Mikulik József: A Gömöri Ág. Hitv. Evang. Esperesség története 1520-1740. Pozsony 1917. (Magyar Protestáns Történelmi Emlékek 2.)
A gömöri ág. hitv. evang. esperesség története 1520-1741 - VII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség a lét és nem lét között. 1682-1703.
94 Alikulik József. 4. Bizonyos réteket is mutatunk o kegyelmének mind az két faluban. 5. Minden esztendőnként viszünk 20 szekér fát. 6. Az egyéb jövedelmek úgy fognak kiszolgáltatni mint az szent gyülekezet (t. i. az esperesség) könyvében be vadnak írva az balogi eklézsia szerint. Mindezeknek nagyobb bizonyságára adtuk esperest urunk pecsétivei megerősített levelünket (minthogy magunknak nincsen) és kezünk kereszt vonyásával. Actum in parochia Sajó Gömöriensi die Januarii Anno 1680. Simon András keze vonyása. Kovács Péter keze vonyása Coram me Jacobo Regio Ecclesice Sajo Gömöriensis pastore et Contubernii ejusdem Comitatus seniore. L. S. (Peczeli 163. 1.) A tanítók osztották a lelkészek szomorú sorsát, ezek is jobbra-balra menekültek, midőn az üldözés beköszöntött; a hívek állapotára pedig a folytonos harc, az általános zavar, a tengődés lót ós nem lét között, következtetni enged 1). VII. KORSZAK. A gömöri ág. hitv. ev. esperesség a lét és nem lét között 1682-1703. A) Történelmi áttekintés. Az 1681 évi országgyűlés még együtt volt, midőn Apafi, Thökölyi, Wesselényi ós a nagyváradi basa hadai megújították a hadviselést, mely a vezérek közt támadt meghasonlás következtében silány eredménynyel járt ugyan, de másrészről a Saponara Fülöp pataki kapitány által Lipót király részéről Thökölyi Imrével kezdett alkudozás is sikertelen maradt. Mindkét fél hadi készületekkel foglalkozott: XIV. Lajos a franciák hatalmas királya Thökölyit is, a portát is Lipót ellen lázította, ki azonban nem tágított, kedvenc tervéről Magyarország leigázásáról le nem mondott. Thökölyi 1682 junius 15-ón Zrinyi Ilonával egybekelvén, a munkácsi vár ós a Rákóczyház kincseinek birtokában, támogatva a ház híveitől képes lett a háború erélyesebb folytatására ós 1682 junius 24-én fel is mondta a fegyverszünetet; sógora Eszterházy Pál nádor közfelkelést hirdetett ugyan ellene, de szövetségese Ibrahim basa bevette Onodot, ő maga *) Ezen korszakból igen kevés emlék maradt reánk: az 1683 március 9-én Jolsván tartott esperességi gyűlés jegyzőkönyve is „feleslegesnek tartja az ismeretes nyomorúságot, zaklatást és üldözést", mely „több év óta az ág. hitv. ev. egyházat érte és ma is éri" leirni és felsorolni. Szentkereszti 21. J.