio legjobb biztosítékáúl a szinig telt állam­kincstárt ós a nagy hadsereget jelölte meg. Az 1714/15 évi törvények már világosan mutatják, hogy a császár új elvek szerint akart uralkodni. Az udvar által bőkezűen osztott kegyek, rangomelósek és kitüntetések nem tévesztették el hatásukat, a Bécsbe csalogatott magyar fő­urak és főpapok engedékenyek lettek, a panaszok elnémultak, a címek elkábították a hiúságot, az itthon elégedetlen nagy úr ellágyult, ha Bécsben is nagy úrnak nézték ós az lassan elfeledtette vele hazáját és a haza alkotmányát. Ily körül­mények közt nem csuda, ha az 1714/15 évi törvények a hűtlenségi eseteket szabatosan körülírják ős borzasztó bün­tetésekkel sújtják, ha a közlekedést Rákóczyval és Bercsé­nyivel hűtlenségnek mondják, ha állandó hadsereget hoznak be, ha a zsinattartási jogot a király beleegyezéséhez kötik stb. stb. A vallás ügye mindinkább mellékes lett. Az 1709 dec­ember 12-én I. József által kibocsátott rendeletet, mely az 1703 előtti állapot visszaállítását parancsolta, ós a szintén I. József által 1710 november 10-én kiadott rendeletet csak­hamar az evangélikusok hátrányára magyarázták. így törtónt, hogy az Eleonora Magdolna Theresia császárné által 1711 szeptember 28-án kiadott parancs') az erőszakos vissza­foglalásokat betiltotta ugyan, de egyúttal azt is kimondta, hogy a netaláni panasz csakis külön-külön n era pedig együttes folyamodványban hozható ő felsége vagy az ország­') Ezen parancs a császárné, gr. Illésházy Miklós és Hunyady László aláírásával jelent meg.

Next

/
Thumbnails
Contents