Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)

A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VIII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség II. Rákóczy Ferencz felkelése alatt új alapon megalakúl és virágzásnak indúl. 1703-1711-ig.

A göiriöri ág. hitv. evang. esperesség története. 129 mint „nagy deák" 1707-ben Jolsvára kántornak hivatott meg (Szentkereszti 234—235, Peceli 316—318 1.). Végül említésre méltó, hogy esperességünk az eperjesi collegiumra is áldozatokat hozott és pl. 1708 augusztus 14-én ezen intézet javára nagyobb gyűjtést rendezett (Szentkereszti 374 1.). E) Vallásosság, erkölcsiség, hit, szokás, miveltségi állapot. Már fentebb mondtam, hogy esperességünk múltjával szakított és óriási lépésekkel haladt előre. Ezen haladást a közerkölcsiség terén is észlelhetni, a közbiztonság a folytonos harc és háború dacára jó lábon állott és az igaz­ságszolgáltatás is jó kezekben volt. Midőn Galovicz János rozsnyói deák 1705-ben az iskolából a táborba indúlt, Rima­szombat területén lovat lopott ós rajta kapták, nemcsak el­záratták, de élete is veszélyben forgott 1), mi ha tekintetbe veszszük, hogy ez forradalomban és egy, a táborba készülő huszárral történt: mindenesetre jó bizonyíték! A hatodik parancsolattal még mindig ezer baja volt az egyháznak, de lassanként e tekintetben is korszerűbb nézetek lionosúltak meg. Míg pl. Stuhar Katalin csábítóját Juhász Mártont 1704-ben Fáy István murányi várkapitány közben­járása dacára azért, mert az elcsábított leányt elvenni vona­kodott, újból ós újból börtönbe vetették (Szentkereszti 268 I.), addig SZÍVÓS alias Remenik Sámuelt 1708-ban csupán arra kötelezték, hogy az elcsábított nőnek kellő nászajándékot adjon, a gyermeket magáénak ismerje és nagykorúságáig eltartsa (Szentkereszti 370 — 371 1.). E korszak elején tehát a csábító az elcsábított nővel való házasságra kényszeríttetett, mitől később eltértek ugyan, de azért még minden efféle eset szigorú fenyítékkel sújtatott. így rákosi születésű Katalin, a ki 1709-ben negyedízben esett meg, 3 vasárnapon át pellen­gérre állni ós a megbántott egyházat nyilvánosan megkövetni kényszerűit (Sexti Schmal. 16 1.). Hasonló haladás mutatkozik e korszakban az eljegyzés elbírálása körül. Özv. Csisko szül. Purtz Sófia 1704-ben Pocsubay Illésnek adott házassági Ígéretét visszavonván 7 aranynyal fenyíttetett ugyan, de új házasság kötésétől már el nem tiltatott. (Szentkereszti 239—240 1.) 1) Nevezetes e mellett az is, hogy az elfogott deák anyja az esperes­Bégnél könyörgött segítségért, mire Klivini István jolsvai tanító rögtön utasít­tatott, hogy írjon Kajali Pál gácsi parancsnokhoz és az ifjút jó erkölcsi életére, tudományos képzettségére való tekintettel és mert remélhető, hogy belőle még hasznos honpolgár válhatik, pártfogásába ajánlja (Csetneken 1705 október 6-án Szentkereszti 304 1.). 9

Next

/
Thumbnails
Contents