Hídlap, 2003. augusztus-december (1. évfolyam, 1-82. szám)

2003-09-02 / 1. szám

SPORT 2003. szeptember 2., kedd Hazai győzelmek és egy döntetlen VILÁGSPORT US Open, Mandula: párosban szebb az élet A vasárnap meghozta a magya­rok búcsúmeccsét New Yorkban, az amerikai nemzetközi teniszbajnok­ságon. Ez a búcsú mégsem nevez­hető szomorúnak, hiszen a torna feléig is izgulhattunk kiválósá- gainkkért. Az egyéniben is jól sze­replő, a második fordulóig jutó Mandula Petra, párosban az oszt­rák Patricia Wartusch oldalán egé­szen a legjobb tizenhat közé vere- kedte magát, ott azonban már nem bírt a Huber, Maleeva kettőssel. A 4:6, 1:6-os vereség simának mond­ható, de a papírforma épp elégszer borult a mi oldalunkra az idei US< Openen ahhoz, hogy most könnyű szívvel vegyük tudomásul az utolsó magyar teniszező kiesését. Kapros Anikó, Czink JMelinda és Mandula Petra valamennyien bizonyították tehetségüket az év utolsó Grand Slam tornáján. Euro foci: bajnokok ligái Szombaton és vasárnap elkezdő­dött Európa két legerősebb bajnok­ságának őszi idénye, az olasz Serie A, és a spanyol Primera Division. Az első fordulóról elmondható, hogy az esélyesek ha nehezen is de hozták magukat. A BL 2002-es győztese, idén spanyol bajnok Real Madrid 2:l-re verte a Betis csapa- íát.'A verés szó azonban egy kicsit túlzás, a mérkőzés egyes szakaszai­ban inkább láthatott vergődést a népes közönség. Bár a királyi gárda Beckham villámgóljával már a har­madik percben vezetést szerzett, a félidő derekára beszorultak Raulék, és. csak a Betis csatárainak köszön­hetik, hogy egy kapott góllal meg­úszták a dolgot. A mérkőzés máso­dik felében aztán elég volt egy Beckham - Zidane - Ronaldo álomakció végén szerzett brazilos Real gól a jó debütáláshoz. Az elő­ző szezon után meglepetésre az őrök rivális FC Barcelona is győze­lemmel kezdett, a baszk Athletic Bilbao otthonában elért 1-0-ás si­ker talán visszahozza a régi szép napokat Katalóniába. A BL címvédő olasz AC Milan gárdálya nélkül indult útjára a lab­da az olasz bajnokságban, mivel a friss európai szuperkupa győztes mérkőzése hétfő este kezdődik. Az érdeklődés középpontjába így a többi esélyes, elsősorban a bajnok Juventus torinói és az ezüstérmes Inter milánói nyitánya került. Az Empoli-t nehezen indulva, de végül fölényesen, Del Piero vezetésével 5-1-re legyűrő torinói Juve álomra- jtott vett, míg az Inter csak a végjá­tékban tudta leküzdeni a Modenát,- igaz akkor mindjárt kettőt is vágtak Vieriék (Internazionale - Modena: 2:0). A Serie A vasárnapi rajtját lát­va a pártatlan néző kezdhet re­ménykedni. Talán véget ér az el­múlt szezont megkeserítő védekező antifutbal, és újra a támadásoké és a góloké lesz a főszerep a világ ta­lán legerősebb bajnokságában. Erdei: kiruccanás Szegedre Magyarországon folytatja nagy menetelését Erdei Zsolt, az Universum profi ökölvívója, aki szeptember 6-án Szegeden mérkő­zik a 33 éves, rutinos spanyol Juan Nelongo Perez-szel. Madár célja in­terkontinentális bajnoki címének megvédése. A heti tíz edzéssel ké­szülő, eddig mind a 16 meccsét megnyerő magyar ökölvívó bízik a sikeres folytatásban, és a Vasárnapi Híreknek adott nyilatkozata szerint reméli, hogy egy éven belül euró- pa- vagy világbajnoki címmérkőzé­sen játszhat. Nagy gólarányú győzel­mek születtek az NB 1 ötö­dik fordulójában. A nemzet­közi porondon érdekelt két csapat, a Debrecen és az MTK 4-4 gólt rúgott soros ellenfelének, a Sopron a „stadionavatón” háromgó­los diadalt aratott a listave­zető Pécs felett, a Videoton nagy csatában 2-1-re vég­zett a Balaton FC ellen, s a múlt héten távozott edző Détári Lajos csapata, a Lombard 2-2-es döntetlent ért el Békéscsabán. A baj­nokság zárófordulóját - Uj- pest-Ferencváros - tegnap este rendezték a Megyeri úton. Az elmúlt hetek sikertelenségei után, a Bajnokok Ligájától búcsúzó MTK célja nem lehetett más, mint a győzelem. A Celtictől elszenvedett kettős vereség, s a múlt heti Fradi elleni vesztes örökrangadó tudatá­ban fogadta hazai pályán a Győr csapatát. Azt a csapatot, mely az előző fordulóban, hosszú kudarcai után végre győztesen hagyhatta el a pályát. A fővárosiak nagy iram­ban kezdték a találkozót, s a félidő­ben már 2-1-re vezettek. A két csa­pat közti különbség szemmel látha­tó volt, az egyik oldal megfontolt támadásokat vezetett, míg a másik csak szenvedett. A győri Regedei 53. percben történő kiállítása pedig végleg megpecsételte a zöld-fehé­rek sorsát. Az MTK a két gólját még megtoldotta kettővel, s teljesen pegérdemelten tartotta otthon a három pontot. A Zalaegerszeg számára is csak a győzelem lehetett volna elfogadha­tó eredmény. A várakozáson aluli teljesítményt nyújtó zalaiak a Deb­recen otthonába látogattak, s bíztak Vasárnap kilenc döntővel véget ért a 9. atlétikai világ- bajnokság Párizsban. A magyar csapat teljesítette az előre kitűzött célokat, az 1- 8. helyezéseket tekintve 17, az olimpiai 1-6. pozíciók alapján pedig 11 pontot gyűjtött. A világbajnokságra kvalifikációt szerző 21 válogatott atléta közül a döntőbe négy, a nyolc közé három versenyző került. Diszkoszvetésben Fazekas Róbert, míg kalapácsvetés­ben Annus Adrián ezüstérmet vihe­tett haza, női távolugrásban Vaszi Tünde az előkelő hatodik helyet szerezte meg. A Párizsba kiutazó benne, hogy a hét közben az Ekranas gárdáját hosszabbításban legyőző hajdúságiak talán fáradtak lesznek. Rosszul tették. A Debrecen testvériesen elosztotta góljainak számát, kettőt az első, kettőt a má­sodik félidőben lőtt, esélyt sem ad­va a ZTE-nek. A súlyos vereséget követően Farkas Imre, a ZTE veze­tőségének tagja elmondta, hogy az újabb kudarc és a tabellán elfoglalt utolsó hely miatt Bozsik Péternek mennie kell. A Sopron gárdája a felújított, Ká­posztás utcai stadionban fogadta a listavezető Pécs csapatát. Győze­lemre készültek, s győzelmet arat­tak, úgy ahogy a nagykönyvben meg van írva. Okosan futballoztak, átgondolt akciókat vezettek, s Tóth Mihály dupláját követően 3-1-es végeredmény született. A Pécs ve­csapat többi tagja várakozáson alul teljesített. Az eredmények azonban biztatóak a jövő évi fedettpályás vi­adal és az athéni olimpia előtt. A világbajnokság 202 nemzetet szám­láló mezőnyében a magyar váloga­tott mind az éremtáblázat, mind a pontverseny szerint az első har­mincban végzett. Az utolsó nap krónikája: a nap versenyének a férfi 5000 méter szá­mított, melyet hatalmas meglepe­tésre a mindössze 18 éves kenyai Eliud Kipchoge (12:52.79) nyert meg. A szám előtt még az volt a kérdés, hogy a tízezren győztes Kenenisa Bekele vagy az 1500 baj­noka, a marokkói Hicham el- Guerrouj áll majd fel a dobogó leg­felső fokára. A célegyenesbe hár­reségével a dobogó harmadik foká­ra csúszott. Az idei bajnokság újonca a Lom­bard és a tavaly a bentmaradásért küzdő Békéscsaba megosztozott a pontokon. Détári Lajos hirtelen tá­vozása mély nyomot hagyott a játé­kosokban, de Gujdár Sándor meg­bízott edző remekül készítette fel csapatát a Békéscsaba ellen. A vi­harsarokban egyik gárdának sincs könnyű dolga, s ezt a Hali is érezte. Az első félidőben még vezetett, de a szünet előtt a csabaiak fordítani tudtak. A végeredményt az 53. percben Tüske Roland állította be. A nyáron még anyagi gondokkal küszködő Siófok (kétséges volt az is, indulhatnak-e idén a bajnokság­ban) Székesfehérvárra látogatott, természetesen győzelemi remé­nyekkel. Hamar kiderült azonban, man érkeztek, s ha csak egy picivel is, de a junior korú kenyai haladt át elsőként a célvonalon. Férfi 800 méteren a fedettpályás világbajnok Jurij Borzakovszkij el- taktikázta magát, s végül algériai győzelem született, Dzsabir Szaid- Guernit nevéhez fűződőén. Férfi gerelyhajításban is új világ­bajnokot avattak. Szergej Makarov kétszer is 85 méternél nagyobbat hajított, s ezzel az eredménnyel a különböző színű érmei mellé be­gyűjtötte a világbajnoki aranyat is, nagy diadalt aratva a cseh bajnok, Jan Zelezny fölött. Papírforma született a férfi 4x100-as váltóban, ahol az ameri­kaiaktól nem lehetett elvenni a győzelmet., annak ellenére sem, hogy Csank János ugyanilyen szel­lemben küldte pályára csapatát, amely negyedóra elteltével máris vezetést szerzett, tizenegyesből. Az egyenlítésre a második félidő 13. percéig kellett várni, s az iramból úgy tűnt egyik csapat sem elégszik meg az egy ponttal. A végén a Vi­deoton örülhetett, egy újabb bünte­tőt követően három ponttal gazda­godott. Az eredmények: MTK Hungária - Győri ETO FC 4-1 (2-1) Videoton FCF - Balaton FC 2-1 (1-0) Békéscsaba - Lombard FC Hala­dás 2-2 (2-1) DVSC-Megaforce - Zalaegerszeg TE 4-0 (2-0) Matáv Sopron - Pécsi MFC 3-1 (2-0) hogy a csapat két húzóembere, Maurice Greene és Tim Montgomery is hiányzott. Az utolsó váltásnál még a britek vezettek, de J. J. Johnson rettentő iramú hajrá­jának köszönhetően az eredmény- hirdetéskor már az amerikai him­nuszt játszották. Női magasugrásban Hestrie Cloete ült föl a képzeletbeli trónra, 206 centiméterével. O a negyedik hölgy a világon, aki ilyen magassá­got képes volt abszolválni, a bolgár Sztefka Kosztadinova, a szintén bolgár Ljudmila Andonova és a svéd Bergqvist után. A nők 1500 méteres versenyé­ben a tavalyi müncheni EB-n aranyérmes Sureyya Ayhan sikeré­re fogadott mindenki. A verseny is az ő szája íze szerint alakult, de a hajrát jobban bíró orosz Tatjana Tomasováé lett a végső diadal. A 4x400 váltóban a nőknél és a férfiaknál is az amerikaik győztek. A párizsi rendezvény záró napjá­hoz egy magyar érdekeltségű hír kapcsolódik. A maratoni távon in­duló Staicu Simona remekül kez­dett, sokáig az élboly tagja volt, s végül a 32. helyen ért célba, két perccel elmaradva egyéni csúcsá­tól. A győzelmet Catherine Ndereba szerezte meg. Meglepetés, hogy az őt követő három versenyző mind Japán csapatát erősítette. Az összesített éremtáblázaton az Egyesült Államok végzett az élen (tíz sarany, nyolc ezüst, két bronz), má­sodik lett Oroszország (6 arany, 8 ezüst, 5 bronz), míg a képzeletbeli dobogó harmadik fokárra Etiópia (3 arany, 2 ezüst, 2 bronz) állhatott fel. Regionális sport Vendégsiker Ersekújvárott Tovább menetel a járási bajnok­ságban a párkányi focicsapat. A hétvégén idegenben lépett pályára és egygólos győzelmet aratott Ér­sekújvár gárdája ellen. A nézők két ellentétes félidőt láthattak, míg az első negyvenöt percet a vendégek uralták, addig a folytatásban a ha­zaiak mutatták meg tudásukat. A járási derbit (a mérkőzés annyira kiemelt szerepet kap, mint a hazai bajnokságban egy Fradi-Újpest) ezer szurkoló kísérte figyelemmel, az egyetlen gólt a 26. percben Bátsky szerezte. A folytatás vasár­nap Neded ellen. Kemény hétvége a rögbiseknél Kemény edzőtáborozáson van­nak túl az Esztergomi Vitézek. Mint arról már lapunkban beszámol­tunk, a csapat gőzerővel készül a bajnokságra, s ezért a hétvégén Kismarorsa látogattak. A három nap alatt erőnlétis, labdás edzések, hegyi futás (20 km a Börzsönyben), sprintek, egymás elleni játék kapott kiemelt szerepet. A játékosok gya­korolták a védekezési, támadási va­riációkat, s a junioroktól érkező já­tékosokat is megpróbálták a csa­patba „építeni” Az Esztergomi Vité­zek céljai közt szerepel az újabb bajnoki cím megszerzése, bár az el­mondások alapján ez idén nem lesz könnyű feladat. A hétvégén induló bajnokság első mérkőzését a Kis­pesti Elefántokkal vívja a gárda, bár egyelőre az ellenfél szeretné el­halasztani a találkozót. Ha a szövet­ség a halasztás mellett dönt, az esz­tergomiak edzőmeccset játsza- nakegy kijelölt csapat ellen. Felemás eredmények az NB Ill-ban A hétvégén rendeztek az NB 111., Duna-csoport harmadik fordulóját, ahol nagyobb meglepetések nem születtek. Az eredmények: 111. Kér TUE - Dorog FC 1-0 (0-0) Felcsút - Oroszlány 3-2 (2-1) Ácsi Kinizsi SC - Gázművek 3-3 (1-2) Szomor-Zsámbék - Dömsöd 5-0 (1-0) Esztergom SC - Nagyigmándi KSK 0-0 (0-0) Vereség hazai pályán Az NB I. B-ben szereplő Tatabá­nya férfi labdarúgócsapata egygó­los vereséget szenvedett a Kecske­méti TE-től. Az egyetlen találat Filó nevéhez fűződik aki a 23. percben szabadrúgásból talált be a tatabá­nyai kapuba. A Kecskemét győzel­mével a tabella második helyére ugrott (3 győzelem), míg a Tatabá­nya nulla ponttal - rosszabb gólkü­lönbségének köszönhetően - az utolsó helyen szerénykedik. Totóeredmények 1. MTK-Győr 4-11 2. Békéscsaba - Lombard 2-2 X 3. Debrecen - ZTE 4-0 1 4. Matáv Sopron - Pécs 3-11 5. Videoton - Siófok 2-11 6. Aston Villa - Leicester 3-11 7 Bolton - Charlton 0-0 X 8. Chelsea - Blackburn 2-2 X 9. Middlesbrough - Leeds 2-3 X 10. Newcastle - Birmingham 0-1 2 11. Tottenham - Fulham 0-3 2 12. W.hampton - Portsmuth 0-0 X 13 Shampton - M. United 1-0 1 14. Manchester City - Arsenal 1-2 2 Világcsúcsok, meglepetések, fiatal tehetségek Bajót • Bajta • Bárt • Bátorkeszi • Béla • Bény • Búcs • Budakalász • Csobánka • Dömös • Dunabogdány • Ebed • Epöl • Esztergom • Für • Garamkövesd • Garampáld • Helemba • Ipolyszalka • Ipolytölgyes • Karva • Kéménd • Kesztölc • Kicsind • Kisgyarmat • Kiskeszi • Kisoroszi • Kisújfalu • Köbölkút • Kőhídgyarmat • Kürt • Lábatlan • Leányfalu • Leled • Libád • Márianosztra • Mogyorósbánya • Muzsla • Nagybörzsöny • Nána • Nyergesújfalu • Párkány • Pilismarót • Pilisszántó • Pilisszentkereszt • Pilisszentlászló • Pócsmegyer • Pomáz • Sárisáp • Sárkányfalva • Süttő • Szentendre • Szigetmonostor • Szob • Szőgyén • Tahitótfalu • Tát • Tokod • Tokodaltáró • Vámosmikola