Észak-Magyarország, 1959. július (15. évfolyam, 152-178. szám)

1959-07-07 / 157. szám

Keéi. 1959. Július 7. SS7.AKMAGTASOMZAG 5 Dajka István nyerte a salakpálya versenyt Vasárnap délelőtt mintegy 10 ezer néző előtt kezdték meg a Magyar Népköztársaság 1959. évi országos salakbajnökságának III. fordulója küzdelmeit a népkerti sportpályán, j A Magyar Honvédelmi Sportszövet­ség Borsod megyei elnökségének mo-1 amikor sajnálatos baleset történt. Dajka az egyik kanyarban bukott. A kicsúszó gép Vörös elé került, aki a gépet már nem tudta kikerülni és bukott. Vörös ott maradt a sálakon és az első segélynyújtás után kór­házba szállították. (Szerencsére ko­toros klubja rendezte meg a bajnoki futamokat. Szombaton délután a hivatalos ed­zésen a 125-ösök lefutották a selejte­ző futamokat is. A 18 induló közül a legjobb hat jutott be a vasárnapi döntőbe. Vasárnap délelőtt 10 óra­kor kezdődött a verseny. Az ötszázasoknál 16 versenyző in­dult. Miskolcon még nem volt ilyen nagyszabású és színvonalas verseny. A legjobb magyar motorosok össze­csapása sokkal jobb volt, mint az elmúlt esztendei nemzetközi ver­seny. Akkor két-három külföldi ver­senyző szinte „uralta” a mezőnyt, nem volt annyira érdekes a verseny, mint most. versenyzők kiválóan előkészített motorokkal indultak és minden futam izgalmakkal volt, telí­tett. A verseny legnagyobb esélyese Vö­rös Lajos volt, aki az eddigi futamok alapján az első helyen állt. Legna­gyobb ellenfelei Dajka István, Pász­tor István, Radácsy Ferenc és a. hosszú idő után újra versenyző Per­ge József voltak. A kilencedik fu­tamban Vörös géphiba miatt kiállt és ezt a futamot nem tudta befejez­ni. Kiállása folytán az első helyre az addig látottak alapján Dajka és Perge volt a legnagyobb esélyes. A huszadik futamban, — amely az első három hely végső kimenetelét döntötte el, — sajnálatos baleset történt. Vörös, Dajka és Pásztor vá­gott neki a négy körnek. A hazai szurkolók legnagyobb örömére Dajka és Vörös között igen nagy küzdelem alakult ki és ebben a küzdelemben Dajka bizonyult jobbnak. Vezetett, molyabb sérülése nem volt a kiváló motorversenyzőnek.) A futamot Pász­tor nyerte, de Dajka a gépet betolta a célba és így másodikként értékes pontokat szerzett, ami a végső sor­rendnél az első helyet biztosította számára. A 125-ösök versenye nem hozott nagyobb izgalmakat. Itt a két fővárosi versenyző és Csősz Ottó között volt harc. Sajnos, Csősz gépe nem elég gyors, így meg kellett elé­gednie a harmadik hellyel. A versenyt megtekintette Dévényi György elvtárs, a Magyar Motorsport Szövetség országos elnöke, valamint az országos salakbizottság helyettes vezetője, Tóth Ernő elvtárs is. A Magyar Honvédelmi Sportszövetség vezetői és aktívái, — Bokor József, Epres László, dr. Baksay Béla, Sza­bó Piusz, Gyerák József és társai ki­fogástalan munkát végeztek. A verseny végeredménye a követ­kező: 125 kcm: (A döntőben 6 induló in­dult, 3x4 kör). 1. Szabó Imre (Bp. Postás) Csepel 12 pont. 2. Perger László (Bp. Postás) Csepel 11 pont. 3. Fotó: Pacz Pál Csősz Ottó (MHS Miskolc) Csepel 5 pont. 4. Gyepes (Gyulai MHS) Csepel 3 pont. 5: Márton (Bp. Előre) Csepel 1 pont. 6. Nagyváradi (MHS Miskolc) Csepel 1 pont. 500 kcm: (16 induló, összesen 20 kör). 1. Dajka István (MHS Miskolc ESŐ) 14 pont. 2. Perge József (MHS Gyula ESŐ) 13 pont, 3. Pásztor Ist­ván (Debreceni MEDOSZ JAP) 13 pont. 4. Radácsi Ferenc (Debreceni MEDOSZ JAP) 10 pont. 5. Vörös La­jos (Debreceni MEDOSZ, FIS) 9 pont. 6. Petényi Pál (MHS Debrecen, FIS) 9 pont. (— L isutmu q^opojaugo 1 iszapalkony a, Tokaj és Járdánháza csapatai jutottak be a megyei első osztályba Borsodban véget értek a járási ' utolsó forduló lejátszása utánkialaku gyei bajnokságban új csapatként a tők és a Jár dánházai Bányász csapat nagy izgalmak között folytak a küzd: hatalmas harc után döntötték el a i •lését. A vasárnapi utolsó forduló e/ nya—Mezőkeresztes 6:2, Encs—Hern' Tolcsva—Hidasnémeti 1:1, Sajókaza 2:1. A mérkőzések közül a tiszapal Tiszapalkonya—Mezőkeresztes 6:2 (1:1) Népkert, 1 000 né«ő. Vezette: Czirják. A két csapat összeállítása: Tiszapalkonya: Bucsás, — Sándor, ózám II, Soós, — Dudics, Fignár, — Rácz, Borbély, Busku, Izsvák II, Nyikon. Edző: Fekete László. Mezőkeresztes: Tóth, — Kiss, Su­lyok, Fodor, — Fazekas, Palatics, — Pásztor, Derencsényi, Pecze, Bartók, Kiss K. Az esélyés tiszapakonyai csapat igen idegesen kezdett. Sok rossz passz, tervszerű tlenség jellemezte ekkor a játékukat. A mezőkéreszte- siek ekkor ötletesen, formás táma­dásokat vezettek és sokkal több ve­szélyt jelentettek ekkor ellenfelük kapujára, mint a palkonyai csatár­sor. Az első negyedóra után kiegyen­lítettebb lett a játék. Mindkét kapu előtt adódott gólhelyzet, de a csatá­rok el ügyetlenkedtek. A 20. percben Derencsényi vitte fel a labdát. A kaputól mintegy * 20 méterre lövésre szánta el ma­gát és jól eltalált labdája a bal felső sarokba vágódott. 0:1. A gól után a tiszapalkonyai csapat mind jobban átveszi a kezdeménye­zést és formás támadás után egyen­lített ki. A 33. percben Izsvák II. ügyesen kiugrott a védők között és a kifutó kapus mellett a kapu jobb sarkába továbbította a labdát. 1:1. A második félidőben egyre jobban feljött a Vasas és sok formás táma­dást vezettek, bár támadásaik nagy része lesen akadt el. Az 50. percben az alapvonal közelében a jobbolda­lon szabadrúgáshoz jutott Tiszapal­konya. Busku pontosan ívelte középre a labdát és a nagyszerűen felugró Borbély pompás fejessel a kapu bal felső sarkába fejelte a má­sodik gólt. 2:1. Pár perc múlva Busku kiválóan ki­ugratta Izsvák Il-őt, aki lehagyta a védőket és laposan a kapu közepébe lőtte a labdát. 3:1. A gól után alábbhagyott a tisza- palkonyaiak lendülete, szóhoz jutott az ellenfél. Egyik támadásukat Sán­dor csak szabálytalanság árán tudta megakadályozni a 16-os bal sarká­nál. A szabadrúgásnak Bartók futott neki. Lapos éles lövését Bucsás csak kiütni tudta — bár a lövés nem volt erős — a befutó Pásztor elé, aki nem hibázott. 3:2. Mezőnyjáték után a jobbszélre került Buskut Bor­bély igen jól szöktette. Busku le­hagyta a védőket és futtából a jobb alsó sarokba lőtt. 4:2. A gól után Rácz megsérült, ki­állt és csak két perc múlva tért visz- sza a pályára. Középre állt, Busku lett a jobbszélső. A 73. percben is­mét Busku volt a gólszerző. 5:2. A 75. percben a középre került Rácz nagyszerűen ugrott k! a védők közül, hálóba is rúgta a labdát, de a játékvezető érthetetlenül les címén nem adta meg a gólt. (Szerintünk nem volt les.) — A hatodik gól sem váratott sokéig magára. Formás jobboldali támadás után Busku beadását Borbély a bal alsó sarokba helyezte. 6:2. A szünet után igen jól és tervsze• 2 j no kok. osztályozó mérkőzését, az a végső sorrend. Az 1959-60-as me* Viszapálkonyai Vasas, a Tokaji Épí­ti szerepelnek majd. Heteken át mek a járási bajnokok között, akik agasabb osztályba való jutás kér- rdményei a következők: Tiszapalko* ikircs 7:1, Tokaj—Hejőcsaba 2:0,-Varbó 5:1, Járdánháza—Herbolya onyai csapat mérkőzését láttuk. rüen játszó Tiszapalkonya megérde­melt, biztos győzelmet aratott. Játé­kukban sokszor felcsillant az átgon­doltság. Biztosan nyerték meg cso­portjukban az osztályozó mérkőzése­ket 29:3-as) gólaránnyal s minden bi­zonnyal az 1. osztályban is jól meg­állják majd a helyüket. A győztes csapatból Sándor, Soós, Dudics, Rácz, Borbély és Izsvák II. (a mezőny legjobbja), a vesztesek közül Kiss, Sulyok, Fazekas, Deren­csényi és Bartók játéka tetszett a legjobban. (leskő) Szünet után hengerelt a Borsodi Bányász Borsodi Bányász— Váci Petőfi 6:2 (1:2) Sajószentpéter, 1500 néző, vezet­te; Ökrös. A váciak kérésére kora délután, óriási hőségben kezdődött a mérkő­zés és ez a Kovács — Golitkó, Nusz- baum, Czékmány, —' Jaskó, Szti- bor — Baranyi, Vécsei, Kankulya II, Újházi, Kopcsik összeállításban ját­szó hazai csapatnak nem nagyon tet­szett. A 7. percben Sztibor előreívelt lab­dáját Kankulya II. 18 méterről for­dulásból nagyszerű lövéssel küldte a kapuba. Az óriási lelkesedéssel játszó váci fiatalok tömör védeke­zéssel meg tudták akadályozni a to­vábbi gólokat, sőt két ellentámadá­sukat a 21. és 35. percben góllal fe­jezték be. A második félidőben a hazaiak szebbnél-szebb akciókat indítottak a váciak kapuja felé. Az 55. percben Kankulya II. révén 2:2 lett az ered­mény. A 61. percben ismét Kanku­lya II. lőtt gólt. 3:2. Mintaszerű akciónál az előretörő Golitkó 20 mé­terről a hálóba bombázott. 4:2. A 73. percben Kankulya II, Vécsei, Új­házi adogatás után Vécsei növelte a gólok számét, 5:2. A 81. percben Ba­ranyi egyéni játékkal beállította a végeredményt. 6:2. A második félidőbeli jó játékával még nagyobb arányú győzelmet is megérdemelt volna a Bányász-csa­pat. A fiatal Kovács a gólokról nem tehetett. A védelemben Nuszbaum, Golitkó, Czékmány a rangsor. A fe­dezetek közül Jaskó volt a jobbik, Sztibort a nagy meleg nagyon za­varta. A csatársor és a mezőny leg­jobbja Kankulya II. volt. Minden megmozdulása gólveszélyt jelentett. Utána Vécsei és Baranyi érdemel dicséretet. Mind a kettőnél igen nagy kár, hogy a kelleténél tovább tartják a labdát. Újházi igyekezett, a fiatal Kopcsik ezúttal igen elfo­gultan játszott. A Borsodi Bányász csapata Jú­lius 6-tól kezdi meg a felkészülést az új bajnoki évre. A csapattól Sze- dunka (Tatabánya), Marcinaskó (Or­mosbánya) és Bencs (Rudabánya) távozott el. A DVTK-ból Szamosi és Holló, a Gördülőcsapágyból He­tei és Sátoraljaújhelyből Séra átiga­zolását kérte a Bányász-csapat. A szurkolók és a vezetők remélik, hogy a csapat tehetséges gárdája ezek­kel a játékosokkal kicserélve, ismét jól fog szerepelni. Érdekességek a sportvilágból... A Budapesten folyó főiskolás sakk­csapat világbajnokság hétfői napján Magyarország csapata 3:1 arányban diadalmaskodott Anglia csapata el­len. A hétfői versenynap után a VB. jelenlegi állása a következő: 1. Bul­gária 20,5 pont, 2. Szovjetunió 19 p., 3. NDK 17 (1) p„ 4. Magyarország 16,5 (1) p., 5. Románia 15 p., 6. Cseh­szlovákia 14,5 (1) pont. A további sorrend: 7. Izrael, 8-—0. Anglia és Lengyelország, 10. Mongólia, 11. Svédország, 12—13. Finnország és Franciaország, 14. Írország. Két érdekes labdarúgó mérkőzésre kerül sor Budapesten. Szerdán az Üllői úti sportpályán a Ferencváros Vorwärts Berlin együttese ellen lép pályára. Pénteken villanyfényes mér­SPORTHIREK A „Népsport” szerkesztősége ma délután fél 6 órakor Miskolcon, a sportszékházban levelező ankétot tart a vidéki levelezők részére. Két elmaradt NB I-es röplabda­mérkőzést játszottak a megyében. Szombaton az MVSC sportpályán az MVSC—Győri Dózsa mérkőzést ját­szották le. A miskolci vasútas csa­pat 3:1 (7, 9, —11, 6) arányban meg­nyerte a találkozót. A miskolci csa­patból Szlovák és Prókátor játszott a legjobban. Vasárnap Farkaslyukon játszottak a győriek. A Farkaslyuki Bányász 3:0 aranyban legyőzte a győ­ri csapatot. A győztes csapatból Marczis, Békevári játszott a legjob­ban. kőzés keretében Csepelen, az újdon­sült magyar bajnok, a Csepel csapa­ta a Moszkvai Torpedó ellen veszi fel a küzdelmet. A Zínnoxitzban szereplő magyar teniszezők közül a női versenyzők teljesítménye dicséretes. A női dön­tőt két magyar versenyző vívta és meglepetésre Bardóczi Klára legyőz­te Brosszmann Zsófiát 6:2, 6:3 arány­ban. A Moszkvában folyó Znamenszkij emlékverseny első napján a magyar atléták közül Szécsényi diadalmas­kodott a diszkoszvetésben. A vasár­napi küzdelmek alatt Rózsavölgyi nyerte a 800 métert, Iharos az 1500 méteres síkfutást, míg Kovács József 10 ezer méteren második lett. Ugyan­csak második lett Varjú súlylökés­ben, 17,71 méteres kiváló eredmény­nyel. Jól sikerült az olimpiai válogatott labdarúgó csapat bemutatkozása. Pesterzsébeten az új NB Il-es csapat* az EVTK ellen léptek pályára, a kö­vetkező összeállításban: Kovalik* (Török) — Novák, Polgár, Dalnoki I. — Szini, Prohászka — Szovják. Gö- röcs, Albert, (Kucharszky), Rákosi* (Matesz), Taliga. Végeredményben az olimpiai csapat 7:2 (3:1) arányban győzött. A Miskolci VSC labdarúgó csapata* vasárnap Székesfehérvárott az ottani MÁV Előre jubileuma alkalmával megrendezett ünnepségen vett részt. Az MVSC erősen megfiatalított csa­pata 2:0 (1:0) arányban legyőzte ot­tani ellenfelét. Mindkét gólt Jurák szerezte. Kohász Sportnapok Özdon Pélévszázados jubileumához jutott el vasárnap * az Ózdi Kohász Sportköre. A Kohász Szakszer­vezel élből az alkalomból az ózdiakat bízta meg a Kohász Sportnapok megrendezésével. Ezek egy részét az elmúlt hét végén, a többit a jövő szombaton és vasárnap rendezik meg. Sztálinváros, Diósgyőr, Salgó­tarján, Borsodnádasd, Zagyvaróna, Apc, Budapest és ózd üzemeinek sportolói mérték össze erejüket több sportágban. A hatalmas számban megjelent sportolók mozgatása, a sok verseny, bizony úgy látszik, meg­haladta a rendezők erejét, mert eléggé szervezetlen volt ezek lebonyolítása, igen sok vita volt a részt­vevők között az üzemek között megrendezett verse­nyek miatt, főleg a labdarúgásban. Helytelen volt so­vinizmusból és a győzelem mindenáron való megszer­zése érdekében a versenykiírásban meg nem engedett eszközökhöz fordulni egyik-másik vezetőnek, de az sem volt helyes, hogy üzemi csapatokat utaztattak nagy távolságról, ami tetemes kiadást jelentett. Ha csak a sportköri szakosztályok mérték volna össze erőiket, nem került volna sor az ünneprontó vitákra. Ig*n kedves jelenete volt a sportműsornak, ami- kői a régi veterán labdarúgók jelentek meg a gyö­nyörű stadion gyepéji és néhány perces játék után a fehéi asztalnál elevenítették a harcos múlt egy-egy emlékéi. Az Ózdi Kohász labdarúgó csapata nagy fölény mellett 7:0-ra győzte le a Budapesti Kohász Válogatott együttesét Az eléggé laza talajú futópályákon két napon át folyt a vetélkedés a kohászüzemek atlétái között. Az üzemi dolgozók részére kiírt pontversenyt at­létikában Sztálinváros nyerte 76 ponttal, 2. Diósgyőr, 60 pont, 3. Salgótarján, 45 pont. A sportköri atléták versenyén néhány jó ered­mény is született. Ezek közé tartozik Z. Kovács DVTK 100 m síkfutásban elért 11,7 mp-es eredménye. Sza­káll DVTK 376 cm-el győzött rúdugrásban. Fazekas DVTK 1 500 m-en 4:07-el lett az első. Almáshegyi Salgótarján 642 cm-el nyerte a távolugrást. Szarka ózdi Kohász 54,1-el nyerte a 400 m-es síkfutást* A nőknél Berzy DVTK 140 cm-el győzött magasugrás­ban, Balázsné ÓVTK 31,36 m-el lett első diszkosz- ctésben. Az összesített pontversenyt Ózd nyerte Diósgyőr Salgótarján előtt. Birkózásban csapatversenyeket rendeztek, amelyen ** I. osztályú versenyzők nem indulhattak. Itt Ózd lett az első, második Diósgyőr, harmadik Salgó- arján. Röplabdában a Bp. Magnezitgyár csapata nyerte >ieg a versenyt Sztálinváros, Diósgyőr és Ózd csapa­mi előtt. ‘ Labdarúgásban Salgótarján került az első helyre* második Ózd, harmadik Sztálinváros volt. A többi soortágakban a hét végén rendeznek újabb versenyeket a Kohász Sportnapok keretében. Nemes Péter