Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)

A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VIII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség II. Rákóczy Ferencz felkelése alatt új alapon megalakúl és virágzásnak indúl. 1703-1711-ig.

128 Mikulilc József. is számíthatott, a tanítói állás régi alárendeltségéből kivet­kőzött, önállóbb és függetlenebb lett. Legnevezetesebb iskolák voltak a korszakban : Rozsnyón, S.-Gömörön, Dobsinán, Csetneken és Jolsván; de azonkívül minden falunak is volt tanítója kinek az esperes (superinten­dens) igen zokon vette, ha „kevés" (nagyobb) tanítványa volt. így történt pl. Restéren, hol az egyházlátogató superintendens 1706 május 5-én üres iskolát talált, „miután a tanító inkább az iskolán kivül volt elfoglalva (quod magis extra quam intra scholam haereat, Peceli 304 1.) és így deákja nem is lehetett 1); mely okból a lelkésznek meghagyatott, hogy heten­ként legalább kétszer nézzen be az iskolába. Hasonló történt 1707 november 10-én Budikfalván, hol azonban a hívek dorgáltattak meg azért, hogy nem kedvelték a tudo­mányt (Peceli 330 1.); — Dobsinán 17ü6 május 8-án két nagy tanteremből és a tanító — rector — számára épült külön helyiségből 2) állott az iskola, melyben a megtartott theologiai és grammaticai vizsga kitűnően sikerült (Peceli 309 - 310 1.). Jolsván 1707 február 9-én a két tanító (Fabry András és Belicza Mátyás) szintén szép előmenetelt mutatott el, ugyan akkor Chisno és Lubenyik községe intésben részesült, hogy a Homonnay Mária 3) által a jolsvai iskolának hagyo­mányozott malomjogot 3 év óta magok élvezték (Peceli 314—316, 321 1.). A kérdésre: mit és hogy tanítottak ez idétt az iskolá­ban ? egy Missovitz Mihály rozsnyói tanító által 1707-ben színre hozott „vígjáték" válaszol, mely mellett: 5 nagyobb deák, 9 szónok, 14 fiatal szónok, 8 költő, 8 syntaxista, 7 fiatal syntaxista és 49 grammatista és principista működött közre (Klein Nachrichten II. kötet 132-134 1. 1789 Lipcsén Budán), mely adatokból az is kitűnik, hogy a rozsnyói iskola ez idő­ben ugyancsak népes lehetett! Figyelmet érdemel a „nagyok osztálya," mely már tisztán magasabb (egyetemi) tárgyakat tanult és melyből vagy lelkészt vagy tanítót nyert közvetlenül az esperesség: Fabiani János mint Sartori Illés csetneki tanítónak ilyen „nagy deákja" 1703-ban Hosszúrétre lelkésznek, Belicza Mátyás pedig szintén *) A superintendens t. i. úgy gondolkozott : a jó tanítót falu helyen is felkeresi az ifjúság, következőleg csak hanyag és rossz tanító, kinek tanít­ványa nincsen ! 2) A rector t. i. az elemi oktatásra csak felügyelt, míg tiszte a közép és magasabb tárgyak előadása volt. Ezen előadás a régente is „alum­neum" nevezet alatt előforduló külön helyiségben történt, hol bármely korú egyén személyes érettsége és képességéhez mért kiképeztetésben részesült; ezen alumneumból fejlődött kedvező körülmények között — dotatiók és más anyagi támogatás következtében — a gymnásium, lyceum és collegium. s) Utolsó felemlítése a nagy névnek akkor történt, ezentúl a hálás utókor Homonnay Mária emlékét megőrizni sem tartotta érdemesnek !

Next

/
Thumbnails
Contents