Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)

A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség a lét és nem lét között. 1682-1703.

A gömöri ág. liitv. evang. esperesség története. 99 Kolonics Lipót, 1695 óta esztergomi érsek, Magyarország kevés megmaradt jogát sem tudta szívelni. Hadd kormányoz­tassék Magyarország is úgy mint Ausztria örökös tartomá­nyai I ebből indúlt ki, midőn 1695-ben a Bécsbe hivott magyar főurak és főpapok előtt kinyilatkoztatta, hogy Magyarország törvényeiben sok van, mi átdolgozásra szorúl, legjobb lesz az örökös tartományok törvényeihez alkalmaz­kodni! majd grófi, bárói, lovagi és más címeket igórt ha az ország túlságos igényeiről lemondana, állandó adót hozna be és Ausztria összes terheinek egy harmadát elvállalná ! Ezen nyilatkozatot azonban idegenkedéssel fogadták ós Szé­chenyi Pál kalocsai érsek a királynak is megmondta, hogy az országgyűlést, nem pedig a jelenlevőket illeti a törvényhozás. Az ország jövedelmei kimerültek, a sereg sokszor hiába várta — zsoldját ós kénye-kedve szerint zsarolt F.-Magyar­országon is, hol kivált a köznép előtt még nem volt köz­tudomású, hogy Thökölyi Imre kora már vissza nem térhet. Ezen köznép néhány hajdú hadnagy által is feltüzeltetvón, agyonverte 1697-ben a pataki parancsnokot, majd Tokaji Ferenc ós Szalontai György vezérlete alatt bevette Tokajt, Patakot, hol az őrséget felkoncolta és Ónod elfoglalására indúlt: de csakhamar szétveretvén nagyobb részben Márma­rosban és Moldvában talált menedéket. Az elnyomott hazában mindinkább terjedt az elégület­lenség, többé nem Stambulból, hanem Párisból kapott táplá­lékot. 1699-ben január 26-án megköttetett a karlóczai béke, mely a török uralomnak Magyarországon véget vetett. B) A gömöri ág. hitv. ev. esperesség viszontagságai 1682 1703. Thökölyi Imre az 1682-ki hadjáratban egész Felső­Magyarországgal Gömör vármegyét is hatalmába kerítvén az ev. hitet itt is visszahelyezte régi jogaiba. Az elnyomott egyházak felszabadítása és az elűzött lelkészek hivatalba iktatása itt a murányi jószágigazgatóra, Leteney Mártonra bízatott, aki az esperesség 1682 szeptember hó 9-én Cset­neken tartott gyűléséből a visszahelyezendő lelkészek követ­kező jegyzékét vette: a hosszúróti egyház számára Lucae Jakab ochtinai tanító, a rőczei számára Czabani János csetneki tanító, a vizesréti számára Sexti András szlabosi tanító, a chisnói számára Sztehlo Mátyás felső-sajói tanító, a jolsvai számára Szentkereszti János csetneki lelkész, a süvetei számára Antoni György geczeli tanító, a baradnai számára Glosius János elűzött (exul) lelkész, a rákosi számára Barát András elűzött lelkész, 7*

Next

/
Thumbnails
Contents