Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)
A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VIII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség II. Rákóczy Ferencz felkelése alatt új alapon megalakúl és virágzásnak indúl. 1703-1711-ig.
114 Alikulik József. teljes bűnbocsánatot nyernek, Rákóczy és Bercsényi pedig a haza elleneinek nyilváníttatnak. Majd 1710-ben a szabad vallásgyakorlat is némi korlátozással t. i. az 1681 és 1687 évi törvények értelmében visszaállíttatott. A hadviselés ez alatt a császár részéről több szerencsével folyt. Veszprém, Simontornya, Lőcse, Zólyom, Véghles, Kékkő, Ajnácskő, Rozsnyó és más helyek visszakerültek a császáriak kezére és német őrséget kaptak; miután pedig az Ocskay árulása óta roppantul leolvadt felkelő sereg 1710 január 22-én Romhánynál csak némi előnyt tudott kivívni és a pestis borzasztóan dühöngött: Rákóczy a legnagyobb erőfeszítés mellett sem volt képes valami nagyobb vállalathoz fogni, ügyei bomlásnak indúltak, hívei közül többen, többen elpártoltak, katonái elszéledtek ós így nem csuda, ha két kezével ragadta meg a Pálffy János cs. tábornok által 1710 november 17-én megindított alkudozást. Eger, Szolnok ós Eperjes a császáriak kezébe esvén, a felkelés napjai meg voltak számlálva ós a daliás fejedelem a Kis-Várdánál összpontosított 12.000-re menő sereg előtt kijelentette, hogy „a haza szeretete és a békeség őszinte óhajtása" Vajára vezeti, hogy ott Pálffy tábornokkal, ki József császár részéről a nemzet összes szabadságainak helyreállítását igéri, a béke iránt értekezzék ; de hozzátette azt is „ha célt nem érek: itt az idő, hogy dicső halállal haljunk inkább, mintsem a német járom alá vessük magunkat!" A vajai bókeértekezlet bizonyára célhoz vezetett volna, ha a túllelkiösméretes fejedelem a tanács ós a rendek beléegyezóséhez nem köti magát ós ha a nemzet sorsát Károlyi nem veszi kezébe, ki 1711 április 29-ón Szatmáron aláírta az 1711 május 26-án Eleonora Auguszta özv, császárné által is megerősített békét 1) ós letette a fegyvert a nélkül, hogy erre a fejedelemtől vagy a tanácstól utasítást vett volna. József császár még 1711 április 17-ón hunyt el, de halálát a javában folyó alku érdekében — — — eltitkolták; április 27-én meghódolt Kassa városa, melyet Eszterházy Dániel több hónapon át megtartott ós június 24-én a munkácsi vár is, mely napon a felkelés utolsó szikrája is kialudt. B) A gömöri ág. hitv. ev. esperesség története 1703—1711-ig Alig osztották szét a zászlókat, alig ment híre, hogy Munkács környékén megjelent a várva várt szabadító, már is a fejedelem udvarában találjuk a gömöri esperessóget, hol az *) Ezen béke általános amnestia alapján létesült, melyből a fejedelem maga sem vétetett ki „ha 3 hét alatt alattvalói hitet tesz és megtér!" A fejedelem azonban ez utóbbit nem cselekedte és Bercsényivel együtt Franciaországba és aztán Törökországba vonult.